ERLI

Legowiska

(4 720 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Psie legowiska – małe posłania dla wielkich potrzeb

Dorosłe psy przesypiają średnio 12-14 godzin na dobę. Aby psiak mógł się wyspać, musi wejść w fazę REM, podczas której pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych i występują sny. Wejście w fazę REM wymaga jednak odpowiednich warunków, dlatego zwierzak potrzebuje posłania dla psów, na którym będzie mógł wygodnie wyciągnąć się na boku. Na ERLI.pl znajdziesz najlepsze psie legowiska, które z łatwością dopasujesz do rasy i wielkości swojego pupila!

Jakie legowisko dla psa wybrać?

Legowiska dla psów wybieramy, kierując się indywidualnymi cechami i potrzebami zwierzaków. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć 4 poniższe kwestie.

  1. Rozmiar. Zmierz psiaka od głowy do podstawy ogona i dodaj 20 cm do otrzymanego wyniku. Takie posłanie będzie idealne! Kupując legowisko dla szczeniaka, warto wybrać nieco większy produkt i liczyć się z tym, że w pewnym momencie posłanie trzeba będzie wymienić na większe.
  2. Materiał. Psiaki, szczególnie te najmłodsze, lubią gryźć, dlatego posłanie powinno być wykonane z materiału odpornego na psie zęby i pazury. Oprócz tego legowisko musi być też miękkie i wygodne.
  3. Możliwość mycia. Intensywnie użytkowane posłanie wymaga regularnego czyszczenia. Warto wybierać legowiska dla psa ze zdejmowanym pokrowcem albo wykonane z plamo- i wodoodpornego materiału.
  4. Rodzaj.Legowisko dla psa - z daszkiem, klasyczne, w kształcie poduszki, a może typu ponton? Rodzajów legowisk jest naprawdę wiele, a wybór należy dopasować do preferencji i tendencji zwierzaka.

Czy spanie z psem w łóżku jest zdrowe?

Nawet 60% właścicieli psów śpi ze swoimi pupilami w łóżku. Pies jest zwierzęciem społecznym, dlatego chętnie sypia obok swojego właściciela. Bliskość przyjaciela sprawia, że czuje się bezpieczniej, co pozwala mu zapaść w głęboki sen. Psy lubią też spać na podwyższeniu, dlatego nie bez przyczyny chętnie wskakują do łóżek. Jednak czy spanie z psem jest zdrowe?

Zalety

  • Redukcja stresu. Towarzystwo psa w nocy uspokaja oraz sprawia, że czujemy się bezpieczniej i lepiej śpimy. Wspólny sen pozwala również budować przyjacielskie relacje między psem i właścicielem.
  • Sposób na chłodne noce. Spanie przy włączonym ogrzewaniu może negatywnie wpływać na sen, dlatego wiele osób zakręca kaloryfer na noc, przez co może robić się zimno. Pies działa jak termofor i przyjemnie grzeje podczas chłodniejszych nocy.

Wady

  • Problemy z zaśnięciem. Pies to nie maskotka, dlatego może często zmieniać pozycję, nie mówiąc już o przygniataniu kołdry, chrapaniu i niespodziewanym szczekaniu.
  • Higiena snu. W przeciwieństwie do kotów domowych psy wychodzą na spacer kilka razy dziennie, przynosząc pod łapami zanieczyszczenia z zewnątrz. Zwierzaki gubią także sierść, a niekiedy załatwiają się do łóżka. Spanie z psem nie jest więc zbyt higieniczne i wymaga częstej zmiany pościeli.

Moje łóżko, twoje legowisko

Jeśli nie chcesz, by pies spał w twoim łóżku, najlepiej od samego początku wyznaczaj mu granice. Najlepszym rozwiązaniem będzie psie legowisko – wygodne i dopasowane do wielkości pupila. Aby mieć zwierzaka blisko siebie, legowisko można postawić w sypialni, na przykład przy łóżku. Oduczanie psa od spania z nami może być czasochłonne, dlatego trzeba wykazać się cierpliwością. Pomocne będą specjalne komendy (np. „na miejsce”), konsekwentne odmawianie spania w łóżku i nagradzanie psa za odpoczynek na posłaniu. Jeśli mimo posiadania własnego legowiska pies nadal będzie wracał do łóżka, można postawić w sypialni klatkę. Warto jednak pamiętać, że klatka nie może być dla psa karą, lecz powinna stanowić bezpieczny azyl.