Sprężarki i kompresory

(1 215 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Sprężarki i kompresory to obowiązkowe wyposażenia warsztatu każdej domowej złotej rączki.więcej

Sprężarki i kompresory

W każdym domowym garażu, a także profesjonalnym zakładzie powinny znaleźć się kompresory. To zaawansowane urządzenie umożliwia sprawną pracę ze sprężonym powietrzem. Kompresory znane są majsterkowiczom od wielu już lat, a mimo to nadal pozostają przy niektórych zadaniach i naprawach niezastąpione. Jednak warto pamiętać, że nowoczesne kompresory różnią się od swoich poprzedników. Przede wszystkim kulturą pracy. Zdecydowanie są cichsze, co przekłada się na zdrowie i komfort pracy.

Jak wybrać sprężarkę?

Sprężarki to urządzenia chętnie wykorzystywane w przemyśle i dużych zakładach produkcyjnych, ale jest to także sprzęt, który powinien znaleźć się niemal w każdym domu, w posiadaniu amatora majsterkowicza. Dlaczego? Ponieważ umożliwia rzetelną i dokładną pracę ze sprężonym powietrzem. Sprawdzą się zarówno podczas remontów czy większych napraw, ale także będą stanowiły nieocenione wsparcie podczas pompowania kół do roweru czy nawet w samochodzie. Wybranie modelu z wymiennymi końcówkami sprawi, że dzięki sprężarce możliwe będzie również pozbycie się zalegającego kurzu i brudu z trudno dostępnych miejsc.

Pierwszym, co należy zrobić przed zakupem sprężarki, jest określenie zadań i charakteru pracy. Określając wymagania będziesz mógł dokładniej i precyzyjniej dobrać sprzęt do swoich potrzeb i oczekiwań. W zależności od rodzaju pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na moc silnika. Im nasze obowiązki będą trudniejsze i bardziej skomplikowane, tym silniejsza powinna być sprężarka. Moc wpływa także bezpośrednio na inne parametry kompresora. Między innymi: wydajność pracy, czy maksymalny poziom wytwarzanego ciśnienia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Z pewnością warto pochylić się nad rodzajem konstrukcji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli sprężarek. Dobranie odpowiedniego rodzaju do swoich potrzeb sprawi, że wykonywane zadania będą nie tylko zrobione rzetelnie i dokładnie, ale praca przy nich będzie komfortowa i przyjemna.

Niektóre ze sprężarek są przenośne. Do zmiany ich położenia możemy wykorzystać dodatkowy uchwyt lub zamontowane przez producenta kółka. W ten sposób zmiana pozycji, tudzież miejsca pracy będzie dziecinnie prosta, co z kolei przełoży się na komfort i wydajność pracy.

Rodzaje kompresorów

Szeroka oferta tych produktów na rynku sprawia, że dobór kompresora nawet do niesamowicie trudnych i wymagających zadań będzie dosłownie dziecinnie proste. W ERLI.pl dostępne są dwa rodzaje kompresorów – kompresory olejowe oraz elektryczne (bezolejowe). W przypadku pierwszych z nich najczęściej można spotkać je w warsztatach samochodowych i zakładach produkcyjnych. Kompresory olejowe wykorzystywane są w pracy jako narzędzia pneumatyczne. Najczęściej używa ich się jako podnośników, kluczy udarowych. Jednak ten rodzaj kompresorów z powodzeniem może być również wykorzystywany do prac w domowych garażu. Różnić się będą one jedynie pojemnością zbiornika. Dla domowego użytku z pewnością wystarczy kompresor o pojemności 100l, podczas gdy w profesjonalnych zakładach warto sięgnąć po coś większego – tutaj doskonale sprawdzą się kompresory o pojemności 200 – 300l. W przypadku kompresorów olejowych kluczową rolę odgrywa także wydajność urządzenia. Przekłada się ona bezpośrednio zarówno na szybkość pracy, jak i na uzupełnianie zasobów powietrza do dalszej pracy. Jeśli potrzebujesz kompresora właśnie do poważnych i skomplikowanych zadań, takich jak czynności serwisowe czy praca na budowie, to kompresory olejowe z pewnością zapewnią ci wsparcie w ich wykonywaniu i doskonale sprawdzą się jako narzędzie pracy. Korzystając z kompresora olejowego, pamiętaj, że powinno się używać go jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i wymagają one wymiany oleju i filtrów.

Drugim z rodzajów kompresorów, są kompresory elektryczne. Specyfika ich budowy sprawia, że są one zdecydowanie lżejsze od olejowych odpowiedników. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie posiadają eksploatacyjnej cieczy, a niektóre z elementów zostały zamienione na podzespołu o mniejszym stopniu tarcia. Kompresory elektryczne są zarówno lżejsze, bardziej kompaktowe, jak i co ważne – wytwarzają mniej hałasu. Dlatego praca z nimi jest wyjątkowo komfortowa i przyjemna. Ten rodzaj kompresorów doskonale sprawdzi się w domowym garażu. Dzięki nim z powodzeniem napompujesz koło roweru czy samochodu, a dzięki specjalnym końcówką pozbędziesz się brudu i kurzu z trudno dostępnych miejsc. Niepodważalną zaletą kompresorów elektrycznych jest ich mobilność i kompaktowość. Dzięki temu zmiana położenia, pozycji pracy, czy nawet przewiezienie kompresora, nie stanowią żadnego problemu. Jednak należy zdać sobie sprawę, że jeśli potrzebujesz niesamowicie wydajnego i silnego kompresora elektrycznego, to jego koszt również może być wysoki. Wszystko za sprawą zaawansowanych podzespołów i części, które muszą znaleźć się w jego konstrukcji.

Podsumowując, do amatorskiego użytku z powodzeniem mogą być wykorzystywane kompresory elektryczne. Zapewnią one komfort pracy. Natomiast do większych zakładów czy przedsiębiorstw lepiej sprawdzą się kompresory olejowe.