ERLI

Pieluchy i chusteczki

(3 078 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Pierwszy projekt pieluszki wielorazowej powstał w 1944 roku i został przygotowany przez szwedzką firmę papierniczą. Tak rozpoczął się wyścig po miano najlepszego producenta pieluszek. Dziś świeżo upieczeni rodzice mają dostęp do ogromnego wyboru tego typu produktów, dzięki czemu mogą oni dobierać je do potrzeb swoich i malucha.więcej

Pieluszki – co każdy rodzic wiedzieć powinien

Pierwsze pieluchy dla niemowląt zupełnie nie przypominały tych, które stosujemy obecnie. Wystarczy wspomnieć, że dawniej pieluszki wykonywano ze skór zwierzęcych, mchu, trawy i trocin. Kolejnym etapem było powstanie pieluch wielorazowych, czyli po prostu przewiązywanie w pasie kawałkiem materiału. Pieluchy wielorazowe tworzono następnie z zasłonek prysznicowych, ceraty, a nawet... nylonowego spadochronu. Obecnie możemy wybierać spośród kolorowych pieluszek wielorazowych, naturalnych materiałów czy wygodnych, jednorazowych pieluch. Jak nie pogubić się wśród tak wielu propozycji? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak dokonać trafnego wyboru.

Jakie pieluchy wybrać na początek?

Ostatnie tygodnie ciąży to najwyższy czas na to, by skompletować wyprawkę dla dziecka. Oprócz podstawowych sprzętów, kosmetyków i ubranek warto zakupić także zapas środków higienicznych. Pieluszki należy zmieniać często, a w pierwszych tygodniach po porodzie rodzice zwykle nie mają głowy do zakupów. Przygotuj się zatem na spokojnie, jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Pieluchy dla niemowląt dostępne są w kilku rozmiarach i dzielą się ze względu na wagę dziecka.

Dla noworodka polecane są te w rozmiarze 0 – mniejszą paczkę warto dorzucić do torby pakowanej do szpitala. Pieluszki w rozmiarze 1 i 2 są nieco większe i poleca się je dla dzieci o wadze od 3 do 6 kg. Jednorazowe pieluszki posiadają jednak rozciągliwą konstrukcję i specjalne zapięcia, więc nie martw się, jeśli na pierwszy rzut oka pieluszka będzie za duża lub zbyt mała – niewykluczone, że dopasujesz ją bez problemu. Na początek zaleca się wykorzystywanie pieluszek jednorazowych. Mama po porodzie z pewnością będzie potrzebowała też czasu dla siebie, a dodatkowy stres związany z zakładaniem pieluchy wielorazowej i pilnowaniem jej odpowiedniego ułożenia wcale nie jest potrzebny.

Dawniej pieluszki tetrowe były jedynym rozwiązaniem, ponieważ wyboru zwyczajnie nie było; obecnie możemy korzystać z wielu udogodnień, a pieluchy jednorazowe uważane są przez rodziców za jeden z wynalazków przełomowych dla pielęgnacji maluchów. Nie znaczy to jednak, że wielorazowe pieluchy dla niemowląt nie są już zupełnie wykorzystywane. Wręcz przeciwnie, coraz częściej rodzice sięgają właśnie po taki rodzaj pieluszek.

Jednorazowe pieluszki: najlepszy wybór?

Pieluszki jednorazowe to przede wszystkim wygoda. Kiedy przychodzi moment na zmianę, po prostu zakładasz nową, a zużytą szczelnie zwijasz i wyrzucasz do kosza. Bez bałaganu, bez nieprzyjemnych zapachów. To doskonałe rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy jesteście poza domem – nie wszędzie będą panowały warunki sprzyjające zmianie pieluchy. Nowoczesne pieluszki jednorazowe są bardzo chłonne oraz przylegają znakomicie i nie przepuszczają wilgoci.

Czy to jednak rozwiązanie bez wad? Niestety nie: w pieluszkach jednorazowych o wiele łatwiej o odparzenia, a wiele dzieci uczulonych jest na składniki chemiczne, których w jednorazowej pieluszce znajduje się sporo. Należy także wspomnieć o koszcie: jednorazowe pieluszki są zdecydowanie droższe od wielorazowych. W pierwszych miesiącach życia dziecko zużywa ok. 10 pieluszek dziennie, dlatego wydatki na ich zakup mogą pochłaniać sporą część domowego budżetu. Do kosztów należy doliczyć nie tylko pampersy; chusteczki nawilżane czy specjalne woreczki na pieluchy to kolejny koszt. Należy też wspomnieć o śmieciach: niestety pieluszki jednorazowe to naprawdę duża sterta odpadów, które nie rozłożą się za szybko i których nie da się przetworzyć. Jaka jest zatem alternatywa?

A może wielorazowe?

Pieluszki wielorazowe to już dawno nie tylko tetra; do dyspozycji macie nowoczesne modele z otulaczami. Takie pieluszki świetnie chronią przed przeciekaniem i wilgocią oraz jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Tradycyjne pieluszki tetrowe obecnie wykorzystuje się jako kocyk, warto położyć ją także na ramieniu przy noszeniu maluszka, by nie podrażnić jego skóry. Można wytrzeć nią buzię, rozłożyć jako podkład u lekarza czy wykorzystać przy myciu. Nowoczesne pieluchy wielorazowe są wyposażone w specjalne wkłady z naturalnych materiałów zatrzymujące wilgoć. Pieluchy wielorazowe są droższe od jednorazowych, jednak posłużą dziecku dłużej. W całkowitym rozrachunku ich koszt jest znacząco niższy. Pieluchy wielorazowe dostępne są w wielu wariantach: kolorowe, wzorzyste otulacze są nie tylko wygodne, ale również świetnie się prezentują. Po użyciu należy wyprać je w pralce z wykorzystaniem środka antybakteryjnego.

Co jeszcze przyda się maluszkowi?

Choć najważniejszym produktem dla niemowlęcia są oczywiście pieluszki, nie należy zapominać o innych akcesoriach i środkach higienicznych. Zdecydowanie warto zakupić jeszcze przed narodzeniem dziecka chusteczki nawilżające. Przydadzą Ci się przede wszystkim podczas przewijania, gdy za każdym razem należy oczyścić skórę dziecka. Chusteczki nawilżające to także ratunek podczas spaceru czy karmienia – niemal każdy rodzic trzyma paczkę mokrych chusteczek stale pod ręką. Wybierając chusteczki nawilżające, kieruj się ich składem: unikaj perfumowanych, ponieważ mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Najlepszym wyborem będą te o naturalnym składzie, nasączone przede wszystkim wodą.