ERLI

Obroże dla psów

(2 940 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Obroża obroży nie równa. Chociaż wszystkie wydają się na pierwszy rzut oka takie same, istnieje kilka wskazówek, jak dobrać obrożę dla psa, aby zapewnić mu maksimum wygody, ale też bezpieczeństwa. więcej

Obroże dla psów – zapewnij swojemu pupilowi bezpieczeństwo i wygodę z ERLI.pl

Dobrze dopasowana obroża zapewnia nam dostateczną kontrolę nad zwierzęciem, jednocześnie nie sprawiając mu bólu ani dyskomfortu. Obroża musi być bezpieczna dla pupila i osobników w jego otoczeniu – niezależnie od tego czy to inne zwierzaki czy ludzie. Wraz z ERLI.pl wybierz idealną obrożę dla swojego psiaka!

Rodzaje obroży dla psów

Rodzaje obroży dla psów możemy podzielić ze względu na kilka kryteriów.

Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane:

 • skórzane (skóra ekologiczna lub naturalna);
 • z tworzyw sztucznych (nylon, neopren, biothane), taśmowe, wodoodporne;
 • metalowe (zwykle łańcuszkowe).

Każdy materiał ma swoje właściwości, a więc wady i zalety . Jeżeli chodzi o wygląd i prezentację, obroże skórzane są raczej minimalistyczne, chociaż mogą być barwione, zdobione metalowymi motywami w kształcie ćwieków, kostek, diamencików itd. lub wytłaczane we wzorki. Należy jednak uważać na kolorowe obroże z naturalnej skóry, ponieważ mogą one barwić jasną sierść psa, szczególnie te farbowane na czerwono. Obroże ze skóry naturalnej są bardzo wytrzymałe, ale należy o nie odpowiednio dbać. Nie są odporne na wilgoć, dlatego należy je zdejmować na czas kąpieli i raczej unikać spacerowania w deszczu. Ten problem rozwiązuje skóra ekologiczna, ponieważ lepiej znosi wilgoć, a jednocześnie jeśli jest dobrej jakości, jest bardzo delikatna i będzie odpowiednia dla wrażliwych piesków. Nie powinna jednak zbyt długo przywierać do mokrej szyi psa, ponieważ może spowodować odparzenia.

Obroże z tworzyw sztucznych dają nieograniczoną możliwość wyboru koloru i wzoru. Cechują się też dość dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Większość z nich nadaje się też do prania w pralce. Dla wrażliwych piesków można wybrać modele z miękką wyściółką. Obroże wodoodporne będą świetnym rozwiązaniem podczas wielu aktywności, jak pływanie czy zabawa w kałużach i błocie. Jednak i tutaj należy pamiętać, że ich zbyt długi kontakt z mokrą skórą psa może powodować odparzenia.

Metalowe obroże łańcuszkowe używane są jako obroża na co dzień, obroża korygująca, a nawet jako biżuteryjny dodatek. Wszystko zależy od jej modelu. Jeśli nasz pupil jest gładkowłosy, należy wykazać się szczególną ostrożnością zimą przy niskich temperaturach, ponieważ wychłodzony metal może powodować odmrożenia. W przypadku psów długowłosych, obroża łańcuszkowa może się wplątywać w sierść. Pośród obroży metalowych możemy kojarzyć także kolczatki. Musimy pamiętać o tym, że kolczatki nie są obrożami! To narzędzie do szkolenia psów, które powinno być używana tylko przez profesjonalistów i tylko w nielicznych przypadkach, kiedy inne metody szkoleniowe zawiodły. Kolczatki sprawiają psom ból i nie powinny być szybkim zamiennikiem treningów i szkoleń, dla psów, które za bardzo ciągną smycz.

To, co również może decydować o wyborze materiału obroży dla psów, to skłonności alergiczne psiaka oraz właściwości praktyczne, np. utrzymanie obroży w czystości.

Podział ze względu na rodzaj zapięcia obroży dla psa:

 • na metalową klamrę;
 • na zatrzask (plastikowy lub metalowy);
 • półzaciskowe;
 • zaciskowe.

