ERLI

Drapaki dla kotów

(1 419 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Drapaki dla kotów mogą nie tylko zaspokajać kocie potrzeby, ale również być estetycznym dodatkiem do umeblowania mieszkania.więcej

Drapaki dla kotów - coś więcej niż miejsce do ścierania pazurów

Drapanie dla kotów jest elementarną czynnością, którą wykonują systematycznie każdego dnia. Służy nie tylko do ścierania pazurów, czy przeciągania, ale również komunikacji.

Dlatego nie należy kotom zabraniać drapania, ani go ograniczać, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń behawioralnych wynikających m.in. z frustracji, która powstanie w wyniku blokowania pierwotnych kocich potrzeb.

Dlaczego koty drapią?

Drapanie pełni kilka podstawowych funkcji w zdrowiu i komunikacji kotów:

  • Komunikacja międzygatunkowa - koty drapiąc powierzchnie zostawiają w ten sposób hormony, które informują o przynależności terenu.
  • Komunikacja pozagatunkowa - często w ten sposób koty zwracają na siebie naszą uwagę np. wyrażają chęć zabawy.
  • Dbanie o pazury - podczas drapania pazury nie tylko się ścierają, ale również gubią zestarzałą powłokę ochronną.
  • Rozciąganie mięśni i ścięgien.
  • Rozładowywanie stresu.

Aby zapewnić kotu poczucie komfortu, musi on mieć możliwość do zaspokojenia wszystkich powyższych potrzeb. Nie należy usuwać pazurów oraz zakładać tipsów, ponieważ jest to bolesne oraz uniemożliwia zaspokojenia kociego etogramu. Usunięcie pazurów nie sprawi, że koty tracą pierwotną chęć znakowania terenu. Wręcz przeciwnie, będzie generowało to frustrację, ponieważ nie będzie mógł tego robić.

Wskazówki, jak wybrać drapak dla swojego kota

W ofercie Erli znajdziesz wiele rodzajów drapaków dla kotów. Konstrukcje pionowe, poziome, wykonane z tektury lub drewna. Wybór jest duży, dlatego wybranie tego jedynego drapaka, który będzie odpowiadać kotu jest nietuzinkowym wyzwaniem. Oto kilka porad, jak wybrać optymalny drapak.

Zwróć uwagę, jak drapie Twój kot

Twój kot drapie dywany, czy może kanapy? Jest to ważna wskazówka, która pomoże Ci wybrać drapak, który pozwoli zaspokoić potrzeby kota. Jeżeli Twój kot skupia się głównie na powierzchniach płaskich, warto rozważyć drapaki tekturowe. Cechują się niewielkimi rozmiarami, a wykonanie z tektury wpisuje się w trend dbania o środowisko.

Natomiast gdy kocią uwagę przyciągają tapety, szafki lub kanapy - powierzchnie pionowe, odpowiedzią na jego potrzeby będą drapaki drzewa, które składają się z podstaw oraz słupków.

Wybierz odpowiednią wielkość

Zakup zbyt małego drapaka nie spełni swoich podstawowych funkcji, ponieważ kot nie będzie mógł się na nim rozciągać, więc skupi się na alternatywnych powierzchniach, które mu to umożliwiają. Dlatego nie warto na tym oszczędzać, a rozmiar drapaka należy dobrać do wielkości naszego podopiecznego.

Nie ograniczaj się do jednego drapaka

Wybierając drapak dla kota warto kupić minimum jeden. Przykładowo niewielki drapak tekturowy można postawić w korytarzu, aby kot mógł zaznaczyć swoje terytorium w ciągu komunikacyjnym, natomiast duży, drewniany drapak w salonie, który umożliwi mu obserwacje terytorium z bezpiecznej wysokości.

Czy Twój kot lubi wysokości?

Możliwość obserwowania terytorium z góry daje kotom poczucie bezpieczeństwa, ponieważ są w stanie zareagować na nadchodzące niebezpieczeństwo. Jeżeli Twój zwierzęcy przyjaciel lubi przebywać na wysokościach lub jest strachliwym typem, warto kupić dla niego wysoki drapak. Pozwoli mu to wspiąć się wysoko w momencie, w którym poczuje się zagrożony, przez co poczuje się bardziej komfortowo w stresujących sytuacjach.

Gdzie ustawiać drapak dla kota?

Jak już wiecie, drapaki pełnią m.in. formę znaczenia terenu. A więc najciekawszymi miejscami do drapania będą ciągi komunikacyjne, w których pojawia się wiele zapachów i feromonów. Do takich miejsc należą korytarze oraz wejścia do pomieszczeń. Są to miejsca, w których warto umieścić drapak dla naszych kotów.

Jeżeli kot upatrzył już miejsce do drapania, które nie jest przez Ciebie akceptowalne np. tapeta, warto blisko postawić drapak. Wystarczy nawet konstrukcja wykonana z tektury, ważne, aby przenieść uwagę kota na inny, dedykowane ku temu przedmiot. W ten sposób uratujesz resztki tapety, a kot będzie mógł zaspokajać swoją terytorialną potrzebę.

W Erli znajdziecie wiele kocich drapaków, więc z pewnością znajdziesz model, który będzie pasować do Twoich wnętrz. Także eksperymentuj, aż osiągniesz sukces!

Co zrobić, jeśli kot nie chce korzystać z drapaka?

W niektórych przypadkach koty nie są zainteresowane drapakami i mają do tego prawo. Istnieje jednak kilka sposobów, aby przekonać nawet największe marudy do kocich mebli.

  • W pierwszej kolejności warto zmienić umiejscowienie przedmiotu. Postaw go bliżej miejsc, w których odbywa się spory ruch. Drapak warto również ustawić blisko miejsca, w których kot drapie meble.
  • Warto zachęcić kota do zabawy na nowym kocim meblu. Pobaw się wędką lub rzuć kilka razy piłeczkę na drapak. Jeżeli to nie pomoże, możesz sięgnąć po kocimiętkę lub walerianę, którą rozsypiesz na powierzchni.
  • Bronią ostateczną są feromony, które pozwolą kotu przekonać się, że nowy przedmiot znajdujący się na ich terytorium jest czymś niegroźny.

Tak uzbrojeni w wiedzę, jak wybrać drapaki dla kotów na pewno dokonacie udanego zakupu.