ERLI

Odzież i obuwie medyczne

(5 332 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Uniform medyczny, czyli szpitalny dress code

Specyficzny dress code obowiązuje nie tylko w biurach, lecz także w szpitalach. Tak jak pracownicy korporacji mogą wybierać z szerokiej oferty bluzek, koszul, garsonek i garniturów, tak również personel medyczny może decydować o wyglądzie stroju służbowego. Moda medyczna ma długą historię i na przestrzeni wieków przybierała różną formę. W XIV wieku, podczas epidemii dżumy, lekarze nosili charakterystyczne maski o wyglądzie ptasiego dzioba, które miały chronić przed zakażeniem. Medyczne ubrania wyglądają dziś znacznie mniej przerażająco, a przy tym są kolorowe i wygodne.

Jaką funkcję pełni uniform medyczny?

Historia mody medycznej jest niezwykle ciekawa, choć niekiedy bywa szokująca. Jeszcze w XIX wieku stosowano czarne uniformy medyczne, a lekarze ubierali się elegancko, nosząc modne surduty. Dopiero w XX wieku pojawiły się białe fartuchy, maski i czepki. Pierwsze ubrania medyczne były wykonane z grubego płótna, które sterylizowano za pomocą gotowania i prasowania.

Podstawową funkcją uniformu medycznego jest ochrona przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, na które każdego dnia narażony jest lekarz. Ubranie medyczne musi więc być wykonane z materiałów łatwych w czyszczeniu, które są odporne na zabrudzenia i działanie wysokich temperatur. Uniform medyczny umożliwia również szybką i łatwą identyfikację lekarza, dlatego stanowi znak rozpoznawczy każdego medyka.

Na co zwracać uwagę, wybierając ubranie medyczne?

Dobry sklep z odzieżą medyczną dba o różnorodność swojej oferty. Nie inaczej jest więc na ERLI.pl – nasza platforma zakupowa to miejsce, w którym znajdziesz najlepszą odzież i obuwie medyczne. Czym warto się kierować, wybierając strój medyczny?

  • Rozmiaruniform medyczny musi być dopasowany do płci i wzrostu danej osoby, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z wymiarami.
  • Materiał – najlepiej sprawdza się bawełniana odzież medyczna, która jest przewiewna, wytrzymała i przyjemna w dotyku. Aby uniknąć zagnieceń i „zmechaceń”, warto wybrać bawełniany mundurek medyczny z domieszką włókien sztucznych (np. poliestru).
  • Wygoda – personel medyczny spędza wiele godzin w uniformie, dlatego musi on być wygodny i elastyczny. Dobrą opcją jest wybór stroju z domieszką elastanu.
  • Odporność na wysokie temperatury – aby pozbyć się drobnoustrojów z powierzchni uniformu, należy prać go w temperaturze 60°C.
  • Profesjonalne obuwie – do uniformu dobieramy specjalistyczne obuwie medyczne, najlepiej z antypoślizgową gumową podeszwą.

Kolorowa odzież medyczna – dla kogo?

Dziś coraz więcej lekarzy odchodzi od białych kitli, sięgając po ubrania medyczne kolorowe. Kolor sprawia, że lekarz wygląda przyjaźniej, co korzystnie wpływa na samopoczucie pacjenta. Kolorowa odzież medyczna może być używana przez wszystkich lekarzy, choć najchętniej wybiera ją personel pracujący z dziećmi. Co ciekawe, kolor inny niż biały ma szczególne znaczenie w przypadku chirurgów, którzy najczęściej korzystają z zielonych lub niebieskich fartuchów. W związku z tym, że chirurg przez większość czasu skupia wzrok na kolorze czerwonym, biel mogłaby mieć działanie oślepiające. Zastosowanie zieleni lub niebieskiego sprawia, że wzrok staje się bardziej wrażliwy na czerwień.