ERLI

Wystrój okien

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Warto wiedzieć, że to, co wieszano w oknach kilka wieków wcześniej, pełniło zupełnie inną funkcję niż dzisiejsze dekoracje okienne. Skóry miały chronić przed zimnem oraz wścibskimi spojrzeniami innych. Dziś kupując zasłony lub firany oczekujemy przede wszystkim, że będą one estetycznym dodatkiem do naszego wnętrza.więcej

Dekoracje okienne do każdego domu

Warto wiedzieć, że historia dekoracji okiennych to już tysiące lat zmian. Na początku wszystko, co wieszano na oknach pełniło głównie rolę izolatora - od spojrzeń innych oraz zimna. Bardzo popularne były wszelkie błony zwierzęce, a także futra. Dzisiejsze dekoracje na okna to przeróżne wzory, kolory, fasony, materiały i mnogość rozwiązań. Warto jednak wspomnieć, że zasłony złożone z jednego fragmentu materiału i wieszane na czymś, co może przypominać współczesny karnisz, pojawiły się dopiero w XVI wieku. Dekorowaniem okien na większą skalę zaczęto się interesować natomiast już w XVII wieku.

W XIX wieku na terenie Holandii zrodziła się tradycja, która nakazywała upinanie firan w oknach tak, aby móc bez problemu zajrzeć do środka. Dlaczego? Holenderscy mężczyźni często wyjeżdżali, a odsłonięte okno pozwalało mniemać, że mieszkająca w domu kobieta nie ma nic do zatajenia. Tradycja ta w wielu miejscach jest kontynuowana nawet dziś! Współcześnie bardzo popularny jest trend pozostawiania okien bez jakichkolwiek ozdób, zasłon lub firan. Nic jednak nie ociepla tak wnętrza, jak odpowiedni wystrój okien. Wystarczy zawiesić eleganckie zasłony, proste firany lub odpowiednio dobraną roletę, a dane pomieszczenie od razu będzie inaczej wyglądało. Na ERLI.pl doskonale wiemy, jak powinny prezentować się perfekcyjnie zaaranżowane okna.

Wystrój okien – najważniejsze wskazówki

Podstawową kwestią do ustalenia przed zakupem zasłon, rolet lub jakichkolwiek innych dekoracji okien jest określenie, jaka ekspozycja okien dostępna jest w twoim mieszkaniu. Pomieszczenia o wystawie zachodniej oraz południowej narażone są na znacznie większe nasłonecznienie. To w nich warto stosować zasłony o grubym splocie oraz rolety całkowicie zaciemniające. Jeżeli jednak do wnętrz dociera niewiele światła, to nie warto blokować go przez stosowanie dekoracji na oknach, które całkowicie je blokują. Lepiej sprawdzą się delikatne, półprzepuszczalne formy, które pomogą stworzyć ciepły, domowy klimat.

Równie ważna jest odpowiednio dobrana kolorystyka dekoracji okiennych! Jeżeli w pomieszczeniu dominują stonowane kolory, to na pewno można postawić na odrobinę szaleństwa podczas doboru zasłon lub innych elementów aranżacji okiennej. Kiedy jednak wnętrze odznacza się oryginalnym designem, to lepiej wykorzystać stonowaną i jednolitą kolorystykę.

Co wybrać - rolety czy firany?

Współcześnie największą zagwozdką dla wielu osób jest konieczność dokonania wyboru pomiędzy firanami a roletami. Te pierwsze doskonale sprawdzają się we wnętrzach romantycznych, klasycznych, a czasem też nowoczesnych. W przypadku rolet uzależnione jest to w dużej mierze od materiału, z jakiego je stworzono, a także rodzaju. W końcu dostępne są rozwiązania standardowe, plisowane, rzymskie, żaluzje i wiele, wiele więcej. Dzięki temu na każdego czeka mnogość rozwiązań i możliwości łączenia z wieloma stylami.

Oczywiście niepodważalną zaletą rolet jest to, że pozwalają one osłonić wnętrze w 100-procentach - żadne wścibskie spojrzenie nie dotrze do wnętrza naszego domu. Nietrudno więc stwierdzić, które rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne, ale wybór trzeba pozostawić samemu sobie. W końcu każdy oczekuje od dekoracji okiennych czegoś innego. Zastosowanie rolet nie wyklucza jednak możliwości powieszenia zasłon - jeżeli oba elementy zostaną odpowiednio skomponowane pod względem materiałów

Okna jako element wystroju

Podczas urządzania salonu, jadalni, pokoju dziecka lub sypialni warto pamiętać, że okna mogą również stanowić designerski dodatek. Wystarczy zastosować odpowiednio dobrane dekoracje okienne, które będą korespondowały ze stylem danego wnętrza, kolorami i fakturami dywanów, pościeli, poduszek i innych elementów. W pomieszczeniach, gdzie dominują klasyczne rozwiązania, najlepiej sprawdzą się delikatne dodatki okienne, wprowadzające odrobinę lekkości. Nowoczesne salony odznaczają się odważnym podejściem do designu, dlatego tam warto stosować motywy geometryczne, interesujące, nieoczywiste barwy, a także oryginalne faktury i grube materiały. Co ciekawe, dobierając je, można bawić się odcieniami tych samych kolorów, miksowaniem różnych materiałów i łączeniem rozwiązań. Nikt w końcu nie powiedział, że rolet rzymskich nie można połączyć z eleganckimi zasłonami!

Odrobina funkcjonalności

Poza roletami, zasłonami, firanami i żaluzjami, na oknach warto montować również moskitiery. Nie stanowią one dodatku, który ociepli wnętrze lub odmieni jego charakter i trudno określić je jako element wystroju okien, ale z pewnością zachwycą funkcjonalnością. Jest to siatka montowana na oknach, którą zaprojektowano tak, aby do domu nie przedostawały się żadne insekty oraz owady. Oczywiście poszukując moskitierę, należy znaleźć taką, która będzie dopasowana wielkością do okna. Warto zwracać też uwagę na wielkość oczek w siatce, aby gwarantowała ona maksymalną skuteczność.

Na ERLI.pl zadbaliśmy, aby udostępniać dekoracje okienne zgodne z aktualnie obowiązującymi trendami, a co ważne, takie, na które postawiło już wielu klientów. Jest to gwarancja jakości, której nie zagwarantuje żaden inny marketplace. Razem z nami stworzysz przytulną przestrzeń, w której przebywanie będzie przyjemnością nie do opowiedzenia.