ERLI

Okapy do zabudowy

(267 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Okapy do zabudowy mogą mieć szerokość od 40 do 120 cm. więcej

Okapy kuchenne – uprzyjemnij sobie gotowanie

Okap jest często niedocenianym urządzeniem kuchennym. Jednak warto się zdecydować na jego zakup, ponieważ odprowadza on dym i zapachy powstające podczas gotowania, zasysa wilgoć i tłusty osad znad kuchenki. Jak wybrać odpowiedni okap do swojej kuchni?

Rodzaje okapów kuchennych

Rodzaje okapów kuchennych można podzielić na dwa sposoby. Pierwszy z nich dzieli okapy ze względu na sposób podłączenia i działania:

  • wyciągi – podłączone są rurą do kanału wentylacyjnego, dzięki czemu zanieczyszczenia usuwane są poza budynek;
  • pochłaniacze – działają w obiegu zamkniętym przepuszczając zanieczyszczenia przez filtr węglowy.

Okap w formie wyciągu jest o ok. 20% skuteczniejszy niż pochłaniacz, a także cichszy i tańszy w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga wymiany filtrów węglowych.

Ponadto, okapy kuchenne można rozróżniać na podstawie miejsca montażu.

Okapy kominowe

Okap kominowy, zwany też przyściennym, posiada przewód wentylacyjny prowadzony przy ścianie i uchodzący do szybu wentylacyjnego. Urządzenie cechuje się wysoką wydajnością, dobrym pochłanianiem zapachów i unoszącej się pary wodnej. Okap kominowy zazwyczaj jest sporych rozmiarów, dlatego lepiej się sprawdzi wizualnie w dużych, przestrzennych kuchniach. Dzisiaj wybór jest tak duży, że każdy powinien znaleźć taki model, który trafi w jego gusta i będzie pełnił ozdobę pomieszczenia.

Okapy wyspowe

Jeżeli posiadasz płytę grzewczą umieszczoną na wyspie kuchennej, najlepszy będzie okap wyspowy. Jego przewód wentylacyjny połączony jest bezpośrednio z sufitem, a działanie i gabaryty można porównać do okapu kominowego (przyściennego). Z tego względu również poleca się montowanie takiego okapu kuchennego w przestronnych przestrzeniach. Jednak istnieje także opcja posiadania okapu wyspowego, który nie jest wyciągiem, ale pochłaniaczem, a więc posiada obieg zamknięty i filtry węglowe zamiast kanału wentylacyjnego. Takie urządzenie wisi nad wyspą, ale jest mniejsze i wizualnie lżejsze.

Okapy podszafkowe

Okapy podszafkowe, czyli okapy do zabudowy, nie są tak dużymi urządzeniami jak wyżej opisane. Z łatwością dają się ukryć w ciągu zabudowy kuchennej. Można je zamontować do ściany lub do dna szafki. Łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ nie ma zbyt wielu elementów wystających, a powierzchnię znajdującą się pod szafką wystarczy przetrzeć szmatką. Okapy do zabudowy nadają się do mniejszych wnętrz, ponieważ nie przytłaczają wizualnie swoimi gabarytami. Niestety nie są pozbawione wad – nie są aż tak wydajne jak okapy kominowe lub wyspowe. Działają na zasadzie zamkniętego obiegu i filtrów węglowych, które należy wymieniać.

Okapy teleskopowe

Można powiedzieć, że to rozszerzona wersja okapu podszafkowego. Właściwą część urządzenia montuje się w dnie szafki, a z niej wysuwa się dodatkowy panel, który zwiększa powierzchnię zasysania oparów.

Wydajność okapu kuchennego

Wydajność okapu kuchennego powinna być dobrana względem wielkości pomieszczenia. Inny okap wybierzemy do małej zamkniętej kuchni, a inny do dużej otwartej przestrzeni czy kuchni połączonej z salonem. Decydując się na zakup okapu kuchennego powinniśmy spojrzeć na jego parametr wydajności. Aby obliczyć potrzebną nam wydajność urządzenia należy pomnożyć objętość naszego pomieszczenia (metraż razy wysokość) razy 6. Jeśli chcemy obliczyć wydajność na średnim biegu urządzenia, mnożymy razy 9. Jeżeli liczymy bieg maksymalny to mnożymy razy 12. Wydajność okapu kuchennego podawana jest w jednostce m3/h.

Wymiary okapów kuchennych

Okapy do zabudowy mogą mieć szerokość od 40 do 120 cm. Standardem jest szerokość 60 cm ze względu na właśnie taki typowy rozmiar szafki i innych sprzętów do zabudowy. Niezależnie od tego na jakim rozmiarze okapu nam zależy, ważne, aby nie był on węższy od płyty grzewczej lub kuchenki.

Poziom hałasu generowanego przez okap kuchenny

Poziom hałasu, który towarzyszy włączonemu okapowi kuchennemu to cecha, przez którą możemy zrezygnować z jego używania. Wiadomo, że różnym osobom różne natężenie hałasu zaczyna przeszkadzać. Inaczej też będziemy odczuwać pracę urządzenia, kiedy gotujemy sami w pomieszczeniu, a inaczej, jeśli obok na kanapie rodzina ogląda telewizję. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, jakie parametry głośności podaje producent. Podana wartość w decybelach (dB) to jednak nie wszystko. Producenci podają wartość parametru w oparciu o głośność średnią, maksymalną lub w ogóle nie udzielają tej informacji. Uznaje się, że wartość 60 dB na najwyższym biegu to cicha praca urządzenia.