ERLI

Pióra do wycieraczek

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Pióra do wycieraczek są elementem, który się zużywa, dlatego regularna ich wymiana jest konieczna dla zachowania ich funkcjonalności i bezpieczeństwa podczas jazdy. więcej

Pióra do wycieraczek

Zakup i montaż nowych piór do wycieraczek nie jest skomplikowany i można to zrobić samodzielnie. Warto jednak wiedzieć, jak dopasować odpowiednie pióra do wycieraczek i w jaki sposób je zamontować.

Jak często trzeba wymieniać pióra w wycieraczkach?

Zdarza się, że pióra wycieraczek nie są wymieniane latami, bo właściciele samochodów nie zdają sobie sprawy z takiej konieczności, albo bagatelizują taką potrzebę. Tymczasem prawidłowa widoczność przedniej szyby jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza w utrudnionych warunkach, wywołanych opadami. Kontrola stanu wycieraczek powinna być więc nawykiem, zwłaszcza zimą, gdy są one narażone na działanie śniegu czy lodu i znacznie szybciej ulegają zużyciu. Pióra wycieraczek należy wymieniać więc zawsze, gdy widoczne jest ich uszkodzenie lub zużycie. Optymalnie powinno się to robić dwa razy w roku. Po czym jednak poznać, że pióra do wycieraczek są zużyte? Przede wszystkim obserwując ich pracę w czasie deszczu, czy podczas oczyszczania szyby płynem. Jeśli pozostawiają one smugi, może być to objaw, świadczący o uszkodzeniu części pióra. Także nierównomierna praca wycieraczek czy charakterystyczne przeskoki, świadczą o uszkodzeniu gumy w piórach. Trzeba pamiętać, że uszkodzone pióra wycieraczek nie tylko zmniejszają bezpieczeństwo jazdy, poprzez ograniczenie widoczności, ale także niszczą szybę, rysując ją i zmniejszając jej odporność.

Pióra wycieraczek – rodzaje

Zanim wybierzesz odpowiednie pióra, musisz wiedzieć, jakie są rodzaje wycieraczek, by dopasować je do swojego modelu auta. Wyróżnia się wśród nich:

  • wycieraczki przegubowe – to klasyczne wycieraczki, które są na wyposażeniu wielu, zwłaszcza starszych aut. Ich metalowa konstrukcja dociska pióro do szyby. Niestety nie jest to rozwiązanie optymalne, zwłaszcza przy większych prędkościach, gdy siły działające na wycieraczki, zmniejszają docisk, co w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia wydajności ich pracy. Rozwiązaniem tego problemu są dodatkowe spojlery, które pod wpływem działania szybkości, wywierają większy nacisk na szybę, zwiększając efektywność pracy wycieraczki;
  • wycieraczki bezprzegubowe – to nowsza technologia wycieraczek, których konstrukcja jest odporna na działanie pędu powietrza. Nawet przy dużych prędkościach wycieraczki bezprzegubowe działają bez zarzutu, idealnie przylegając do szyby. Są one elastyczne, a ich wygląd sprawia, że nadają samochodowi nowoczesny sznyt. Ze względu na swoją funkcjonalność są droższe niż wycieraczki przegubowe, jednak ich efektywność jest także znaczenie wyższa;
  • wycieraczki hybrydowe – to rozwiązanie pośrednie pomiędzy wycieraczkami przegubowymi i bezprzegubowymi. Są zbudowane na bazie obudowanego szkieletu, dlatego ich wygląd zbliżony jest do estetyki wycieraczek bezprzegubowych.

Zanim wymienisz pióra w wycieraczkach, zastanów się, czy może warto także wymienić całe wycieraczki. Zwykle konstrukcja umożliwia poprawę funkcjonalności wycieraczek i wymianę z przegubowych na bezprzegubowe lub hybrydowe.

Warto pamiętać, że nie zawsze jest konieczność wymiany całego kompletu wycieraczek. Gdy uszkodzeniu ulegnie jedna z nich, na ERLI.pl możesz kupić pojedyncze wycieraczki, co pozwala na oszczędność i racjonalizowanie wydatków, związanych z eksploatacją samochodu. W razie potrzeby, możesz wymienić także cały zestaw wycieraczek, zawierający zarówno dwie wycieraczki przednie, jak i wycieraczkę tylną.

W jaki sposób dopasować odpowiednie pióra do wycieraczek?

Najważniejszym parametrem, poza rodzajem wycieraczek, jest określenie ich długości, co umożliwia właściwe dobranie pióra. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, jest znalezienie informacji w katalogu producenta. Trzeba też pamiętać, by sprawdzić rodzaj mocowania pióra do ramienia, by dobrać takie, które będą kompatybilne. W razie wątpliwości wybierz pióra z adapterami, umożliwiającymi montaż na różnych typach ramion.

Czy warto inwestować w markowe pióra do wycieraczek?

Mogłoby się wydawać, że w piórach nie ma się co psuć, więc nie ma sensu inwestować w markowe produkty. Okazuje się jednak, że jakość zarówno tworzywa mocującego, jak i mieszanki, z jakiej wytworzona jest guma, ma ogromne znaczenie i duży wpływ na funkcjonalność i trwałość wycieraczek. Oczywiście markowe pióra wycieraczek są droższe, ale jednocześnie ich wytrzymałość i niezawodność jest większa, co daje szanse na to, że nie będzie konieczności ich częstego wymieniania. Może być to kłopotliwe, zwłaszcza gdy wycieraczka ulegnie uszkodzeniu w czasie dłuższej podróży. Możesz wybrać także dobrej jakości pióra wycieraczek, będące zamiennikami dla oryginałów. Warto w takim wypadku wybierać sprawdzonych producentów, by zmniejszyć ryzyko zakupu piór niskiej jakości.