ERLI

Śliniaki dla dziecka

(1 523 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Śliniak dla dziecka to niezastąpiony element każdego karmienia. więcej

Śliniaki

Trudno sobie wyobrazić karmienie dziecka bez śliniaka. Zanim maluch nauczy się ładnie jeść, musi minąć wiele czasu. Na początku tej drogi nawet przeżuwanie i połykanie stanowi problem. Później dochodzi umiejętność posługiwania się łyżeczką i celowanie nią, wraz z porcją jedzenia do buzi, by w kolejnym etapie nauczyć się sprawnie operować wszystkimi sztućcami. Śliniaki są niezbędne podczas tej nauki, jeśli jako dorośli nie chcemy prać niezliczonej ilości ubrań malucha. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy o śliniakach, by optymalnie dopasować je do potrzeb dziecka i zwiększyć jego komfort.

Zanim wybierzesz śliniak

Początkujący rodzice zwykle nie zwracają większej uwagi na to, jaki śliniak kupują dziecku. Liczy się przede wszystkim ładny wygląd. Trzeba jednak pamiętać, że ich różnorodność jest ogromna i nie każdy z nich spełnia funkcje, jakich oczekujemy. Wybierając śliniaki dla dziecka, warto zwrócić uwagę na:

  • przeznaczenie – to najistotniejszy aspekt przy ich wyborze. Mogą służyć w czasie spożywania posiłków, ale także podczas ząbkowania czy nauki picia z kubeczka;
  • rozmiar – niektóre śliniaki dla dziecka mają oznaczenie, informujące o wieku, w jakim maluch może go używać. Chodzi o to, by były one odpowiednio dopasowane – ani za duże, ani za małe;
  • materiał, z jakiego jest wykonany – od tego zależy przeznaczenie śliniaka. Bawełniany nie zabezpieczy przed intensywnie barwiącą marchewką;
  • wygodę użytkowania – śliniak dla dziecka musi być komfortowy. Nie może cisnąć, obcierać czy powodować jakiegokolwiek dyskomfortu.

Dzisiejsze śliniaki dla dziecka są bardzo ładne. Można wśród nich wybrać takie, które spełniają zarówno swoje funkcje praktyczne, jak i zaspokajają potrzeby estetyczne.

Śliniaki z materiału, bandany i apaszki

Niemowlę już od pierwszych dni życia potrzebuje śliniaków na czas karmienia. U noworodków często używa się w tym celu po prostu pieluszek tetrowych lub flanelowych, by zapobiec wycieku pokarmu na ubranie. Można jednak wykorzystać w tym celu śliniaki materiałowe czy specjalne apaszki. Spełnią one swoją funkcję, o ile ilość pokarmu, który ucieka dziecku bokiem, jest niewielka. Trzeba pamiętać, że śliniaki materiałowe wchłaniają wilgoć i zatrzymują ją wewnątrz, nasiąkając nią. Zbyt duża ilość uciekającego pokarmu może prowadzić do szybkiego przemoknięcia takiego śliniaka. Bandamy i apaszki materiałowe nadają się doskonale dla starszych niemowląt, zwłaszcza tych, które zaczynają ząbkować. Proces ten wiąże się z wydzielaniem dużej ilości śliny, która wypływa z ust malucha. Zabezpieczenie jego odzieży apaszką lub śliniakiem z materiału powoduje, że dziecko ma większy komfort. Nie odczuwa wilgoci na swoich ubraniach, a przesiąknięty śliniak można łatwo wymienić na nowy. Taka ochrona przed zamoczeniem jest jednak niewystarczająca podczas jedzenia, zwłaszcza jeśli dotyczy niemowlęcia dopiero uczącego się spożywania posiłków innych niż mleko. Śliniaki dla dziecka zrobione z materiału szybko zabrudzą się jedzeniem. Pozostaną na nich trudne do sprania plamy. Warto zatem pamiętać, że takie śliniaki stosuje się głównie jako ochronę przed przemoczeniem w trakcie picia, czy w wyniku ślinienia się malucha podczas ząbkowania.

Śliniaki z plastiku, gumy, neoprenu

W czasie spożywania posiłków, warto, by maluch miał śliniak, który jest łatwy w czyszczeniu. Guma, plastik czy neopren są takimi materiałami. Nie tylko łatwo je umyć, ale także nie wchłaniają one plam, pozostając przez długi czas w doskonałym stanie. Nadają się więc do jedzenia barwiących posiłków, takich jak marchewka. Wiele śliniaków tego typu ma specjalną kieszonkę, która zabezpiecza ubranie malucha przed jedzeniem spadającym mu z łyżeczki czy ściekającym z buzi. Wszystko to trafia do tej kieszonki, z której może być wygodnie usunięte. Zalety śliniaków z takich materiałów, w czasie karmienia dziecka, są nieocenione. Ich zastosowanie zmniejsza ilość ubrań, jaką trzeba prać, ale także poprawia komfort malucha, podczas spożywania posiłków.

Śliniaki z rękawami

To połączenie koszulki i fartuszka. Zakładane są przez głowę lub zapinane na plecach. Wykonane z plamoodpornych materiałów. Są przeznaczone dla dzieci, które bardzo brudzą się podczas samodzielnego jedzenia. Warto wykorzystywać je w czasie, gdy maluchy zaczynają naukę posługiwania się sztućcami, co zwykle powoduje duże zabrudzenia. Takie śliniaki dla dziecka to także doskonałe zabezpieczenie odzieży podczas wykonywania prac plastycznych, zwłaszcza tych, z użyciem farb. Niektóre z nich można złożyć tak, że zajmują niewiele miejsca, co sprawia, że nadają się także do zabrania w podróż.

Śliniaki jednorazowe

Tego typu zabezpieczenie przed zabrudzeniem jest doskonałe, gdy planujemy wyjście lub wyjazd. Śliniaki jednorazowe można założyć maluchowi wtedy, kiedy pojawi się taka potrzeba, a po użyciu wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. Nie trzeba martwić się o ich przechowywanie, czy pranie. Najlepsze z nich są wykonane z materiału, który od wewnętrznej strony jest wodoodporny, co zabezpiecza odzież dziecka podczas spożywania posiłków. Niektóre mają specjalną kieszonkę na resztki pokarmów. Łączą więc one w sobie wszystkie najlepsze cechy śliniaków, które używa się w czasie karmienia malucha. Warto je stosować w razie konieczności, jednak biorąc pod uwagę dbałość o środowisko naturalne, lepiej ograniczyć ich użycie na co dzień, na rzecz śliniaków wielorazowych.