ERLI

Źródła światła

(3 995 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Tradycyjne i nowoczesne źródła światła

Żarówka to podstawowe źródło światła. Dzisiaj jednak pojęcie to nie jest już tak oczywiste, jak kiedyś. Rzecz w tym, że obecnie znanych jest wiele metod wytwarzania światła. Konsekwencją tego jest obecność na rynku wielu rodzajów żarówek, które różnią się po części zastosowaniem, jednak przede wszystkim odróżniają je parametry wytrzymałościowe i efektywnościowe.

Żarówki dostosowane do Twoich potrzeb

Główne rodzaje, spotykane do dzisiaj, to:

  • żarówki żarowe,
  • halogeny,
  • świetlówki,
  • żarówki ledowe.

Tradycyjne żarówki żarowe to najmniej efektywne i najbardziej szkodliwe dla środowiska źródło światła. Ponadto od lat ich sprzedaż na terenie UE jest zakazana. Nie warto zatem poświęcać im zbyt wiele uwagi. Częściej spotykane są dzisiaj nadal halogeny. Co prawda powoli również wychodzą z użycia, niemniej jednak są to żarówki nieco wydajniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż modele żarowe.

Zdecydowanie częściej stosowane są obecnie świetlówki, powszechnie nazywane żarówkami energooszczędnymi. Rzeczywiście jest to rozwiązanie o wiele bardziej energooszczędne od obu wymienionych powyżej. Światło jest w tym przypadku wytwarzane przez luminofor, za sprawą wyładowań zachodzących pomiędzy elektrodami wolframowymi. Żarówki te są dostępne w różnych kształtach. Często występują jako 2 pręty połączone w literę U, a także jako spirala. Barwy żarówek tego typu są zróżnicowane, od przezroczystych, przez mleczne, aż po kolorowe.

Żarówka LED – rozwiązanie naszych czasów

Z roku na rok żarówki ledowe stają się coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, posiadają one szereg cech, które czynią je zwykle lepszym wyborem od halogenów czy nawet świetlówek. W tym przypadku bezpośrednim źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna. Warto zaznaczyć, że określenie „żarówka LED” jest pewnym uproszczeniem. Z technicznego punktu widzenia jest to półprzewodnikowe źródło światła. Tak zwane LED-y to innowacyjne rozwiązanie zyskujące na popularności za sprawą następujących zalet:

  • doskonale oddają barwy,
  • generują światło podobne do naturalnego,
  • mogą wytwarzać światło w wielu kolorach,
  • są niezwykle wydajne – działają nawet do 100 tys. godzin,
  • jest to najbardziej energooszczędny rodzaj żarówek – zużywają nawet o 90% mniej energii niż żarówki tradycyjne.

Zróżnicowane i wielofunkcyjne żarówki ledowe

Często żarówka LED to zamiennik tradycyjnej żarówki żarowej, który pod względem estetyki różni się jedynie nieprzezroczystą, mleczną powierzchnią. Kształt natomiast jest owalny. Niemniej jednak żarówki te występują również w innych kształtach, często jako wydłużone formy lub taśmy, idealne do oświetlenia listw, ścian, tarasów, a nawet ogrodów. Niektóre modele ledowe umożliwiają ściemnianie światła lub też zmianę barwy oświetlenia. Do sterowania oświetleniem wykorzystywany jest zwykły przełącznik, pilot lub smartfon, jeśli urządzenie jest przystosowane do nawiązywania połączeń WiFi. Warto również wspomnieć o szczególnych modelach ledowych, jakimi bez wątpienia są żarówki XLED. Do złudzenia przypominają one klasyczne żarowe źródła światła, ponieważ poza owalnym kształtem, mają również przezroczystą powierzchnię. Gwarantują one bardzo duży kąt padania światła.