ERLI

Ręczniki

(8 344 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Stolicą ręczników jest od samego początku Turcja. To właśnie tam ma początek ich historia. Pierwsze ręczniki powstawały z bawełny, jedwabiu lub lnu i korzystały z nich wyłącznie kobiety podczas ceremonialnych kąpieli przedślubnych. Oczywiście ręczników nie mogło też zabraknąć w łaźniach! więcej

Ręcznik łazienkowy dla każdego

Historia ręczników ma swoje korzenie w Turcji, gdzie zaczęto produkować pierwsze, wykorzystując do tego bawełnę, len lub jedwab. Co ważne, pierwotnie używano ich wyłącznie przy ceremonialnych kąpielach panien młodych. Ręczników nie brakowało również w łaźniach, które określano mianem hammam. Oczywiście zestaw ręczników składał się zawsze z tych do ramion, bioder i głowy. Rozwój Imperium Osmańskiego przyczynił się do wzrostu popularności ręczników, dzięki czemu stawały się one coraz częściej używane w całej Europie. Nie można zapomnieć o fakcie, że formę ręczników wykorzystywaną po dziś dzień stworzono dopiero w XVIII wieku w Bursie. Ciekawostką jest również to, że przed zmechanizowaniem przemysłu, wszelkie tego typu produkty były bardzo drogie!

W łazience nie może nigdy zabraknąć ręcznika. Jest to niemalże jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Warto więc zwrócić większą uwagę na to, jakie ręczniki kupujemy. Niech stanowią również dekorację, która zachwyca swoją użytecznością. Trzeba wiedzieć, jak rozróżnić ręczniki plażowe od łazienkowych, z czego są one produkowane, a także które sprawdzą się najlepiej w twoim przypadku. Mało tego, zawsze możesz postawić na gotowy zestaw!

Materiał na ręcznik - sposób na jego chłonność

Niemalże kluczową kwestią, na którą należy zwracać uwagę podczas poszukiwania ręcznika, jest materiał, z jakiego został on wykonany. Te najlepsze powstają w 100-procentach z bawełny, dzięki czemu odznaczają się największą chłonnością. Warto jednak pamiętać, że nawet bawełna dostępna jest w kilku odmianach. Na szczególną uwagę zasługuje ta egipska, która jest wyjątkowo miękka i jeszcze bardziej chłonna.

Współcześnie wielu klientów stawia również na ręczniki bambusowe bądź te z domieszką włókna bambusowego. Dlaczego? Ponieważ mają one działanie bakteriobójcze, co oznacza, że są zdrowe dla skóry! Ręczniki bambusowe są również uznawane z bardzo chłonne, a dodatkowo szybko schnące. Rano będzie on w 100-procentach suchy i gotowy do ponownego użytku!

Nie można zapomnieć też o ręcznikach z mikrofibry, które jeszcze do niedawna uznawano z hit. Dziś moda już minęła, ale wciąż stanowią one doskonałą alternatywę do standardowych rozwiązań. Szczególnie przydają się one podczas podróży, na wakacjach i biwakach. Ich główne zalety to ogromna chłonność, a także błyskawiczne schnięcie! Co ważne, ręczniki z mikrofibry są również niezwykle cienkie, co oznacza, że nie zajmują wiele miejsca w łazienkowych szafkach, a jest ono nie raz bardzo cenne. Szczególnie w niewielkich łazienkach w blokowiskach. Oczywiście w sprzedaży są też przeróżne inne ręczniki szybkoschnące powstające z innych materiałów. Są one jednak uznawane w głównej mierze za rozwiązania dla podróżników.

Liczy się chłonność

W parze z odpowiednim materiałem idzie również chłonność - najważniejsza wartość. Za tę odpowiedzialna jest gramatura, dlatego nie można pomijać tego parametru przy wyborze ręcznika. Co jednak mówią dane?

  • Materiały o wartości 300-400 gramów są cienkie i ich ogromną zaletą jest to, że wyjątkowo szybko schną. Mało tego, nie zajmują wiele miejsca, dzięki czemu sprawdzają się jako ręczniki podróżne, basenowe lub plażowe. Nie można jednak oczekiwać od nich ekstremalnej chłonności.
  • Ręczniki o gramaturze na poziomie 450-500 uznawane są za średniej grubości. W wielu domach są one jednak standardem. Taki produkt jest już grubszy w dotyku, a do tego nadal względnie szybko schnie - stąd wynika też jego popularność!
  • Ostatni zakres gramatury ręczników to 600-800 gramów. Są to już produkty wyjątkowo grube, często wykorzystywane w hotelach, ale również długo schnące.

Co ciekawe, po zakupie z łatwością można sprawdzić, czy gramatura podana przez producenta zgadza się z rzeczywistą. Wystarczy zważyć ręcznik na wadze kuchennej i przeliczyć, ile gramów przypada na jeden metr kwadratowy materiału. W przypadku wysokiej jakości produktów wszystko będzie odpowiadało danym widocznym na metce! Jeżeli będzie inaczej, to można mniemać, że jakość produktu również jest wątpliwa.

Spersonalizuj swój ręcznik

Nie od dziś przez wielu przedsiębiorców oferowane są również personalizowane ręczniki z haftem. Są doskonałe na prezent, ale sprawdzą się również jako oryginalny dodatek do niejednej łazienki. W końcu na każdym może pojawić się haft lub nadruk z imieniem, dowolnym emblematem lub inną grafiką, które pozwolą każdemu domownikowi odróżnić swój ręcznik. Jeżeli więc interesują cię oryginalne dodatki do łazienki, które zadowolą każdego członka rodziny, to koniecznie postaw na ręcznik z haftem.

Kupując jednak jakikolwiek ręcznik, nie zapomnij zbadać jego chłonności. W końcu, jeżeli nie będzie zbierał wody z ciała, to należy uznać go za bezużyteczny. Nie można zapomnieć też o wypraniu ręczników zaraz po zakupie. Ma to na celu usunięcie wszelkich środków chemicznych, pozostałych we włóknach po procesie produkcji. Również one mogą obniżać chłonność! Jedno jest jednak pewne - na ERLI.pl znajdziesz takie ręczniki, które zachwycą jakością włókien, tempem schnięcia, a także maksymalną chłonnością.