ERLI

Odzież robocza i BHP

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Czym się różni odzież robocza BHP od odzieży ochronnej?

Przepisy BHP określają, w jakich przypadkach pracownikowi należy zapewnić odpowiednią odzież roboczą lub odzież ochronną. Te dwa typy ubrań BHP są ze sobą często mylone. Na czym polega różnica?

Odzież robocza BHP jest zalecana ze względów sanitarnych, technologicznych oraz jako zabezpieczenie przed zabrudzeniami. Odzież ochronna BHP wykazuje zaś pewne cechy szczególne, dzięki którym chroni życie i zdrowie pracownika.

Sprawdź, czym kierować się wybierając odzież roboczą i ochronną dla pracowników branży przemysłowej. Dobierz drelichowe kombinezony robocze, fartuchy, obuwie robocze, maski i rękawice ochronne. Na ERLI.pl znajdziesz również profesjonalne artykuły BHP.

Czym jest odzież robocza BHP?

Sprawdza się wszędzie tam, gdzie pracownik ma do czynienia z maszynami i różnego typu urządzeniami, przy których mogłoby dojść do zniszczenia, zabrudzenia lub skażenia jego własnych ubrań. Odzież robocza BHP musi być dostosowana do specyfiki pracy oraz potrzeb pracownika. W obowiązku pracodawcy leży analiza i ocena ryzyka zawodowego w uzgodnieniu ze służbą BHP oraz pracownikami, a także sporządzenie tabeli przydziału odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. Konsultacja z pracownikami pozwoli dobrać odpowiednie rozwiązania do ich potrzeb.

Jakie są rodzaje odzieży roboczej? Możemy podzielić je na ubrania BHP odpowiednie dla danej branży, m.in. ogrodniczej, gastronomicznej, lekarskiej, dla mechaników, czy budowlańców. Drugim sposobem podziału jest specyfikacja ze względu na część ciała, którą trzeba zabezpieczyć. Dodatkowo wyróżniamy artykuły BHP, takie jak czapki, kaski, rękawiczki, maseczki ochronne, gogle, okulary i buty robocze. Wyróżniają je m.in. wzmocnione przeszycia, dodatkowa ochrona palców, antypoślizgowe i nieprzemakalne powłoki. Najczęściej ubrania robocze wykonane są w stu procentach z bawełny (drelichowa odzież robocza) lub z bawełny z domieszką sztucznego materiału.

Co to jest odzież ochronna BHP?

Odzież ochronna BHP może uratować zdrowie i życie pracownika. Dobierana jest ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, głównie w przemyśle chemicznym i elektroenergetycznym.

Do głównych funkcji odzieży ochronnej zaliczamy:

  • ochronę przed porażeniem prądem,
  • ochronę przed towarami elektrostatycznymi (odzież ochronna ESD), w pracach przy oparach substancji wybuchowych i palnych, podczas których za duży ładunek elektrostatyczny może wywołać zapłon,
  • ostrzeganie i zwiększenie widoczności pracownika,
  • ochronę przed środkami chemicznymi, wysoką i niską temperaturą oraz wpływem trudnych warunków atmosferycznych na organizm,
  • ochronę przed promieniowaniem i zakażeniem drobnoustrojami,
  • ochronę przed obrażeniami mechanicznymi, na skutek urazów i wypadków.

Profesjonalna odzież robocza i artykuły BHP

Od prostych prac remontowych, przez styczność ze smarami i olejami napędowymi, po pracę na dużych wysokościach i w środowisku narażonym na skażenie – odzież robocza i ochronna nie byłaby kompletna, gdyby nie uzupełniające artykuły BHP.

Kaski, robocze obuwie, czapki, maski ochronne, gogle, zatyczki do uszu i wiele innych drobiazgów, wykonanych ze specjalistycznych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i termiczne materiałów, pozwalają pracownikom branży przemysłowej zachować pełne środki ostrożności podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Na ERLI.pl zebraliśmy wszystko, czego potrzebujesz, aby chronić zdrowie i życie swoich pracowników.