ERLI

Odkurzacze i dmuchawy do ogrodu

(347 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Nastanie jesieni w ogrodzie, wiąże się z koniecznością usuwania liści na trawnikach i rabatach, dobrym rozwiązaniem jest użycie odkurzacza i dmuchawy! więcej

Odkurzacze i dmuchawy

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, sprzątanie jesiennych trawników jest łatwiejsze i bardziej sprawne. Odkurzacze i dmuchawy nie tylko przyspieszają pracę, ale także sprawiają, że wymaga ona mniejszego wysiłku. Czym się różnią te urządzenia i jak wybrać spośród wielu modeli?

Odkurzacz czy dmuchawa?

Choć czasem są one mylone, a ich nazwa używana zamiennie, odkurzacze ogrodowe i dmuchawy do liści to różnie działające urządzenia. Odkurzacze spełniają taką samą funkcję, jak urządzenia domowe, a więc zasysają zanieczyszczenia, którymi w tym wypadku są liście, a także drobne gałązki czy piasek. Dmuchawy ogrodowe działają dokładnie odwrotnie. Wydmuchują one powietrze z urządzenia, pozwalając na przedmuchiwanie liści czy piasku i gromadzenie ich w jednym miejscu, z którego następnie muszą być usunięte. Można to zrobić tradycyjnie, zbierając je, ale także zassać odkurzaczem. Które urządzenie jest bardziej przydatne w ogrodzie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo każde z nich ma swoje zalety. Najlepiej posiadać oba, gdyż umożliwia to oczyszczanie ogrodu w wygodny i dopasowany do potrzeb sposób. Jest jednak rozwiązanie, łączące zalety obu tych urządzeń.

Urządzenia dwufunkcyjne

Posiadanie odkurzacza do ogrodu i dmuchawy do liści jako dwóch odrębnych urządzeń jest wygodne, jednak nie zawsze mamy miejsce, aby przechowywać taką ilość urządzeń. Nie jest też to konieczne, gdyż producenci urządzeń tego typu oferują połączenie zalet odkurzaczy i dmuchaw w jednym. Wystarczy kilka sekund, by przełączyć urządzenie dwufunkcyjne z opcji nadmuchu na ssanie oraz zamontować torbę na liście, by dmuchawa stała się odkurzaczem. Takie urządzenia nie ustępują skutecznością tym, o pojedynczych funkcjach, dlatego wybierając odkurzacz lub dmuchawę ogrodową, warto dobrze przemyśleć, które z tych urządzeń będzie bardziej funkcjonalne w naszym ogrodzie i dostosować wybór do swoich potrzeb. Dmuchawa do liści i odkurzacz w jednym pozwalają zarówno na odkurzanie trawników, jak i przedmuchiwanie rabat. Liście i drobne gałązki wydmuchiwane spośród nich można następnie wciągnąć odkurzaczem. To bezpieczniejszy sposób na pielęgnację rabat, gdyż siła ssąca odkurzacza może szkodzić roślinom, a strumieniem powietrza rozdmuchującego łatwiej jest precyzyjnie kierować, rozpraszając je, co pozwala na bezpieczne wydmuchanie zanieczyszczeń spomiędzy roślin.

Spalinowe odkurzacze i dmuchawy do liści

Urządzenia zasilane silnikiem spalinowym mają wiele zalet, wśród których niebagatelne znacznie ma ich moc. Większa siła zarówno ssąca, jak i wydmuchu umożliwi usuwanie także większych i cięższych zanieczyszczeń. Urządzenia spalinowe są mobilne. Nie wymagają użycia kabla zasilającego, a jedynie paliwa. Wybierając dmuchawy ogrodowe lub odkurzacze ogrodowe z zasilaniem spalinowym warto ocenić ich wagę, pamiętając, że paliwo w zbiorniku będzie stanowiło dodatkowe obciążenie. Zaletą urządzeń spalinowych jest możliwość uprzątnięcia nawet rozległych terenów. Główną wadą odkurzaczy i dmuchaw do ogrodu o zasilaniu spalinowym jest hałas, jaki emitują oraz niekorzystny wpływ na środowisko.

Elektryczne dmuchawy i odkurzacze ogrodowe

Dmuchawy do liści oraz odkurzacze ogrodowe dostępne są także z zasilaniem elektrycznym. Są idealnym rozwiązaniem do niewielkich, przydomowych ogrodów, gdzie łatwo o dostęp do gniazdka elektrycznego, koniecznego do zasilania tego typu urządzeń. Niektóre z dmuchaw i odkurzaczy są wyposażone w akumulatory, umożliwiające mobilną pracę w ogrodzie. Największą zaletą zasilania elektrycznego jest jego ekologiczny charakter oraz cicha praca, co ma znaczenie szczególnie na osiedlach. Prace w ogrodzie nie zakłócają w ten sposób odpoczynku sąsiadów. W ogrodach przydomowych ekologia ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli uprawiamy warzywa na własny użytek, ale także gdy mamy dzieci, bawiące się na trawie. Dmuchawa i odkurzacz elektryczny nie zostawią żadnych szkodliwych zanieczyszczeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza i dmuchawy ogrodowej?

Wśród wielu modeli odkurzaczy ogrodowych, dmuchaw do liści i urządzeń dwufunkcyjnych, wybór może okazać się trudny. Na co zatem zwrócić uwagę? Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo. Urządzenia ssące, pozostawione włączone bez kontroli, mogą stanowić zagrożenie dla dzieci czy zwierząt, dlatego warto wybierać takie, których przypadkowe włączenie jest niemożliwe lub bardzo trudne. Kolejnym kryterium wyboru, jakim warto się kierować, jest moc urządzenia. Im jest ona większa, tym większe elementy będzie można zassać lub przedmuchać. Niektóre odkurzacze ogrodowe są wyposażone w rozdrabniacze. Mogą być one wykonane z tworzywa lub ze stali nierdzewnej. Te drugie są trwalsze. Zdarza się, że odkurzacz wciągnie kamień, który może zniszczyć łopatki rozdrabniające, dlatego wybierając model odkurzacza, warto zwrócić na to uwagę. Sam rozdrabniacz w odkurzaczu jest niezwykle użyteczną opcją, umożliwiającą zmniejszenie nawet dziesięciokrotnie objętości zassanych liści, co oznacza dłuższy czas pracy, bez konieczności opróżnienia worka. Sam worek jest także warty uwagi. Istotna jest jego pojemność.

Używając dmuchawy do liści czy odkurzacza ogrodowego, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Nie należy wciągać kamieni, szkła, czy innych elementów, które mogą uszkodzić urządzenie, ale także zawsze kontrolować jego pracę i nie pozostawiać bez nadzoru. W czasie używania dmuchawy należy unikać zbliżania się do ognia, który można w niekontrolowany sposób rozdmuchać. Zachowując te zasady bezpieczeństwa można sprawnie i komfortowo posprzątać ogród, pozbywając się niechcianych liści i innych resztek roślinności.