Literaturoznawstwo, czyli książki o książkach
Co sprawia, że powieść jest popularna mimo upływu lat? Na ponadczasowość książki wpływają zawarte w niej prawdy, które są uniwersalne dla całej ludzkości, a nie tylko dla żyjących w danej epoce ludzi. Zamiast ulec zapomnieniu, książki te poddawane są ciągłym analizom, a tego typu rozważaniami zajmuje się literaturoznawstwo. Książki literaturoznawcze opisują historię i teorię literatury oraz zapewniają dostęp do wartościowej krytyki literackiej. Na ERLI.pl znajdziesz dzieła poświęcone innym dziełom, opracowania lektur, antologie literatury, publikacje z ciekawostkami na temat książek i wiele innych propozycji dla wszystkich miłośników nauk humanistycznych.
Książki literaturoznawcze – dla kogo?
Publikacje na temat literaturoznawstwa są przede wszystkim adresowane do studentów polonistyki i pokrewnych nauk humanistycznych. Wiele książek znajduje się na listach lektur obowiązkowych, z którymi przyszli poloniści muszą się zapoznać podczas studiów. Jednak mimo iż literaturoznawstwo brzmi niezwykle poważnie, po książki z tej kategorii mogą sięgać również uczniowie oraz pasjonaci literatury. Dla tych pierwszych przeznaczone są wszelkiego rodzaju opracowania lektur, które nie tylko streszczają treść książek, lecz także zwracają uwagę na najważniejsze zagadnienia poruszane przez wybitne dzieło. Choć niektórzy nauczyciele uważają, że opracowania są drogą na skróty, w rzeczywistości pomagają one w interpretacji ponadczasowych dzieł i ułatwiają rozumienie czytanej treści. Książki z kategorii Literaturoznawstwo są także adresowane do pasjonatów czytania, którzy chętnie sięgają po publikacje na temat ulubionych dzieł, pisarzy czy epok literackich.
Dlaczego warto czytać książki o książkach?
Osoby, które chętnie czytają przedmowy i posłowia, lepiej pamiętają treść książek. Po przeczytaniu komentarza czytelnik znacznie więcej rozumie z przeczytanej lektury, zapoznaje się z dostępnymi interpretacjami i dokonuje samodzielnej oceny. Czytanie opracowań, komentarzy i książek literaturoznawczych rozwija myślenie krytyczne i pogłębia wiedzę czytelnika. Sięganie po tego typu lektury jest także okazją do ciekawych rozmów z innymi czytelnikami lub ekspertami w dziedzinie literatury. Podczas gdy powieści rozwijają emocjonalność, zapoznawanie się z teoriami literackimi kształtuje świadomego i krytycznie myślącego czytelnika.
Literaturoznawstwo a bestsellery
Duże księgarnie nauczyły nas dzielić książki na bestsellery i publikacje ze stolika z promocjami. Jednak warto pamiętać, że mniej popularne książki wcale nie są mniej wartościowe – po prostu są one adresowane do specyficznej grupy czytelników. Czytanie książek literaturoznawczych nie tylko pogłębia wiedzę na temat literatury, lecz również staje się wartością, która wyróżnia czytelnika. Nie ma nic złego w czytaniu bestsellerów – warto jednak samodzielnie i świadomie decydować o lekturach, które wypełniają nasze regały, zamiast kierować się wyłącznie rekomendacjami blogerów i wydawnictw.