ERLI

Zamrażarki

(286 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Zamrażarki są wyposażeniem domowym już od ponad 100 lat. Dzisiejsze modele oczywiście bardzo różnią się od swoich protoplastów, jednak ich najważniejsza funkcja pozostaje niezmienna – mają wydłużać przydatność produktów poprzez ich zamrożenie.więcej

Zamrażarki

Wybór zamrażarek na rynku jest spory, dlatego warto przyjrzeć się parametrom, na które należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Rodzaje zamrażarek

Wśród zamrażarek wyróżnia się urządzenia skrzyniowe oraz szufladowe. Te pierwsze są zwykle większe, otwierane od góry, umożliwiają przechowywanie mięsa, owoców, czy innej żywności. Wyposażone są w dodatkowe koszyki czy przegrody, ułatwiające dostęp do mrożonek. Mogą pomieścić nawet kilkaset litrów żywności. Są to zamrażarki wolnostojące, przydające się szczególnie w dużych rodzinach. Zwykle stosowane w domach, zwłaszcza na wsiach, gdzie mrozi się duże ilości mięsa, owoców czy warzyw. Zamrażarki w dużym stopniu zastąpiły tradycję robienia przetworów, gdyż znacznie szybciej przygotowuje się żywność do przechowywania w nich.

Zamrażarki szufladowe są czasem połączone z lodówkami, tworząc jedno urządzenie. Są również takie, które wyglądają niemal identycznie, a pełnią wyłącznie funkcję mrożącą. Szuflady zapewniają także wygodę i lepszą organizację przechowywanej w nich żywności, a także łatwiejszy dostęp do niej.

Szkło, metal czy tworzywo sztuczne?

Dzisiejsze zamrażarki i lodówko-zamrażarki wykonane są najczęściej ze szkła, tworzywa lub metalu. Które z tych urządzeń jest najlepsze? Od strony technicznej nie ma to większego znaczenia. To raczej kwestia gustu i użyteczności. Lodówki szklane są bardzo popularne i designerskie, jednak trzeba pamiętać, że dość trudne w utrzymaniu w doskonałej czystości, zwłaszcza przy małych dzieciach. Te wykonane z metalu czy tworzywa sztucznego dużo łatwiej czyścić i nie widać na nich drobnych, codziennych zabrudzeń. Łatwo je też szybko przetrzeć, gdyż nie pojawiają się na nich smugi.

No Frost – co to znaczy?

Niektóre z nowoczesnych zamrażarek wyposażone są w technologię No Frost. To bardzo wygodna funkcja ograniczająca osadzanie się lodu i szronu na ściankach urządzenia. Dzięki temu rozmrażanie zamrażarki nie jest konieczne. W większości urządzeń nadal jednak trzeba pamiętać o regularnym rozmrażaniu, by zapobiec powstawaniu grubych warstw szronu i lodu, które nie tylko utrudniają użytkowanie urządzenia, blokując swobodną możliwość otwarcia szuflad, ale także zmniejszają jego wydajność. Wybierając zamrażarkę, warto upewnić się, czy posiada ona tę funkcję, jeśli zależy nam na niej. Trzeba jednak pamiętać, że rozmrażanie, choć dość uciążliwe, przeprowadza się raz lub dwa razy do roku, w zależności od zaleceń producenta.

Rodzaj sterowania w zamrażarkach

W zamrażarkach najpopularniejsze są dwa rodzaje sterowania: mechaniczne i elektroniczne. Pierwsze z nich odbywa się za pomocą pokrętła, które umożliwia ustawienie odpowiedniej temperatury mrożenia. Jest to prostszy i jednocześnie tańszy system. W zamrażarkach sterowanie elektronicznie jest nowocześniejszym sposobem ustawiania poziomu temperatury, który gwarantuje większą precyzję w tym zakresie, a także oferuje więcej funkcji, dzięki tej technologii. Niektóre urządzenia umożliwiają nawet sterowanie smartfonem.

Jaką klasę energetyczną wybrać?

Zamrażarki są urządzeniami, które muszą pracować przez cały czas, pobierając prąd. Warto więc zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną, która ma duże znaczenie dla jego zużycia. Od tego zależy wysokość rachunków za energię. Zamrażarki raczej nie są urządzeniami energooszczędnymi, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą osiągać klasy energetyczne A i wyżej. Każdy „+” w oznaczeniu to mniejsza ilość zużytej energii. Od marca 2021 roku zmienia się oznaczenie klas energetycznych. Obecna klasa A+++ staje się klasą C. Wybierając konkretny model, warto zwrócić na to uwagę. W skali roku wysoka klasa energetyczna oznacza to w warunkach domowych spore oszczędności. Choć zamrażarki takie są droższe od tych z niższych klas, to warto jednorazowo zainwestować w urządzenie oszczędzające prąd, by w perspektywie kilku lat oszczędzić na jego zużyciu.

Popularne funkcje zamrażarek

Dodatkowe funkcje urządzeń mrożących są bardzo przydatne i praktyczne. Oto kilka z nich, które są przykładem na to, że warto rozważyć zamrażarkę z takim wyposażeniem.

Szybkie mrożenie

Funkcja ta umożliwia bardzo szybkie zamrożenie nawet dużej ilości produktów. Jest to szczególnie potrzebne, gdy jednorazowo umieszcza się w urządzeniu, na przykład mięso, które wymaga szybkiej obróbki termicznej, by nie zaczęło się psuć.

Kostkarka do lodu

O użyteczności tej funkcji nikogo przekonywać nie trzeba. Kostki lodu w napojach latem to nieocenione źródło orzeźwienia i przyjemności. Dzięki zamrażarkom z takim wyposażeniem są zawsze na wyciągnięcie ręki.

Jasne światło

Oprócz dostępności do zamrożonej żywności także jej widoczność jest niezwykle ważna. Brak oświetlenia w zamrażarce utrudnia szybkie znalezienie produktów. Jasne, zimne światło jest bardzo korzystne w oświetlaniu niewielkiego wnętrza zamrażarki.

Szukając idealnej zamrażarki, trzeba określić swoje potrzeby związane z jej wielkością i funkcjonalnością. Wygląd jest ważny, jednak parametry techniczne są równie istotne. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na klasę energetyczną urządzenia. To od niej zależy wysokość rachunków za energię w czasie użytkowania zamrażarki, ale także poszanowanie środowiska i jak najmniejszy, szkodliwy wpływ na nie.