ERLI

Meble do kuchni

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Wyposażenie kuchni w odpowiednie meble i sprzęty sprawi, że stanie się ona ergonomiczna i wygodna w użytkowaniu.więcej

Stylowe meble do kuchni

W wielu domach kuchnia jest sercem domu. To w niej się gotuje, wspólnie spędza czas i tworzy wspomnienia. Dobrze urządzona kuchnia pozwala na optymalne wykorzystanie jej potencjału.

Układ mebli kuchennych

Przy urządzaniu kuchni pierwszą decyzją powinna być ta, związana z rozkładem mebli w pomieszczeniu. W przypadku kuchni, do wyboru jest układ:

  • jednorzędowy,
  • w kształcie litery L,
  • w kształcie litery U,
  • dwurzędowy,
  • w kształcie litery G,
  • z wyspą.

Wybór jednego z powyższych układów uzależniony jest przede wszystkim od wielkości i kształtu pomieszczenia. W niewielkich kuchniach, a także aneksach kuchennych z ograniczoną przestrzenią, stosowany jest układ jednorzędowy, co oznacza po prostu jeden rząd szafek, usytuowanych na jednej, najdłuższej ścianie. Taki układ sprawdza się także w bardzo wąskich kuchniach. W nieco szerszych pomieszczeniach szafki można ustawić w dwóch rzędach, równolegle. W większych kuchniach, a także tych o wystarczającej szerokości, stosuje się układ mebli w kształcie litery L, ustawionych prostopadle względem siebie. Takie rozwiązanie można wykorzystać także w dużych kuchniach. Do nich nadają się meble ustawione w kształcie litery G, a więc wzdłuż wszystkich trzech ścian, połączone z półwyspem, który może być nieco wyższy, przeznaczony do spożywania posiłków. W takim układzie sprawdzają się hokery. W dużych pomieszczeniach można ustawić meble w kształcie litery U, a więc wzdłuż trzech ścian. W największych kuchniach sprawdza się wyspa kuchenna, która może towarzyszyć meblom usytuowanym w dowolny sposób, pod warunkiem zapewnienia dostatecznej ilości miejsca do swobodnego przemieszczania się.

Zasada trójkąta roboczego

Wybierając meble do kuchni, trzeba pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego, by stworzyć pomieszczenie ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Opiera się ona na założeniu, że urządzenia, takie jak lodówka, zlew i kuchenka powinny być umiejscowione w wierzchołkach trójkąta wpisanego w układ przestrzenny pomieszczenia. Taki plan urządzeń jest zgodny z cyklem przygotowywania posiłków. Produkty, które przynoszone są do kuchni, trafiają do lodówki, skąd przenoszone są do zlewu, gdzie są myte. Następnie potrzebna jest przestrzeń robocza do dalszego przygotowywania posiłków, zanim trafią one do pieczenia lub smażenia. Tak usytuowane sprzęty determinują także wybór odpowiednich szafek. Meble do kuchni, bez względu na to, w jakim układzie zostaną ustawione, powinny swoją funkcjonalnością nawiązywać do poszczególnych stref z wierzchołka trójkąta roboczego. W okolicy lodówki warto mieć więc spiżarkę lub szafkę do przechowywania żywności suchej. Pod zlewem powinna znajdować się szafka z koszem na śmieci, w tradycyjnej formie lub jako wysuwany kosz cargo. W tym obszarze warto zamontować także zmywarkę. Trzeba pamiętać o odpowiednio dużym blacie roboczym. Jak duży powinien on być? Właściwie ograniczenie w tej kwestii nie istnieje. Im dłuższy, tym wygodniejsza praca w kuchni.

Przechowywanie w kuchni

Meble do kuchni to przede wszystkim miejsce do przechowywania. Konieczne jest takie zagospodarowanie tego pomieszczenia, by można było wygodnie w nim trzymać zarówno żywność, jak i naczynia konieczne do przygotowywania potraw oraz ich serwowania. Wydaje się to zadaniem skomplikowanym, jednak dzięki różnorodnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, oferowanym przez producentów mebli kuchennych, wcale takie nie jest. Oprócz klasycznych szafek z półkami, w kuchni zastosowanie znajdują także głębokie, wygodne do przechowywania, szuflady. Są one wyjątkowo praktyczne w szafkach dolnych, gdyż umożliwiają łatwy dostęp do całej zawartości jednocześnie. Podobnie jest z koszami cargo, ułatwiającymi przechowywanie także ciężkich rzeczy. Wybierając meble do kuchni, warto zwrócić uwagę na gotowe zestawy mebli kuchennych. Są one dopasowane do siebie stylistycznie, ale także zawierają kompleksowe wyposażenie w szafki niezbędne w kuchni. Takie zestawy ułatwiają znacznie aranżację przestrzeni. W przechowywaniu w kuchni wygodne są kredensy, które dawniej były oczywistym jej wyposażeniem. Meble te są nie tylko funkcjonalne, ale także bardzo stylowe. Nadają każdej kuchni charakteru, bez względu na styl, w jakim została urządzona. Dzisiejsze kredensy to nie tylko meble w stylu retro, ale także stylizowane, nowoczesne, także loftowe wyposażenie kuchni.

Dlaczego warto mieć stół w kuchni?

Kuchnia bywa często miejscem spotkań, towarzyskim centrum domu. Warto mieć w niej więc stół, o ile tylko jest to możliwe. A zwykle jest, gdyż wybór stołów jest ogromny. Mogą być one tradycyjnej wielkości, ale najmniejsze stoły są podwieszane i składne, gdy nie są użytkowane. Tradycyjnie stoły kuchenne mogą być prostokątne, kwadratowe i okrągłe. Który z nich wybrać? Nie ma tu reguł, jednak trzeba pamiętać, by stół pasował gabarytowo do wielkości pomieszczenia i przestrzeni, na jakiej ma się zmieścić. Oznacza to, że nie powinien przytłaczać kuchni. Do stołu konieczne są krzesła lub taborety. W kuchni najlepiej sprawdzają się krzesła drewniane i wykonane z tworzywa, ze względu na łatwość ich zachlapania i późniejszego mycia. Można wybrać krzesła tapicerowane, jednak trzeba pamiętać, że zachowanie ich w czystości może być trudne, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Stołki w kuchni zajmują mniej miejsca, gdyż można je wsunąć pod stół. Wybór jednych lub drugich mebli zależy od własnych upodobań i możliwości aranżacyjnych pomieszczenia.