ERLI

Pralki

(252 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Elektryczne pralki pojawiły się w domach już w końcówce XIX wieku i stanowiły ogromne ułatwienie w wykonywaniu obowiązków.więcej

Pralki

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez pralek automatycznych. Ich producenci wyposażają je w różnorodne funkcje, mające ułatwić ich użytkowanie oraz poprawić jakość prania. Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę? Czy pralki ładowane od frontu są lepsze od tych ładowanych od góry? A może nie ma to znaczenia?

Rodzaje pralek automatycznych

W Polsce zdecydowanie dominują pralki ładowane od frontu. Na rynku dostępna jest ogromna ilość ich modeli. Mniej popularne są pralki ładowane od góry.

Pralki ładowane od frontu

To urządzenia większych gabarytów, których wlot znajduje się z przodu pralki. Mają one bardzo dużo zróżnicowanych funkcji. Wybierając taką pralkę, warto dokładnie zmierzyć miejsce, w którym ma być ona usytuowana. Powinno być one na tyle duże, by zmieścić urządzenie i móc swobodnie otwierać jego drzwiczki – o czym czasem się zapomina. Pralki ładowane od frontu można postawić w miejscu, gdzie istnieje możliwość podłączenia do odpływu, nie zapominając o koniecznej dostępności do gniazdka elektrycznego. Można nad nimi zamontować blat, jednak wolnostojących pralek nie wolno zabudowywać całkowicie. Chcąc to zrobić, należy wybrać pralki do tego przeznaczone.

Pralki ładowane od góry

Zaletą urządzeń tego typu jest oszczędność miejsca. Pralki ładowane od góry są mniejsze w stosunku do tych, ze wsadem z przodu. Co więcej, nie potrzebują dodatkowej przestrzeni z przodu na otwarcie drzwiczek. To sprawia, że znajdują zastosowanie zwłaszcza w małych pomieszczeniach – głównie w łazienkach, bo większość z nas tam właśnie ustawia pralki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę?

Ogromna ilość modeli pralek sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie bywa niełatwe. Są jednak parametry, na które warto zwrócić uwagę, by wybór okazał się trafny i dopasowany do potrzeb i oczekiwań. Są wśród nich zarówno uwarunkowania techniczne, jak i estetyczne.

Klasa energetyczna

Większość pralek ma wysoką klasę energetyczną oraz stosunkowo niskie zużycie wody, klasyfikujące je w klasach energetycznych od A do A+++. Warto zaznaczyć, że od marca 2021 roku następuje zmiana w oznaczeniach energetycznych, której celem jest zrobienie w klasyfikacji miejsca dla urządzeń o jeszcze wyższych technologiach i parametrach. Od tego momentu wszystkie pralki oznaczone symbolem A+++, będą przeniesione do klasy C. Nie oznacza to, że będą miały one gorsze parametry. Ich jakość pozostanie bez zmian, jedynie zmieni się ich oznaczenie.

Prędkość wirowania

Od szybkości wirowania zależy tempo wysychania lub czas suszenia wypranych ubrań w suszarkach bębnowych. Im wyższy wskaźnik obrotów, tym odzież jest lepiej odwirowana. W pralkach te wartości kształtują się w granicach 800-200 obrotów/min.

Ilość i rodzaj programów

W dzisiejszych urządzeniach ilość programów bywa oszałamiająca. Są takie do prania w wysokiej temperaturze, do bawełny, syntetyków, do swetrów, krótkie programy odświeżające i wiele innych. Trzeba się jednak zastanowić, które z nich są nam rzeczywiście potrzebne, i z których już korzystamy. Zwykle nie wykorzystujemy wszystkich możliwości swoich urządzeń, dlatego szukając pralki, warto dokładnie przemyśleć, jakie funkcje są nam niezbędne.

Wygląd urządzenia

Kwestia estetyki jest sprawą gustu. Warto jednak wspomnieć, że choć białe pralki są urządzeniami najpopularniejszymi, to dostępne są także modele czarne czy srebrno-szare.

Ładowność

Im więcej osób mieszka w domu, tym wyższa powinna być ładowność pralki. Dla 2-3 osób wystarczająca jest w granicach 5-6 kg. Większe rodziny powinny wybrać pralkę o ładowności 7-8 kg, co wystarcza dla około 4 osób. Najwyższa ładowność pralek przekracza 9 kg i polecana jest dużym rodzinom. Istnieje mit, że pralki ładowane od góry cechują się niską ładownością. To nie do końca prawda. Wszystko zależy od konkretnego modelu. Niektóre z nich mają ładowność 5 kg, ale są też takie, o ładowności 7 kg.

Dodatkowe funkcje pralek

Producenci prześcigają się w pomysłowości, wprowadzając w pralkach coraz nowsze funkcjonalności. Wśród nich są między innymi:

  • zabezpieczenie przed zalaniem – ogranicza to ryzyko wylania się wody na pomieszczenie w razie awarii urządzenia;
  • blokada rodzicielska – zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy. Dziecko nie może zmienić parametrów pralki naciskając jej przyciski, ani otworzyć jej drzwiczek w czasie trwania programu;
  • programowanie czasowe – to ułatwienie umożliwiające opóźnienie rozpoczęcia cyklu nawet o kilkanaście godzin. Dzięki niemu można nastawić pranie, na przykład przed wyjściem do pracy, by cykl zakończył się wraz z naszym powrotem, kiedy pranie będzie mogło być wywieszone lub przeniesione do suszarki bębnowej;
  • funkcja szybkiego prania – odświeżanie ubrań jest wygodnym programem, umożliwiającym szybkie wypranie odzieży mało zabrudzonej;
  • dodawanie prania w trakcie cyklu – pralki Samsung mają specjalne, dodatkowe drzwiczki, umożliwiające wrzucanie drobnej odzieży w trakcie prania. Warto jednak podkreślić, że większość pralek ma taką możliwość, gdyż ich drzwiczki nie blokują się na cały cykl, tylko na czas, gdy w bębnie znajduje się woda. To pozwala na dorzucanie nawet większej odzieży w trakcie prania;
  • zdalne sterowanie – najnowocześniejsze modele umożliwiają sterowanie z użyciem aplikacji, co jest wygodnym sposobem planowania prania.

Wybierając pralkę, warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, by były one dopasowane do potrzeb i upodobań ich użytkowników.