Obroża zapinana na metalową klamrę wiąże się z tym, że regulacja jest na dziurki, jak w pasku do spodni czy zegarka. Zapięcie na zatrzaski, metalowe lub plastikowe, daje nam możliwość regulacji bez stopniowych ograniczeń. Zatrzaski są szybsze i wygodniejsze w zapinaniu i rozpinaniu obroży, ale wymagają doregulowywania wielkości obwodu co jakiś czas. Jeśli wybierzemy obrożę dla psa dobrej jakości, to i plastikowe zatrzaski powinny być wykonane z trwałego tworzywa. Jednak zapięcia na zatrzaski plastikowe nie są polecane dla dużych psów, które bardzo mocno ciągną, ponieważ istnieje ryzyko, że taka obroża pod wpływem nacisku się rozepnie lub plastik się połamie.

Obroże półzaciskowe nie rozpinają się do końca, tzn. nie stworzą prostego paska. Dlatego takiego rodzaju obroże dla psa należy zakładać przez głowę. Na szyi leżą dość luźno, ale w momencie pociągnięcia za smycz, zmniejszają swój obwód do pewnego momentu. To je różni od zaciskowych, które nie posiadają blokady zacisku. Obroże półzaciskowe są dobre dla psów, które mają wrażliwą skórę szyi, ponieważ luźno leżąc nie obcierają jej zbytnio, a w stanie spoczynku nie uciskają szyi. To, co może nam przeszkadzać to wkładanie obroży przez głowę psa, a w modelach, które mają elementy wykonane z łańcuszka – dość głośny dźwięk przez niego wydawany.

Obroże zaciskowe używane są podczas ćwiczeń korygujących zachowanie psa. Jeżeli pies ciągnie, możemy go korygować za pomocą ucisku. Natomiast jeżeli jest spokojny, obroża nie uciska szyi, jest luźna. Koniecznie należy pamiętać o tym, że nieumiejętne używanie obroży zaciskowej może być bardzo niebezpieczne dla psa. Od budowania złych doświadczeń, po szkody zdrowotne, jak uszkodzenie tchawicy, krtani i tarczycy. Odchodzi się od metod krzywdzących psa na rzecz metod motywujących i nagradzających. Obroże zaciskowe są więc rozwiązaniem kontrowersyjnym.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów obroży dla psów, które można nazwać standardowymi, wyróżnia się także obroże funkcyjne, np:

 • świecące;
 • przeciwpasożytnicze (tzw. „na pchły i kleszcze”);
 • uspokajające, z feromonami;
 • lokalizujące GPS (z wbudowanym urządzeniem lokalizującym położenie geograficzne, a nawet mierzącym aktywność fizyczną psa).

Obroże świecące, czyli obroże LED to niezastąpione akcesoria na wieczorne spacery. Jeśli spuszczamy psa ze smyczy po zmroku, oświetlenie znacznie ułatwi nam jego lokalizację. Obroża LED dla psa ma najczęściej dwa tryby świecenia: ciągły i migający. Czasami można do niej podpiąć smycz, ale zdarza się też, że służy ona jako dodatkowa obroża bez podpięcia.

Obroże „na pchły i kleszcze” dla psów są obróżkami dodatkowymi, najczęściej w formie paska, którego długość odpowiednio docinamy, a na którego tworzywie znajduje się środek odstraszający pchły, komary i kleszcze. Taką obrożę przeciwpasożytniczą należy stosować według zaleceń producenta: ile czasu ją nosić, po jakim czasie staje się skuteczna i na jak długo, czy jest wodoodporna, dla jakiej wielkości psa jest przeznaczona itd.

Rozmiar obroży dla psów

Myśląc o rozmiarze obroży dla psa, należy brać pod uwagę jej długość i szerokość. Te wymiary będziemy dobierać do wielkości i budowy naszego pupila. Aby dobrze dobrać długość obroży, należy wcześniej zmierzyć obwód szyi psa. Dobrze dobrana obroża, to taka, która nie jest zbyt ciasna, czyli można pod nią włożyć dwa palce, i nie za luźna – jeśli włożymy z łatwością więcej niż dwa palce pod obrożę to jest ona za duża lub za luźno zapięta. Szerokość obroży zazwyczaj jest dopasowana przez producentów na podstawie jej długości. Warto jednak wiedzieć, że za szeroka obroża będzie krępowała ruchy naszemu pupilowi, a za cienka może się wrzynać w skórę. Przyjmuje się, że szerokość obroży powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa. Dla małych ras pasek będzie wynosił około 1-2 cm szerokości, a dla średnich i dużych około 3-4 cm.