ERLI

Obrzeża

(636 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Pierwsze trawniki opisywano już w XIII i XIV wieku, co oznacza, że próba stworzenia idealnej zieleni sięga setki lat wstecz. Pierwszy nowoczesny, zaplanowany trawnik powstał jednak dopiero w XVII wieku wokół świątyni Tadż Mahal. Od 1830 roku, kiedy to wynaleziono kosiarkę, dbanie o trawnik zostało spopularyzowane. Dziś można znaleźć wiele akcesoriów, które pomogą stworzyć idealny.więcej

Obrzeża - niezastąpiona architektura ogrodowa

W ogrodzie bardzo ważne jest odpowiednie uporządkowanie przestrzeni, oddzielenie stref relaksu i zabawy od upraw, rabat kwiatowych, drzewek owocowych, a także zachowanie kojącego ładu. Zadbana zieleń pozwala wypocząć po ciężkim dniu lub tygodniu. Co jednak zrobić, aby ułatwić sobie prace pielęgnacyjne?

Pomocne mogą okazać się wszelkie akcesoria pozwalające wydzielać rabaty, obrzeża ogrodowe, palisady - są to elementy o niewielkiej wysokości, które doskonale sprawdzają się podczas porządkowania przestrzeni ogrodowej. Co ważne, mają one zastosowanie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Zapobiegają chaotycznemu rozprzestrzenianiu się, rozrastaniu roślinności i niszczeniu jej przez zwierzęta domowe, a nawet osuwaniu się gruntu. Można nimi zabezpieczać skarpy i osuwiska, tworząc kaskadowe ogrody.

Palisady i obrzeża - co to takiego?

Największą popularnością wśród klientów cieszą się palisady drewniane. Są to niskie płotki, które pomagają oddzielić trawnik lub rabatę od ścieżki ogrodowej. Co ważne, obrzeża plastikowe, drewniane oraz wszelkie inne mocowane są na elastycznych łącznikach, będących najczęściej giętkimi drucikami, które umożliwiają zwinięcie całości w rolę. Ma to również inne zastosowanie - dzięki temu możliwe jest tworzenie ścieżek o dowolnych kształtach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogrodowy chodnik miał kształt płynącego kaskadowo potoku - twórz dowolne kształty i dopasowuj je do panującego tam stylu.

Oczywiście obrzeża ogrodowe można z powodzeniem również stosować do porządkowania ogrodów i tworzenia stref. Z łatwością wyeksponujesz rabatę z ulubionymi kwiatami, oddzielisz przestrzeń rozrywkową od warzywniaka, a nawet podniesiesz poziom części ogrodu. Warto pamiętać również o obrzeżach betonowych, które odznaczają się znacznie większą trwałością niż pozostałe i wytrzymują o wiele większy napór podłoża. Właśnie dlatego często wykorzystuje się je do umacniania i stabilizowania skarp, co zapobiega ich osuwaniu się. Montaż tego typu elementów jest jednak bardziej skomplikowany i warto go zlecić profesjonalistom.

Jaką palisadę ogrodową lub obrzeże wybrać?

Jeżeli chodzi o obrzeża trawnikowe, to najczęściej stosowane są plastikowe lub drewniane rozwiązania. Ich montaż jest banalnie prosty, dzięki palikom, które należy wbić w ziemię, a sama konstrukcja nie tylko funkcjonalna, ale również estetycznie wygląda. Podczas tworzenia ścieżek ogrodowych i wydzielania stref sprawdzą się także palisady plastikowe, drewniane i wspomniane wcześniej obrzeża. Ważne, aby całość komponowała się z wystrojem ogrodu! Zawsze można postawić też na obrzeża betonowe, które zapewniają wieloletnią trwałość. Na ERLI.pl gwarantujemy dostęp do wszystkich wymienionych rozwiązań, dlatego decyzję musisz podjąć sam, znając swoje potrzeby i rozwiązania, jakie chcesz zastosować za lub przed domem. Z pewnością przydadzą się również dostępne w ofercie plandeki do ochrony rabat, ogrodzenia, a także pergole. Razem uporządkujemy przestrzeń ogrodową!