ERLI

Taczki i wózki do ogrodu

(304 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Taczki to jedne z najważniejszych sprzętów, koniecznych do wykonywania prac w ogrodzie. więcej

Taczki i wózki ogrodnicze

Taczki umożliwiają przewożenie niewielkich i różnorodnych ładunków. Ze względu na swoją multifunkcyjność muszą być wysokiej jakości, podobnie jak wózki ogrodowe, które przydają się jako wsparcie w wykonywaniu wielu prac pielęgnacyjnych i budowlanych.

Taczki i wózki ogrodowe – zalety

Prace w ogrodzie wymagają sporego wysiłku fizycznego. Wykorzystanie różnorodnych narzędzi ma je ułatwić. W tym celu stosuje się taczki i wózki ogrodowe. Taczki służą do przewożenia różnorodnych materiałów. Może być to ziemia, grys, kamienie, rośliny, ale także materiały budowlane. Dzięki nim nie trzeba ich nosić, narażając na nadwyrężenie kręgosłupa i mięśni. Ze względu na intensywną eksploatację, taczki ogrodowe powinny być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia. Wybierając taczkę, należy zastanowić się, do transportowania jakich materiałów będzie ona wykorzystywana. Czy będzie używana w ogrodzie do przewożenia trawy, roślin, gleby, czy na placu budowy, do transportu materiałów budowlanych? Na podstawie takiej analizy można wybrać taczkę dostosowaną do potrzeb i odpowiednio trwałą.

Rodzaje taczek

Choć taczki są przede wszystkim sprzętem wspomagającym prace w ogrodzie, mogą mieć także inną funkcję. Wśród taczek dostępne są:

  • taczki ogrodowe,
  • taczki budowlane,
  • taczki dekoracyjne.

Taczki ogrodowe mają stosunkowo lekką konstrukcję, gdyż przeznaczone są do przewożenia materiałów o średniej wadze. Mogą być metalowe lub z tworzywa. Są zróżnicowanej wielkości. Taczki budowlane mają wzmocnioną konstrukcję, przystosowaną do przewozu ciężkich materiałów o różnorodnych gabarytach. Taka taczka jest cięższa i masywniejsza. Może być wykorzystywana także w ogrodzie do przewozu większych elementów, jak kamienie. Ostatnim rodzajem są taczki dekoracyjne, które mają po prostu ładnie wyglądać w ogrodzie i stanowić element go upiększający. Wykonane są zwykle z drewna i aranżowane, jako wpisujące się w stylistykę ogrodu kwietniki.

Na co zwrócić uwagę kupując taczkę?

Przy zakupie taczki trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, by dobrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb. Jednym z istotnych parametrów jest pojemność. W istniejącym już ogrodzie wystarczy mniejsza taczka, jednak w ogrodzie nowo powstającym, gdzie do wykonania jest dużo prac, zwłaszcza jeśli teren jest rozległy, lepszym wyborem będzie taczka o większej pojemności. Wybierając ją, trzeba jednak mierzyć siły na zamiary, gdyż większy rozmiar, to większy ciężar. Po załadowaniu jej waga jeszcze się zwiększa, co może okazać się kłopotliwe przy pracach ogrodowych. W taczkach niezwykle ważne są koła. Wykonane są one z gumy, plastiku lub dętki i opony. Te ostatnie są najbardziej uniwersalne i umożliwiają prowadzenie taczki także po miękkim gruncie, co w ogrodzie jest często konieczne. Niewielkie koła plastikowe nadają się do jazdy po utwardzonej powierzchni. Koła gumowe są trwalsze niż plastikowe, jednak nie poradzą sobie na miękkim terenie, zwłaszcza gdy nie są odpowiednio duże. Taczki ogrodowe wyposażone są w jedno lub dwa koła. Warto zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest taczka ogrodowa. Bez względu na to, czy jest to blacha, czy tworzywo, powinno być wysokiej jakości, o odpowiedniej grubości, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy użytkować taczkę do przewozu ciężkich i twardych materiałów. Wybierając taczkę, zwróćmy uwagę na usytuowanie koła oraz pochylnię. Koło umieszczone blisko środka, utrudnia prowadzenie taczki, jednak ułatwia jej opróżnianie, zwłaszcza gdy odpowiednio ukształtowana jest pochylnia. Istotna jest także długość rączek i rodzaj uchwytów. Właściwe ich dopasowanie w taczkach ma znaczenie dla ich dobrego wyważenia, co bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania. Podobnie jest z rączkami do prowadzenia. Te są czasem pomijane przy wyborze taczki, jednak ich właściwy kształt ma znaczenie, zwłaszcza przy długotrwałej pracy w ogrodzie.

Rodzaje wózków ogrodowych

Wózki ogrodowe, podobnie jak taczki, służą do przewożenia i transportu. W zależności od rodzaju wózka mogą wspomagać przewożenie przedmiotów o dużych gabarytach i ciężarze, jak i lżejszych, sypkich, czy wymagających delikatności i ostrożności przy transportowaniu. Wózki ogrodowe wyposażone są w dwa, cztery, a nawet sześć kół. Te ostatnie służą do przewożenia po schodach i na nierównym terenie. Wózki czterokołowe, platformowe, które się ciągnie, a nie pcha, jak w przypadku taczki, znakomicie sprawdzają się przy przewozie delikatnych roślin. Wózki dwukołowe mogą być wykorzystywane do transportu pełnych beczek, wiader oraz innych pojemników. W organizacji pracy w ogrodzie warto wykorzystywać też wózki przeznaczone do przechowywania narzędzi oraz innych przedmiotów, koniecznych do prac w ogrodzie.

Jak wybrać dobry wózek ogrodowy?

Wybierając wózek ogrodowy, trzeba ustalić, jak będzie on użytkowany. Czy ma służyć transportowi roślin, czy do przewozu dużych i ciężkich przedmiotów? Funkcjonalność jest najważniejsza i nią należy się kierować przy wyborze wózka ogrodowego. Trzeba zwrócić uwagę na jego możliwości techniczne, z których najważniejsza jest jego nośność, a więc waga, jaką może utrzymać taki wózek.

Praca w ogrodzie jest dużo łatwiejsza, gdy nie trzeba nosić samodzielnie ziemi, roślin, czy innych materiałów, których transport w ogrodzie jest nieunikniony. Taczki i wózki ogrodowe są narzędziami niezbędnymi, by praca na łonie natury, wśród roślin była przyjemnością, a nie udręką.