Wertykulatory i aeratory

(256 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Wertykulacja i aeracja, choć wymagają pewnego nakładu pracy, zapewniają lepszy wzrost trawnika. Warto ułatwić sobie te czynności, wybierając aerator wertykulator, który większość pracy wykona za Ciebie.więcej

Wertykulatory i aeratory

Piękny, zielony i gęsty trawnik jest z pewnością efektowny. Jak jednak sprawić, by taki się stał? Oprócz standardowych czynności, związanych z jego pielęgnacją, warto dodatkowo zadbać o jego jakość oraz dobre ukorzenienie. Tu przyda się wertykulator i aerator. Jakie funkcje mają te urządzenia, jak i kiedy je stosować? Czym się kierować przy ich wyborze?

Po co przeprowadza się wertykulację i aerację trawnika?

Piękny wygląd trawnika nie jest dziełem przypadku czy wyjątkowych nasion. To ciężka praca, prowadzona regularnie przynosi efekty w postaci zielonego, gęstego dywanu z trawy. Jednymi z istotnych zabiegów, wpływającymi na kondycję trawnika są wertykulacja oraz aeracja. Ich przeprowadzanie umożliwia trawie lepsze ukorzenienie, dostęp do wody i słońca oraz poprawę jakości gleby. Wertykulacja to nic innego, jak oczyszczanie trawnika z filcu, a więc resztek koszonej trawy i innych drobnych zanieczyszczeń, zalegających pomiędzy źdźbłami. Takie resztki utrudniają przenikanie wody do gleby, zatrzymując ją na powierzchni, co oczywiście wpływa bezpośrednio na kondycję trawnika. Ich usunięcie z użyciem wertykulatora zwiększa przenikalność wody do ziemi, a aeracja, napowietrzając glebę, poprawia dodatkowo warunki wzrostu trawnika. Takie zabiegi wpływają bezpośrednio na jego kondycję i wygląd.

Rodzaje wertykulatorów i aeratorów

Sprawne usuwanie filcu z powierzchni trawnika jest możliwe dzięki wertykulatorom. To urządzenia nacinające darń i usuwające zalegające resztki martwych roślin, utrudniających zachowanie właściwej gospodarki wodno-powietrznej. Inaczej działa aerator, którego zadaniem jest nakłuwanie gleby, co napowietrza ją i spulchnia, stwarzając lepsze warunki wzrostu trawy. Wśród wertykulatorów i aeratorów wyróżnia się urządzenia:

  • spalinowe – zasilane silnikiem o odpowiedniej mocy;
  • elektryczne – zastępują obecnie, wcześniej najbardziej popularne urządzenia spalinowe. Pracują ciszej, są bardziej ekologiczne, a ich silniki mają równie dużą moc, co wertykulatory spalinowe;
  • ręczne – zasilane siłą ludzkich mięśni. Są to umieszczane na walcach kolce do aeracji, ale także urządzenia wyglądem przypominające specyficzne grabie. Ciekawym rozwiązaniem są aeratory sandałowe. Są to specjalne nakładki na buty. Na ich spodzie umieszczone są kolce. Aerację wykonuje się, spacerując w takich nakładkach po trawniku i dzięki wykorzystaniu ciężaru własnego ciała, wykonując nakłucia w ziemi.

Bardzo popularne jest obecnie urządzenie dwufunkcyjne – aerator wertykulator w jednym.

Aerator wertykulator, czyli urządzenie 2w1

Najlepsze rezultaty w pielęgnacji trawy przynosi wykonywanie zarówno aeracji, jak i wertykulacji. Dawniej konieczne były dwa urządzenia, by je wykonać. Dziś często łączy się obie funkcjonalności w jednym sprzęcie. Aerator różni się od wertykulatora tym, że jeden z nich nacina darń, a drugi nakłuwa ziemię. Stąd możliwość połączenia w jedno urządzenie. Wystarczy zmiana wałków z nacinających na nakłuwające. Urządzenia te występują jako:

  • aerator wertykulator elektryczny,
  • aerator wertykulator spalinowy.

Bez względu na to, jaki jego rodzaj wybierzesz, poprawa jakości trawnika będzie znacząca, dzięki zabiegom z ich użyciem.

Jaki aerator wertykulator wybrać?

Wybór odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji trawnika zależy głównie od jego wielkości. Na mniejszych powierzchniach sprawdzi się ręczny wertykulator do trawy, pod warunkiem, że masz siłę i cierpliwość do jego stosowania. Używając go, warto zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne, by zmniejszyć ryzyko powstania pęcherzy. Aerator wertykulator elektryczny to dobry wybór na średniej wielkości trawnikach. Jest to rozwiązanie prośrodowiskowe, niwelujące zanieczyszczenia emitowane w trakcie użytkowania. Nie można tego powiedzieć o wertykulatorze spalinowym. Jest on dodatkowo głośny. Ma jednak większą wydajność, a także moc i może działać bez ograniczeń na dużym terenie. Wybierając odpowiednie urządzenie, trzeba więc zastanowić się nad potrzebami z nim związanymi i ustalić, co jest najważniejsze. Dziś często wybiera się proekologiczne aeratory wertykulatory elektryczne, które sprawdzają się w przydomowych ogrodach i nie zakłócają ciszy głośną pracą.

Kiedy i jak przeprowadzać aerację i wertykulację trawnika?

Oczyszczanie i napowietrzanie trawnika należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, przed jesienią. Można to zrobić także wczesną wiosną. Przygotowując się do pracy, trzeba pamiętać, że wertykulację wykonuje się wyłącznie na suchej glebie. Przeprowadzenie jej na mokrej ziemi może doprowadzić do zniszczenia ukorzenienia trawy, a nawet zrujnowania całego trawnika. Jeśli wykonujesz wertykulację i aerację osobnymi urządzeniami, zacznij od oczyszczania ziemi z filcu. Po użyciu wertykulatora na powierzchni trawnika pojawią się suche źdźbła trawy oraz martwe rośliny i inne zanieczyszczenia. Należy je zagrabić i dopiero przystąpić do aeracji. Jeśli stosujesz aerator wertykulator jako jedno urządzenie, zastosuj najpierw bęben do wertykulacji, a następnie zamień go na ten, przeznaczony do aeracji. Po zabiegach posyp ziemię nawozem i obficie podlej. Ważne, aby podlewać trawę intensywnie, przynajmniej przez 20 minut, aby woda mogła przedostać się w głębsze warstwy, zapewniając trawie długotrwałe nawodnienie, co w konsekwencji prowadzi do lepszego ukorzenienia i atrakcyjniejszego wyglądu trawnika.