ERLI

Oleje silnikowe

(1 344 wyniki)

Łatwo dobierz olej

wszystkie

Pojemność opakowania

l
l
Marka
Klasa lepkości SAE
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Oleje silnikowe różnią się między sobą specyfikacją i parametrami. Dlatego ich wybór powinien być kwestią indywidualną. więcej

Oleje silnikowe - zadbaj o swoje auto!

Niektóre z części czy płynów samochodowych są niesamowicie ważne dla poprawnego działania i eksploatacji auta. Jedną z tych rzeczy z pewnością są oleje silnikowe. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie ryzyka uszkodzeń oraz obniżenie awaryjności silnika. Oleje silnikowe odgrywają kluczową rolę w eksploatacji samochodu. Olejów silnikowych jest kilka, to jaki rodzaj będzie odpowiedni dla ciebie i Twojego samochodu jest kwestią indywidualną. Zatem jak znaleźć idealny olej silnikowy?

Rodzaje olejów silnikowych

Wszystkie silniki potrzebują do prawidłowego działania oleju silnikowego. Oleje silnikowe są odpowiedzialne za ochronę elementów całego układu silnikowego. Przede wszystkich zapewniają mu odpowiednie smarowanie, zmniejszają ryzyko zatarcia, chronią silnik przed korozją. Odpowiednio dobrany olej silnikowy zmniejsza drgania silnika. Ponadto wysokiej klasy oleje silnikowe mogą nawet obniżyć średnie spalanie.

Oferta olejów silnikowych jest bogata. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego dodatku. Dostępne są między innymi oleje silnikowe:

  • syntetyczne – doskonale sprawdzą się podczas pracy w wysokiej temperaturze oraz pod dużym naciskiem. Oleje syntetyczne wyróżniają się mniejszą lepkością, dlatego używając je masz pewność, że okolice Twojego silnika będą na długo utrzymane w czystości. Oleje syntetyczne z uwagi na swoją specyfikację wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa i ułatwiają rozruch silnika zimą,
  • półsyntetyczne – są połączeniem olejów mineralnych i syntetycznych. Choć nie są aż tak dobre, jak oleje syntetyczne, to z pewnością zapewniają odpowiednią ochronę dla silnika samochodu,
  • mineralne – najczęściej spotykane są w silnikach starszych. Dlaczego? Ponieważ wyróżniają się słabszymi właściwościami i trudniej są rozprowadzane po powierzchni silnika. Doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy silnik pobiera zbyt dużą ilość oleju. Oleje silnikowe mineralne doskonale sprawdzą się również w sytuacji, kiedy musisz dolać oleju do zbiornika, a nie masz pewności jaki olej silnikowy był wlany wcześniej.

Jak znaleźć olej idealny? Warto pamiętać, że każdy z tych rodzajów będzie odpowiedni dla innego rodzaju aut.

Jak wybrać oleje silnikowe?

Wybór olejów silnikowych jest kwestią indywidualną. Musi on być dobrany do silnika pod kątem wytrzymałości chemicznej, mechanicznej i termicznej. Należy pamiętać, że nieprawidłowo dobrany olej może ograniczać poprawne funkcjonowanie silnika i prowadzić nawet do jego uszkodzeń. Dodatkowo, jeśli źle wybierzesz olej dla twojego samochodu może to być przyczyną zbyt słabej ochrony poszczególnych elementów, ich uszczelnienia, co również może prowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej.

Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru oleju silnikowego? Przede wszystkim na bazę olejową. Czyli na rodzaj oleju (to czy jest mineralny, syntetyczny czy półsyntetyczny). Ponadto warto również zwrócić uwagę na lepkość oleju silnikowego. To właśnie ten parametr będzie warunkował to, jak będą pracować oleje silnikowe pod wpływem temperatury.

Olej syntetyczny będzie doskonałym rozwiązaniem dla samochodów z niskim przebiegiem. Wielu producentów poleca stosowanie tego rodzaju właśnie do nowych aut. Wysoka lepkość oleju syntetycznego sprawia, że będzie on odpowiednio działał nawet przy bardzo niskich temperaturach. Zaletą olejów syntetycznych jest to, że zapewniają odpowiednie wsparcie dla elementów układu silnikowego. Odpowiednie uszczelnienie, smarowanie uniemożliwiają powstawanie zatarć i uszkodzeń. Oleje silnikowe syntetyczne przyczyniają się także do obniżenia zużycia paliwa. Co przekłada się bezpośrednio na komfort jazdy.

Z kolei oleje mineralne sprawdzą się w autach starszej generacji. Nie posiadają tak dużej ilości substancji oczyszczających, co oleje syntetyczne, które mogą być szkodliwe dla starszych instalacji. Ponadto oleje mineralne doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy musisz dolać oleju do silnika, a nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na temat tego, który obecnie się w nim znajduje.

Ostatni rodzaj olejów silnikowych to oleje półsyntetyczne. Stanowią one połączenie olejów syntetycznych i mineralnych. Około 70% oleju stanowi baza mineralna, podczas gdy reszta to dodatki syntetyczne. Oleje silnikowe półsyntetyczne zaleca się używać w starszych autach, które mają większy przebieg, a także w takich, gdzie silnik nie wymaga zbyt intensywnego smarowania. Oleje silnikowe półsyntetyczne są odporne na starzenie się. Dlatego z powodzeniem mogą być używane w samochodach, które pokonują małe przebiegi w długim czasie. Warto pamiętać, że czasami ten sam olej silnikowy może być stosowany zarówno do jednostki napędowej napędzanej benzyną, jak i do diesla. Mimo różnic w parametrach, mogą one stanowić wsparcie dla obu rodzajów silników.