Wyciskarki wolnoobrotowe

(70 wyników)
Kategorie i filtry
Wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia umożliwiające pozyskiwanie świeżych soków z owoców i warzyw. więcej
Z ratami

stać Cię na więcej

Skorzystaj z 10 rat 0% lub aż do 50 rat z odroczeniem.

PayU ilustracja
RRSO 0%

Wyciskarki wolnoobrotowe

Wyciskarki wolnoobrotowe przeznaczone dla osób, które dbają o zdrową dietę, ale także dla wszystkich, chcących zacząć lepiej się odżywiać i wprowadzić do jadłospisu bomby witaminowe w postaci soków. To także urządzenia umożliwiające uzupełnianie diety najmłodszym, którzy nie zawsze chcą jeść warzywa i owoce. Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową i czym się kierować, podejmując decyzję o jej zakupie?

Zalety wyciskarek wolnoobrotowych

Świeżo przygotowany sok, wytłoczony dzięki wyciskarce wolnoobrotowej to mnóstwo składników odżywczych, które są w pełni wartościowe, bez strat na jakości. Wszystko za sprawą sposobu działania urządzeń tego typu, który umożliwia wyciskanie soków nawet z niewielkiej ilości produktów. Niektóre wyciskarki wolnoobrotowe nie mają noży, rozdrabniających owoce i warzywa. Zastosowanie noży do pozyskiwania soku sprawia, że dynamiczne ich działanie, powoduje powstanie wysokiej temperatury, która niweluje odżywcze właściwości wielu składników, zawartych w owocach i warzywach. Wyciskarki wolnoobrotowe działają wolniej, ale dzięki swojej technologii nie pozbawiają soku żadnych witamin ani minerałów. Co więcej, zapobiegają jego utlenieniu się, co sprawia, że jest on nie tylko smaczniejszy, ale można go dłużej przechowywać.

Rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych

Wśród urządzeń dostępnych na ERLI.PL znajdziesz wyciskarki wolnoobrotowe o różnych parametrach, co umożliwia dopasowanie urządzenia do własnych potrzeb. Najważniejszy podział związany jest z ustawieniem ślimaków.

Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe

Ślimak w wyciskarkach tego typu, jak wskazuje nazwa, ustawiony jest pionowo. Są to zwykle urządzenia prostsze, czasem z nożami, co jak już wspomniano, ma wpływ na zachowanie składników odżywczych, pozyskiwanych z warzyw i owoców. Są one tańsze, wyposażone w jeden ślimak. Ich zaletą jest stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja. Niektóre z nich nie mają noży, co może mieć znaczący wpływ na decyzję o wyborze konkretnego modelu.

Wyciskarki wolnoobrotowe poziome

Tego typu urządzenia są nieco droższe, często wyposażone w dwa ślimaki. Ich cena idzie w parze z wydajnością i jakością. Umożliwiają one uzyskanie najlepszej jakości soku. Pracują wolniej, ale efektywniej. Wymagają używania popychacza i dostarczania niewielkich porcji owoców i warzyw. Efekt odżywczy takich soków jest jednak wart włożonego wysiłku. Wyciskarki wolnoobrotowe poziome zwykle są łatwiejsze w czyszczeniu, ale także wytrzymalsze. Umożliwiają wyciskanie soków nawet z twardych ziaren, ale także na przykład ze szpinaku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wyciskarkę wolnoobrotową?

Szukając odpowiedniej wyciskarki wolnoobrotowej, trzeba ocenić kilka parametrów, co pozwoli uzyskać wiedzę dotyczącą konkretnego modelu. Wśród najważniejszych z nich są:

  • moc – im wyższa, tym twardsze warzywa i owoce można wyciskać. Ma to szczególnie znaczenie przy wyciskaniu surowych warzyw, jak na przykład marchewka. Niska moc urządzeń w granicach 100-150 W jest wystarczająca dla miękkich produktów. Chcąc pozyskiwać sok z twardych warzyw i owoców, należy wybierać wyższą moc, nawet do 450 W;
  • materiał, z jakiego wykonane jest urządzenie – wśród wyciskarek wolnoobrotowych są takie wykonane z wysokogatunkowego tworzywa lub z metalu. Warto zwrócić uwagę na te urządzenia, które oznaczone są jako „BPA free”. To ważne, by uniknąć przedostawania się szkodliwych cząsteczek do soków;
  • ilość obrotów na minutę – tu szybciej nie znaczy lepiej. Im wolniejsze są obroty ślimaka, tym dokładniej wyciśnięty jest sok z miąższu. Oznacza to co prawda dłuższy czas, który trzeba poświęcić na pozyskanie soku, ale także mniej strat i optymalne wyciśnięcie;
  • rozmiar otworu wlotowego – od jego wielkości zależy stopień koniecznego rozdrobnienia owoców i warzyw przed wrzuceniem ich do urządzenia. Niektóre wyciskarki wolnoobrotowe mają szeroki otwór, umożliwiający nawet umieszczenie w nim jabłka czy gruszki. Inne wymagają pokrojenia ich na mniejsze cząstki;
  • wielkość wyciskarki – wyciskarki wolnoobrotowe raczej nie należą do urządzeń kompaktowych. Zajmują sporo miejsca, dlatego wybierając konkretny model, warto wziąć pod uwagę jego gabaryty. Mniejsze są zwykle wyciskarki pionowe, większe – poziome.

Akcesoria dodatkowe – przydatne funkcje

Niektóre z wyciskarek wolnoobrotowych mają przystawki, zapewniające im funkcje dodatkowe. Mogą to być końcówki do domowego wyrabiania lodów, wyciskania olejów, czy mielenia kawy. W wyciskarkach do soków są również dodatkowe programy. Należy do nich, na przykład, regulacja gęstości soku, umożliwiająca dopasowanie napoju do własnych preferencji. Niektóre urządzenia mają funkcję blokady kapania, ułatwiającą utrzymanie czystości na blacie, podczas przygotowywania soków. Są także wyciskarki umożliwiające robienie sorbetów i past.

Wybierając wyciskarkę wolnoobrotową, trzeba przede wszystkim określić swoje oczekiwania z nią związane. Jeśli ma ona być urządzeniem, ułatwiającym zdrowe odżywianie poprzez dostarczanie składników odżywczych, lepiej wybrać urządzenie bez noży. Gdy priorytetem jest ilość zajmowanego miejsca, warto kupić wyciskarkę pionową. Jedno jest pewne – każde urządzenie wyciskające sok, regularnie użytkowane, sprawi, że dieta będzie uzupełniona w wartościowe składniki odżywcze, pochodzące z owoców i warzyw.