ERLI

Maseczki wielorazowe

(676 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Pandemia koronawirusa sprawiła, że do powszechnego użytku weszły maseczki ochronne, które jeszcze do niedawna były atrybutem lekarzy, operujących pacjentów.więcej

Maseczki ochronne wielorazowe - ważne bezpieczeństwo

Maseczki stały się nieodzowne i są używane na co dzień przez każdego z nas. Jednymi z cieszących się dużą popularnością, są maseczki wielorazowe, będące wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem, związanym z koniecznością osłonięcia ust i nosa.

Maseczki ochronne wielorazowe – rodzaje

Maseczki należy obecnie nosić obowiązkowo w przestrzeni publicznej, zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości zachowania odległości 2 metrów. Konieczność ich używania sprawia, że ekonomicznym rozwiązaniem okazują się maseczki ochronne wielorazowe, które są przeznaczone do użytkowania przez dłuższy czas, pod warunkiem odpowiedniej ich pielęgnacji. Wśród nich wyróżnia się:

  • maseczki wielorazowe filtrujące (maski medyczne)

Składają się z dwóch warstw grubo plecionego materiału, pomiędzy którymi umieszczony jest wymienny filtr ochronny. Wśród masek tego typu są również modele jednorazowe, dlatego trzeba wiedzieć, że maski wielorazowe filtrujące są oznaczone symbolem „R”. Wśród tych modeli wyróżnia się trzy klasy ochrony – FFP1, FFP1 oraz FFP3.

  • maseczki bawełniane To popularne maseczki, wykonane z różnego rodzaju materiałów. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Maski tego typu mogą być jednowarstwowe, jednak skuteczniejsze i zalecane są modele trzywarstwowe, najlepiej z wymiennym filtrem. Warstwa wewnętrzna maseczki może być wykonana z tkaniny pochłaniającej wilgoć. Jej zewnętrzna część powinna mieć właściwości hydrofobowe, by ograniczać przenikanie mokrych cząsteczek.

Do grupy wielorazowych masek ochronnych można również zaliczyć miniprzyłbice, osłaniające usta i nos, które zakłada się podobnie jak maski. Są wśród nich modele, które utrzymywane są na twarzy za pomocą gumek, uzyskujące podparcie na nosie lub na brodzie. To wygodny sposób dla osób, które odczuwają znaczący dyskomfort podczas noszenia tradycyjnej maseczki. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z ostatnimi badaniami, nie mają one tej skuteczności, co maseczki wielorazowe.

Klasy bezpieczeństwa maseczek

Wybierając maseczki ochronne wielorazowe, warto kierować się jednym z najważniejszych parametrów, określających ich skuteczność – klasą bezpieczeństwa. Określa ona, tak zwany, stopień przecieku wewnętrznego, będący najważniejszym czynnikiem, wpływającym na skuteczność ochronną maski. Istnieją trzy klasy ochrony:

  • FFP1 – filtracja aerozolu wynosi minimum 80%, przeciek wewnętrzny to maksymalnie 22%;
  • FFP2 – filtracja aerozolu sięga powyżej 94%, przeciek wewnętrzny jest niższy niż 8%;
  • FFP3 – filtracja aerozolu jest nie wyższa niż 99%, a wskaźnik przecieku wewnętrznego nie przekracza 2%.

Wskaźnik FFP jest stosowany na oznaczeniach wielorazowych maseczek filtrujących, informując o ich klasie. Maseczki bawełniane nie posiadają takich wskaźników, ze względu na niespełnianie tych wymagań filtracyjnych.

Które z maseczek wielorazowych są najskuteczniejsze?

Zasadność noszenia maseczek ochronnych jest uwarunkowana ich skutecznością w walce z pandemią, ale także warunkami pracy, narażającymi pracowników na kontakt z pyłem. Oczywiście najkorzystniej jest stosować maseczki ochronne wielorazowe o jak najwyższej klasie bezpieczeństwa, czyli FFP3, jednak także niższe klasy zapewniają wystarczającą ochronę. Zgodnie z ostatnimi wskazaniami, nie powinno się stosować przyłbic, ani miniosłon ust, także nazywanych maskami, gdyż nie zapewniają one wystarczającej ochrony. Do codziennego użytku wystarczające są maski bawełniane, wykonane z potrójnej warstwy materiału, zwłaszcza gdy zachowany zostaje odpowiedni dystans.

Jak dbać o maseczki wielorazowe?

Używając maseczek wielorazowych, nie można zapominać o ich higienie. Zaniedbania w tym zakresie mogą przynieść wiele szkód zdrowotnych. Jak zatem dbać o maseczki ochronne wielorazowe? W zależności od posiadanego modelu wygląda to nieco odmiennie. Maski filtrujące, a więc te z oznaczeniami FFP, posiadają wewnętrzny filtr, który wymaga regularnej wymiany. Jest ona zalecana przez producenta, a o jej częstotliwości można się dowiedzieć z etykiety dołączonej do maski przy zakupie. Tego typu modele nie wymagają specjalnych czynności pielęgnacyjnych. Wystarczy odłożyć je w czystym miejscu, by po około 72 godzinach mieć pewność, że jest bezpieczna. Tyle wynosi szacowana żywotność wirusa na takich powierzchniach. Nieco więcej uwagi wymagają maseczki ochronne wielorazowe, wykonane z materiału. Te po każdym użyciu należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C, a następnie wyprasować. Korzystne jest także spryskanie maski środkiem dezynfekującym.

Jak wybrać maseczkę dla dziecka?

Maseczki ochronne wielorazowe dla dziecka zwykle są wykonane z materiału. Najważniejsze jest, aby były odpowiednio dopasowane do twarzy malucha, zapewniając maksymalną, możliwą do osiągnięcia szczelność. Trzeba też pamiętać, że powinny one być często prane i wymieniane. Niedopuszczalne jest korzystanie z tej samej maski wielokrotnie, bez jej wyprania i wyprasowania. Takie niedbałości higieniczne mogą prowadzić do poważnych infekcji.

Maseczki ochronne wielorazowe to dobry sposób na zabezpieczenie tam, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu. Warto wybierać te o najwyższym stopniu ochrony, jednak również maseczki bawełniane są wystarczającym zabezpieczeniem w codziennych kontaktach społecznych.