ERLI

Smycze dla psów

(4 418 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Zanim jednak kupisz smycz ze względów estetycznych czy ekologicznych, zastanów się, czy będzie spełniała warunki techniczne i nada się do spacerów z psim atletą, akrobatą czy bokserem.więcej

Do czego służy smycz dla psa?

Zapanowanie nad czworonogiem na spacerach to długotrwały proces, który oparty jest na budowaniu wspólnej relacji, wzmocnieniu więzi oraz nauce posłuszeństwa. Jednocześnie spacerowanie jest też czasem na zabawę, eksploracji, zaspokojenia psiej ciekawości i instynktu łowcy oraz chwilą na psią toaletę. Poza odpowiednio dobraną obrożą lub szelkami niezbędna jest smycz. Ten kawałek wzmocnionej linki powinien stanowić przedłużenie ludzkiej ręki i narzędzie służące komunikacji z pupilem. Dzięki niej pies czuje się kontrolowany i bezpieczny, pomimo oddalenia się ze swojego miejsca zamieszkania. W ciągu życia zwierzęcia smycz powinna zmieniać swoją długość, elastyczność i grubość. Wyróżniamy kilka podstawowych typów tego elementu psiej garderoby, zależnych od sposobu wykorzystania oraz materiału. Dostępnych modeli jest tak wiele, że właściciele często stając przed wyborem pierwszej tudzież kolejnej smyczy, godzinami przeglądają internet w poszukiwaniu wskazówek.

Wybieramy pierwszą smycz

Zanim rozpoczniesz poszukiwania tej pierwszej, idealnej smyczy, zważ i zmierz swojego psa. Im cięższy i większy jest, tym szersza i mocniejsza powinna być linka. Przy małym szczeniaczku doskonale sprawdzą się krótsze i cieńsze smycze wykonane z trwałych materiałów. Wiele psiaków ma wrażliwą skórę, skłonną do alergii dlatego zwróć uwagę na je hipoalergiczne właściwości. Zastanów się również nad tym, jaką funkcję powinna pełnić i jakie potrzeby (zarówno psa, jak i Twoje) ma zaspakajać. Dopiero zabrałeś szczeniaka do domu? Wybierz smycz treningową, która ze względu na możliwość regulowania napięcia i długości, sprawdzi się przy nauce chodzenia. Czasem odpowiedzialność za naukę spacerowania biorą na siebie hodowcy i przyszły właściciel jest szczęśliwcem. Z reguły czworonogi uczą się w różnym tempie, dlatego przy zakupie smyczy treningowej nie zapomnij o smyczy do zwykłych przechadzek mających na celu zaspokojenie potrzeb fizjologicznych. Na rynku dostępne są wersje regulowane, skórzane oraz automatyczne. Dostosuj ją do ruchliwości i wielkości psa. Przyjmuje się, że taka codzienna smycz powinna mieć od 2 do 3 metrów, by zapewnić zwierzęciu komfortową eksplorację.

Automatyczna czy regulowana?

Smycz automatyczna typu Flexi to rozwiązanie dla nauczonych psów nauczonych chodzenia przy nodze. Wykorzystując ten rodzaj linki, dajemy zwierzęciu większą wolność, przy zachowaniu odpowiedniego napięcia. Psi nos może wtedy radośnie wąchać kwiatki i inne ciekawe elementy trawnika, ale ma świadomość kontroli ze strony właściciela. Taką smycz jesteśmy w stanie szybko zwinąć, nie używając do tego siły. Są one zazwyczaj bardziej odporne na uszkodzenia linki czy taśmy, natomiast zadbać trzeba o mechanizm zwijający, gdyż częste upadki powodują uszkodzenia blokady. Automatyczne smycze dla psów rozciągają się do 2 metrów, zazwyczaj posiadają metalowy karabińczyki do przypinania obroży. Im mniejszy pies, tym mniejszy karabińczyk powinieneś wybrać. Nikt nie chce przecież, żeby mały psiak dźwigał ciężary przy swojej szyi. Przy wyborze takiej linki warto zwrócić uwagę konstrukcję rączki, tak aby zapewnić sobie komfort i miękką wyściółkę uchwytu. Gdy zdecydujesz się za smycz regulowaną, do wyboru będziesz miał grubsze i cieńsze taśmy oraz ciasno plecione sznury. Smycz wykonana z taśmy, przypinana karabińczykiem to najbardziej oczywisty i uniwersalny wybór. W asortymencie znajdziesz takie wykonane z tworzyw sztucznych (np. nylon) i skór. Sztuczne tworzywa zdecydowanie łatwiej się czyści, a skóry wymagają konserwacji. Regulowana smycz przypinana doskonale sprawdzi się przy biegach i innych aktywnościach fizycznych. Jeżeli jeździsz na rowerze i chcesz, aby pies Ci towarzyszył, rozważ zakup smyczy rowerowej wykonanej z mocnej tkaniny i wygodnych, specjalistycznych szelek. Wśród akcesoriów dodatkowych znajdziesz rozdzielacz do smyczy — niezawodny element dla posiadaczy większej ilości czworonogów. Prowadzisz całą zgraję, ale na jednej smyczy.

Zadbaj o wasze bezpieczeństwo

Jeżeli posiadasz dużego psa, który jest bardzo agresywnym spacerowiczem, skup się na tym, by smycz była krótka i łatwa do regulacji. Zaopatrz się w lekki, precyzyjny kaganiec i w żadnym wypadku nie wybieraj smyczy z metalowych łańcuchów. Chociaż jej waga i wygląd mogą sprawić wrażenie odpowiedniej dla psiego buntownika, to jej niewygoda i możliwość uszkodzenia siebie oraz zwierzęcia powinna Cię skutecznie odwieść od zakupu. Zdarza Ci się spacerować ze swoim pupilem nocą? W ofercie znajdziesz smycze odblaskowe w różnych kolorach, grubościach i długościach. W ten sposób zabezpieczysz siebie i zwierzę przed ewentualnym zderzeniem z samochodem czy rowerem.

Modna psia smycz

Modne psie akcesoria — brzmi ciekawie? Trendy nie omijają nawet właścicieli czworonogów. Poza bardzo bogatym wyborem fikuśnych ubranek dla psiaków panuje też moda na komplety smyczy wraz z obrożą bądź szelkami w nietypowych, tęczowych barwach. Na aukcjach znajdziesz wiele wzorów i kolorów, np. desenie kwiaty, ananasy czy zebrze paski. Właściciele coraz częściej zwracają uwagę na akcesoria do spacerów wykonywane w małych manufakturach, przez rękodzielników. Często są one wykonywane w zgodzie z nurtem zero waste — obszyte materiałami zalegającymi w magazynach firm produkujących odzież. Taki ręcznie wykonany komplet zazwyczaj kosztuje więcej niż smycze produkowane w fabrykach, ale często jest to inwestycja na dłuższy czas, gdyż ich jakość i precyzja wykonania przewyższa te masowo produkowane.