ERLI

Higiena jamy ustnej

(5 074 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Higiena jamy ustnej – to dziecinnie proste!

Z badania przeprowadzonego przez Colgate-Palmolive wynika, że 75% Polaków wymienia szczoteczkę na nową dopiero wtedy, gdy zauważy, że jest zniszczona. Stomatolodzy zalecają wymianę szczoteczki co 3 miesiące, a także po każdej przebytej infekcji. Choć od najmłodszych lat uczymy się, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej, wielu z nas wciąż popełnia podstawowe błędy. Na platformie zakupowej ERLI.pl znajdziesz najpotrzebniejsze akcesoria dentystyczne, dzięki którym codzienna pielęgnacja będzie dziecinnie prosta i skuteczna!

Higiena jamy ustnej – najważniejsze zasady i najpopularniejsze błędy

W dbaniu o zęby najważniejsza jest systematyczność. Stosowanie się do prostych zasad jest bowiem najlepszą metodą profilaktyczną, która pozwala zapobiec groźnym i bolesnym chorobom zębów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadzi do próchnicy, nieświeżego oddechu, krwawienia dziąseł, a w ostateczności do utraty zębów. Leczenie stomatologiczne do tanich nie należy, dlatego warto pamiętać o codziennej profilaktyce i sięgać po niedrogie akcesoria do regularnego użytkowania.

5 zasad prawidłowej higieny jamy ustnej

 1. Myj zęby co najmniej 2 razy dziennie. Choć idealnie byłoby szczotkować zęby 30 minut po każdym posiłku, absolutne minimum to mycie zębów rano i wieczorem przez 2-3 minuty.
 2. Myj język. Większość bakterii w jamie ustnej znajduje się na języku i to właśnie one odpowiadają za nieświeży oddech. Język myjemy tak często jak zęby – za pomocą specjalnego skrobaka lub zwykłej szczoteczki (niektóre są wyposażone w czyścik do języka znajdujący się po drugiej stronie główki).
 3. Stosuj odpowiednią pastę. Podczas gdy dzieci powinny stosować pasty z fluorem, dorośli mogą zrezygnować z past zawierających ten składnik. Należy też uważać na pasty wybielające o wysokim współczynniku ścieralności, które zmieniają strukturę szkliwa i mogą wywoływać nadwrażliwość.
 4. Stosuj płyn do płukania jamy ustnej. Płyn usuwa bakterie i zapewnia świeży oddech. Sięgając po płyny do płukania ust, zwracaj uwagę na ich skład – te zawierające alkohol mogą bowiem wysuszać śluzówkę.
 5. Czyść przestrzenie międzyzębowe. Większość szczoteczek nie jest w stanie dokładnie wyczyścić przestrzeni międzyzębowych. Do codziennej higieny należy więc wprowadzić nici dentystyczne lub irygatory, które dotrą nawet do najgłębszych zakamarków.

5 najczęstszych błędów

 1. Mycie zębów zaraz po posiłku. Podczas jedzenia i picia dochodzi do zmiany poziomu pH w ustach. Aby mogło ono powrócić do neutralnego pH 7, musi upłynąć ok. 30 minut. Mycie zębów bezpośrednio po posiłku sprawia więc, że wcieramy w zęby kwas, który je osłabia i zwiększa ryzyko próchnicy.
 2. Stosowanie szczoteczek z twardym włosiem. Choć mogłoby się wydawać, że twarde włosie lepiej wyczyści zęby, w rzeczywistości intensywne szorowanie twardą szczoteczką może prowadzić do uszkodzeń dziąseł, szkliwa i szyjek zębowych. Co więcej, miękkie i średnio twarde włosie dociera znacznie głębiej, dzięki czemu lepiej czyści zęby i przestrzenie międzyzębowe.
 3. Płukanie zębów po myciu. Jeśli na twojej umywalce stoi kubek służący do płukania zębów, jak najszybciej się go pozbądź. Płukanie jamy ustnej wodą bezpośrednio po umyciu zębów wypłukuje bowiem wszystkie składniki zawarte w paście. Należy więc stopniowo usuwać pastę, rezygnując z końcowego płukania.
 4. Korzystanie z tej samej szczoteczki po infekcji. Wiele osób zmaga się z nawracającymi infekcjami. Ich przyczyną może być… szczoteczka do zębów! Jeśli po przebytej infekcji nie wymienisz szczoteczki na nową, znajdujące się na niej drobnoustroje mogą spowodować nawrót choroby.
 5. Regularne stosowanie past wybielających. Wybielanie zębów powinno odbywać się pod nadzorem dentysty lub bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Stosując pasty wybielające w domu, należy natomiast zwracać uwagę na wskaźnik ścieralności RDA – pasty o RDA > 45 nie nadają się do codziennego stosowania, gdyż mogą uszkadzać szkliwo i prowadzić do nadwrażliwości.

Szczoteczka manualna, elektryczna czy soniczna?

Higiena jamy ustnej jest dziedziną tak rozbudowaną, że osoby szukające dobrej szczoteczki do zębów mogą zdecydować się na jedną z trzech opcji. Która z nich jest najlepsza?

 • Szczoteczki manualne to klasyczne szczoteczki ręczne, które są tanie i łatwe w użyciu. Czyszczenie zębów szczoteczką manualną jest jednak uznawane za najmniej skuteczne, gdyż usuwają one mniej bakterii niż szczoteczki elektryczne i soniczne. Za pomocą szczoteczki manualnej możemy wykonać do 100-200 ruchów na minutę.
 • Szczoteczki elektryczne czyszczą zęby za pomocą ruchów rotacyjnych. Wyróżnia je szybkość pracy, gdyż wykonują kilka tysięcy obrotów na minutę, przez co myją zęby dokładniej niż ich manualne odpowiedniki.
 • Szczoteczki soniczne to najbardziej zaawansowane, ale też najdroższe produkty, które pracują w oparciu o technikę pulsacyjną. Szczoteczka soniczna emituje drgania i fale dźwiękowe (do 60 tysięcy na minutę!), które dokładnie oczyszczają zęby i przestrzenie międzyzębowe.

Na ERLI.pl znajdziesz zarówno szczoteczki manualne, elektryczne i soniczne, jak i wymienne końcówki do szczoteczek. Wybór jest kwestią indywidualną i należy dopasować go do własnych preferencji, potrzeb oraz możliwości finansowych.