ERLI

Piły i pilarki do ogrodu

(2 308 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Piły oraz pilarki bywają w ogrodzie niezbędnymi narzędziami, zwłaszcza jeśli ogród jest bogaty w drzewa lub gdy towarzyszy mu sad.więcej

Piły

Prace związane z koniecznością użycia piły i pilarki z pewnością nas nie ominą. Jakie piły ogrodowe warto wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Piły ręczne – rodzaje

Piła jest narzędziem, z którego pomocą można sprawnie wykonywać wiele prac w ogrodzie. Można ścinać nią drzewa, przycinać gałęzie i konary. Piły ręczne trzeba wybrać zgodnie z własnym zapotrzebowaniem, wziąwszy pod uwagę rodzaje prac, jakie będą wykonywane w ogrodzie. Tego rodzaju pił używa się zwykle w mniejszych ogrodach lub takich, w których nie ma wielu drzew. Wybierając odpowiednią piłę ręczną, trzeba zwrócić uwagę na kilka cech, które ułatwią nam późniejsze prace w ogrodzie. Na rynku dostępna jest ogromna różnorodność pił ręcznych, dlatego pierwszym kryterium eliminacyjnym powinno być to, związane z ich przeznaczeniem. Piły ręczne mogą służyć do cięcia drewna, tworzyw czy metali. W ogrodzie największe zastosowanie mają piły ręczne do drewna i wśród nich należy wybierać. Ważne jest także to, jakie drewno będziemy ciąć. Czy będą to cienkie gałązki drzew, czy może grube i twarde drewno, przeznaczone na opał? Najważniejszym elementem piły jest jej brzeszczot. Może mieć on różne parametry. Istnieją, na przykład, brzeszczoty hartowane, zabezpieczane specjalnymi powłokami, których zadaniem jest ochrona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Ze względu na swoją konstrukcję piły ogrodowe dzieli się na:

  • piły ręczne poprzeczne – piły tego typu umożliwiają wycinkę drzew, ale także przecinanie większych kawałków drewna. Do pracy z takimi piłami konieczne są dwie osoby, które pracują po dwóch stronach piły, trzymając za jej przeciwległe uchwyty. Piły takie znajdują zastosowanie przy cięższych pracach związanych z cięciem drewna;
  • piły ręczne grzbietnicowe – do pracy taką piłą wystarczy jedna osoba. Piła ręczna grzbietnicowa nadaje się do przecinania mniejszych elementów, ale umożliwia dzięki temu wykonywanie bardziej precyzyjnych prac;
  • piły ręczne kabłąkowe – pozwalają na wymianę brzeszczotu, w zależności od rodzaju ciętego materiału. W przypadku drewna mają zastosowanie także przy cięciu mokrych gałęzi, dzięki gęsto ułożonych zębom.

Piły spalinowe

Ten rodzaj pił z pewnością zrewolucjonizował prace, związane z wycinką drzew, przyspieszając je i ułatwiając. Piły spalinowe umożliwiają szybkie i sprawne wycinanie i przycinanie drzew, bez dużego nakładu pracy człowieka. Ogromną zaletą pił spalinowych jest także ich mobilność. Można je bez problemu przenosić i wykorzystywać w dowolnym miejscu, bez konieczności posiadania zasilania zewnętrznego. Wadą pił spalinowych jest hałas, jaki emitują, jednak dynamika działania tych urządzeń sprawia, że czas ich pracy jest zwykle stosunkowo krótki. Trzeba też pamiętać, że piły takie emitują spaliny. Posługiwanie się piłą spalinową wymaga wiedzy i wprawy, by można było bezpiecznie przeprowadzać wycinkę.

Jak wybrać piłę spalinową?

Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze piły spalinowej jest długość prowadnicy. Nieduże piły, o krótkiej prowadnicy to wygodny i bezpieczny sprzęt, który może być wykorzystywany do cięcia drewna na opał, czy przycinania desek. Piły spalinowe o dłuższych prowadnicach umożliwiają przycinanie gałęzi, wycinanie krzewów czy średniej grubości drzew. Trzeba jednak pamiętać, szczególnie przy stosowaniu pił o dłuższej prowadnicy, by zachować bezpieczeństwo ich użytkowania. Piły spalinowe są zwykle dość ciężkie, dlatego obchodząc się z takim sprzętem, trzeba mierzyć siły na zamiary, także w kontekście jego mocy. Choć mogłoby się wydawać, że im wyższa moc, tym lepiej, to trzeba pamiętać, że nawet piły o najniższej mocy, są potężnymi urządzeniami. Do prac w ogrodzie wystarczy piła spalinowa o mocy około 2,5 kM. Urządzenia o mocy powyżej 5 kM stosowane są do profesjonalnej wycinki.

Piły elektryczne

Wśród pił elektrycznych dostępne są takie, które wymagają podłączenia sieciowego oraz takie, które posiadają akumulator. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety. Warto jednak wiedzieć, jaką przewagę mają pilarki elektryczne nad pilarkami spalinowymi. Przede wszystkim nie mają największych wad swoich starszych kuzynów, a więc nie emitują wysokiego poziomu hałasu oraz nie wytwarzają spalin, przez co są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska. Nadają się doskonale do prac ogrodowych, związanych z przycinaniem drzew i gałęzi. Są lżejsze niż piły spalinowe.

Jak wybrać piłę elektryczną?

W wyborze piły elektrycznej trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Piły ogrodowe elektryczne zasilane sieciowo, zwykle wyposażone są w kilkumetrowy kabel, który stanowi znaczne ograniczenie związane z mobilnością. Takie pilarki elektryczne nadają się do mniejszych ogrodów, gdzie zasięg kabla nie będzie ograniczeniem. W innym przypadku lepiej sięgnąć po piły elektryczne akumulatorowe, które są zasilane własną baterią. Warto wybierać urządzenia zasilane solidną baterią, gdyż to gwarantuje dłuższy czas pracy piły. Parametrem, który określa pojemność baterii, są Ah – amperogodziny. Wyższa liczba Ah zapewnia dłuższą pracę akumulatora. Wykonując więcej prac w ogrodzie z użyciem piły elektrycznej, warto posiadać dwie baterie i zamiennie je ładować, co umożliwi zachowanie ciągłości prac.

Wybór piły zależny jest od naszych potrzeb i wymagań. Bez względu na to, czy będzie to piła ręczna, piła spalinowa czy piła elektryczna, każda spełni swoją funkcję.