ERLI

Zmywarki wolnostojące

(165 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Zmywarki wolnostojące to łatwość podłączenia. Wystarczy dostęp do gniazdka, odpływu i odpowiednie wypoziomowanie sprzętu.więcej

Zmywarki wolnostojące

Zmywarki są urządzeniami, które ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków i zmniejszają ilość czasu, jaki trzeba na nie poświęcić. Warto wybrać sprzęt, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb, by zapewnić sobie maksymalny komfort. Czym się kierować, wybierając zmywarki wolnostojące?

Zalety zmywarek wolnostojących

Choć dziś często wybierane są zmywarki przeznaczone do zabudowy, urządzenia wolnostojące mają wiele zalet, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zakupie zmywarki. Oczywiście znaczenie ma estetyka. Niektórzy preferują ukrywanie sprzętów AGD w zabudowie meblowej, inni przeciwnie – wolą je eksponować. To kwestia indywidualna. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów praktycznych. Zmywarka wolnostojąca jest lepszym wyborem, gdy mieszkanie jest wynajmowane lub w przypadku częstych przeprowadzek. W takim wypadku można zabrać swój sprzęt i nie martwić się o jego ewentualne dopasowanie do nowego wnętrza, zwłaszcza gdy zmywarce towarzyszy zestaw mebli kuchennych. Takie rozwiązanie daje możliwość kreowania każdego wnętrza tak, by uzyskać możliwie najlepszą funkcjonalność, bez konieczności kupowania mebli na wymiar.

Czy większa zmywarka jest zawsze lepsza?

Przy wyborze zmywarki zwykle pojawia się wątpliwość dotycząca tego, jak duże urządzenie kupić. Tu decydująca jest przestrzeń w kuchni, ale także ilość domowników. Jeśli kuchnia jest nieduża, warto wybrać mniejsze modele urządzeń, by pozostawić przestrzeń na przechowywanie. Na takich niewielkich powierzchniach zwykle trzeba zachować kompromis związany z wielkością urządzeń. Jeśli domownicy to para lub gdy większość posiłków jest spożywana w restauracjach, mała zmywarka będzie wystarczająca. W innym przypadku lepiej zaopatrzyć się w duże urządzenie, mogące pomieścić wiele naczyń, zwłaszcza gdy w domu są dzieci, które generują większe ilości naczyń do mycia. Takie dostosowanie wielkości urządzenia do indywidualnych potrzeb i możliwości w zakresie zagospodarowania przestrzeni, sprawi, że funkcjonalność wybranej zmywarki będzie optymalna.

Czym się kierować, wybierając zmywarkę?

Istnieje kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę, przed podjęciem decyzji o zakupie zmywarki wolnostojącej. Oprócz wspomnianej już wielkości urządzenia warto rozważyć poniższe parametry, by wybrać sprzęt na miarę własnych potrzeb.

Pojemność

Jeśli masz dużą rodzinę i wiele naczyń, korzystnie jest wybrać urządzenie o większej pojemności, które umożliwi jednorazowe umycie ich większej ilości. W przypadku, gdy jest niewielu domowników lub jeśli nie masz wielu naczyń, lepiej wybrać zmywarkę o mniejszej pojemności, by nie czekać zbyt długo z jej zapełnieniem lub uniknąć konieczności włączania jej, gdy nie jest w pełni zapakowana. To działanie proekologiczne i jednocześnie ekonomiczne.

Ilość programów

Zmywarki wolnostojące wyposażone są w wiele programów, umożliwiających mycie naczyń w różnych temperaturach. Większość z nich posiada program automatyczny – dostosowujący ilość wody oraz temperaturę i czas pracy urządzenia do stopnia zabrudzenia i ilości naczyń. Dodatkowo są programy do mycia w wysokich (70°C) temperaturach, umożliwiające usuwanie mocnych zabrudzeń z garnków i patelni, ale także w niskich (20°C) do mycia delikatnych naczyń. Większość urządzeń ma także tryb pracy EKO, który pozwala na skuteczne mycie, przy zmniejszonym zużyciu wody.

Rodzaj panelu

W zmywarkach wolnostojących występują dwa rodzaje paneli sterujących: zewnętrzny i zintegrowany. Panel zewnętrzny umożliwia sterowanie zmywarką po zamknięciu drzwiczek i jest cały czas widoczny. Inaczej jest w przypadku panelu zintegrowanego, który umieszczony jest w górnej części drzwiczek i po ich zamknięciu jest niewidoczny. Wybór określonego rozwiązania zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań, gdyż oba są równie funkcjonalne.

Funkcje dodatkowe

Zmywarki wolnostojące wyposażone są w funkcje, zwiększające komfort ich użytkowania. Może to być opóźniony start, dodatkowe suszenie czy automatyczne uchylenie drzwiczek po zakończeniu cyklu. Niektóre z nich bywają czasem przydatne, inne stosowane są na co dzień.

Klasa energetyczna

Od marca 2021 roku zmianie ulega oznaczenie klas efektywności energetycznych. Dawna klasa A+++ to nowa klasa C. Jej parametry się nie zmieniają, wyłącznie oznaczenie. Ma to umożliwić wprowadzenie do klasyfikacji nowych technologii, dla których dotąd nie było miejsca. Warto o tym wiedzieć, by mieć świadomość, że zmywarki w nowej klasie C mają wysoki stopień efektywności energetycznej.

Zużycie wody

W trosce o ekologię i ekonomię warto zwrócić uwagę na to, ile zmywarki wolnostojące zużywają wody na jeden cykl mycia. Może to być 7-13 litrów wody. To duża rozbieżność w poszczególnych modelach, na którą warto zwrócić uwagę.

Poziom hałasu

Obecnie często zmywarki wolnostojące są wyposażeniem aneksów kuchennych, sąsiadujących z salonem. Warto więc sprawdzić, czy sprzęt ten nie emituje zbyt wysokiego, przeszkadzającego hałasu. Bardzo ciche zmywarki charakteryzują się głośnością na poziomie około 43 dB. Za ciche można także uznać urządzenia emitujące do 47 dB.

Biorąc pod uwagę te parametry, można wybrać zmywarkę, która będzie spełniała oczekiwania i usprawni wykonywanie codziennych obowiązków domowych, działając maksymalnie oszczędnie i wydajnie jednocześnie.