ERLI

Artykuły higieniczne dla dzieci

(3 174 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Aby higiena całego ciała i pielęgnacja twarzy była kompleksowa i skuteczna, wymaga odpowiednio dobranych artykułów higienicznych.więcej

Artykuły higieniczne

Pielęgnacja dziecka ma wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Wybór odpowiednich artykułów higienicznych dla najmłodszych, ułatwia rodzicom wykonywanie obowiązków. Obcinanie paznokci, zmiana pieluchy, mycie zębów, kąpiel – wszystkie te czynności wymagają odpowiednich akcesoriów. Jak spośród nich wybrać te, które są najlepsze?

Pielęgnacja skóry malucha

Skóra niemowląt potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Nie wykształciła ona jeszcze wszystkich funkcji ochronnych, dlatego jej nawilżanie jest koniecznością, by wspomóc działanie warstwy hydrolipidowej. Co więcej, maluchy są narażone na odparzenia skóry pupy, ze względu na konieczność stosowania pieluch. Można temu zapobiec, stosując artykuły higieniczne dla dziecka. Są to między innymi:

  • podkłady do przewijania – ich stosowanie nie tylko jest wygodne, ale pozwala na swobodne wietrzenie pupy malucha, co wspiera regenerację skóry i zmniejsza ryzyko pojawiania się odparzeń;
  • płatki kosmetyczne – umożliwiają oczyszczanie skóry malucha czystą wodą, którą mogą być one nasączone. To optymalny sposób na jej pielęgnację bez podrażnień;
  • kosze i wkłady – osobny koszt na zużyte pieluchy jest koniecznością. Powinien być zamykany, by nieprzyjemne zapachy się z niego nie wydostawały. Taki kosz powinien być opróżniany przynajmniej raz dziennie.

Dodatkowo warto stosować kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka, które nawilżają ją i chronią przed przesuszeniem.

Oczyszczanie nosa dziecka

Zanim dziecko nauczy się samodzielnie wydmuchiwać nos, minie sporo czasu, tymczasem konieczne będzie jego oczyszczanie w inny sposób. Przydatne są tu gruszki i aspiratory. Działają one niczym miniaturowy odkurzacz, wciągając siłą ssącą zanieczyszczenia i wydzielinę z nosa. Wśród aspiratorów wyróżnia się urządzenia:

  • elektryczne – są to zintegrowane z urządzeniem zasysającym specjalne końcówki do umieszczenia w dziurce nosowej, o optymalnej sile ssania, bezpieczne dla dzieci. W niektórych z nich możliwa jest regulacja poziomu ssania, co umożliwia dostosowanie do konkretnych potrzeb higienicznych;
  • manualne – wśród nich są popularne gruszki, ale również aspiratory, których jedną końcówkę umieszcza się w otworze nosowym dziecka, a drugą w ustach rodzica. Zasysanie powietrza przez usta, powoduje usuwanie wydzieliny z nosa malucha. Ta metoda ma tę zaletę, że pozwala na dopasowanie siły ssania, jednak jej wada polega na tym, że w czasie przeziębienia dziecka, wciągając powietrze zanieczyszczone wirusami, sami możemy się nimi zarazić;
  • mieszane – to aspiratory, które same w sobie nie mają urządzenia ssącego. Podłącza się je do odkurzacza, najlepiej takiego, z możliwością regulacji siły ssącej. Choć może wydawać się to zaskakujące, to jest bardzo skuteczne i bezpieczne, zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Jak myć zęby dziecku?

Higiena jamy ustnej jest ważna już od pierwszych dni życia – na długo przed tym, gdy pojawią się pierwsze zęby. Utrzymywanie w czystości jamy ustnej ma znaczenie dla ich zdrowia. Co więcej, przyzwyczaja dziecko do konieczności szczotkowania zębów. Jakie artykuły higieniczne dla dziecka stosować do mycia zębów? Najważniejsza jest szczoteczka. Najmłodszym niemowlętom czyści się zęby specjalną, silikonową nakładką na palec, co umożliwia rodzicowi oczyszczenie całej jamy ustnej malucha. Starsze dzieci mogą samodzielnie posługiwać się specjalnymi szczoteczkami, dopasowanymi do ich wieku. Producenci szczoteczek umieszczają informację o tym na opakowaniach. Od około trzeciego roku życia dzieci mogą zacząć używać elektrycznych szczoteczek do zębów. Ich niewątpliwą zaletą jest większa, niż przy szczoteczkach manualnych skuteczność czyszczenia. Szczoteczki elektryczne dopasowane są do wieku dzieci. Posiadają one nadruki lub naklejki, które zachęcają je do korzystania z nich.

W czym prać ubranka dziecięce?

Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa na podrażnienia, gdyż nadal się rozwija, nie posiadając jeszcze w pełni wykształconego płaszcza ochronnego. Z tego powodu może szybko się odparzać, podrażniać i wysuszać. Wpływ na to mają również środki piorące, dlatego wybierając je, należy stosować te, przeznaczone do prania ubrań dziecięcych. Mają one delikatniejszy, czasem ekologiczny skład i pozbawione są substancji zapachowych. Można też stosować płatki mydlane do prania, a do wywabiania trudniejszych plam używać nadwęglanu sodu, który ma działanie wybielające i odplamiające. Jest to produkt całkowicie biodegradowalny i może zastąpić silnie działające, chemiczne środki odplamiające.

Pielęgnacja włosów i paznokci

Artykuły higieniczne dla dziecka to także przybory do obcinania paznokci. Pielęgnacja paznokci jest jedną z czynności, która wielu młodym rodzicom sprawia trudność. Chcąc ułatwić sobie to zadanie, trzeba zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich akcesoriów. Powinien on zawierać nożyczki lub cążki oraz pilniczek. Czym łatwiej obcinać paznokcie? To kwestia indywidualnej wprawy. Trzeba jednak zawsze zachować ostrożność i w razie potrzeby lekko dopiłować paznokieć, a nie obcinać go zbyt głęboko. Nie bez znaczenia jest też pielęgnacja włosów, co w okresie niemowlęctwa wiąże się z koniecznością wyczesywania ciemieniuchy. Szczotki, które bywają częścią wyposażenia zestawów do pielęgnacji włosów i paznokci nadają się najczęściej do tych zabiegów. Jeśli jednak szczotka okaże się zbyt miękka, warto dokupić taką, z nieco twardszym włosiem.

Wybierając artykuły higieniczne dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na ich jakość oraz uwzględniając własne potrzeby i upodobania, skomponować idealną wyprawkę, którą w razie konieczności będzie można uzupełniać o nowe akcesoria.