ERLI

Zabawki - Edukacyjne

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Pierwsze zabawki powstawały już w starożytności. Egipcjanie wytwarzali je ze zwierzęcych skór, drewna, a także lepili z gliny. Co ciekawe, już wtedy powstawały ruchome elementy, które wykorzystywano np. do budowy krokodylów z ruchomą żuchwą. Dziś jednak od zabawek oczekujemy znacznie więcej – mają zarówno bawić, jak i uczyć.więcej

Najciekawsze zabawki edukacyjne dla dzieci

Nauka przez zabawę to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Współczesne zabawki to już nie tylko tradycyjne pluszaki i lalki, lecz również przedmioty służące do rozwijania kreatywności, myślenia logicznego czy zdolności motorycznych. Edukacyjna zabawka rozbudza ciekawość i sprawia przyjemność, a równocześnie trenuje mózg i pobudza obie półkule do działania. Na ERLI.pl znajdziesz tysiące zabawek edukacyjnych dla chłopców i dziewczynek w przedziale wiekowym od 0+ do 8+.

Dlaczego warto wybierać edukacyjne zabawki?

W przeciwieństwie do popularnych rozrywek, takich jak oglądanie telewizji czy granie na konsoli, zabawka edukacyjna niesie radość, a przy tym ma wartość dydaktyczną. Najlepsze zabawki dla przedszkolaków to takie, które rozbudzają ciekawość nie tylko za pierwszym, ale i za każdym kolejnym razem. Dzięki zabawkom edukacyjnym wspierasz rozwój poznawczy swojego dziecka od najmłodszych lat, kształtując w nim pożądane społecznie cechy, takie jak cierpliwość, koncentracja, myślenie logiczne czy umiejętności analityczne. Dzięki szerokiej ofercie zabawek edukacyjnych możesz z łatwością dopasować produkty do wieku i umiejętności dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

Rodzaje zabawek edukacyjnych dla dzieci

Dobra zabawka edukacyjna dla dzieci zapewnia wiele bodźców, a jej poziom dostosowany jest do wieku i umiejętności dziecka. Wśród zabawek edukacyjnych znajdują się głównie artykuły stymulujące narząd wzroku i wzmacniające koordynację ręka-oko. Edukacyjne zabawki to także produkty oddziałujące na słuch i dotyk, które pozwalają zaangażować w zabawę wszystkie zmysły. Zabawki edukacyjne dla dzieci możemy podzielić na cztery podstawowe kategorie:

  • Zabawki logiczno-sensoryczne – zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju układanki, np. puzzle, sortery, labirynty, piramidki czy kostki logiczne. Takie zabawki składają się z elementów o różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu dziecko ćwiczy myślenie logiczne, pamięć roboczą i kreatywność. Zabawa wzmacnia koordynację wzrokowo-ruchową, uczy cierpliwości i koncentracji, rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności manualne. Do tej kategorii możemy zaliczyć również tablice kredowe, magnetyczne i manipulacyjne, które stymulują wyobraźnię poprzez angażowanie zmysłów wzroku i dotyku.
  • Zabawki muzyczne – pierwszą zabawką muzyczną dziecka jest zazwyczaj grzechotka, lecz wśród tego rodzaju produktów znajdziemy również inne instrumenty, takie jak cymbałki, bębenki, gitary czy organki. Zabawki muzyczne uczą rytmu i rozwijają słuch, a przy tym stanowią doskonałe źródło zabawy.
  • Zabawki elektroniczne – zamiast dawać dziecku do rąk własny smartfon lub tablet, warto postawić na zabawkę elektroniczną dostosowaną do wieku malucha. Tablety, komputerki i telefony edukacyjne nie mają dostępu do internetu, przez co dziecko korzysta wyłącznie z funkcji wbudowanych przez producenta. Zabawki elektroniczne są atrakcyjne dla dzieci, gdyż umożliwiają interakcję i zapewniają dużą ilość bodźców. Ciekawą propozycją są również roboty, które stanowią alternatywę dla zdalnie sterowanych samochodów. Roboty nie tylko gwarantują świetną zabawę, lecz również uczą, np. planowania, logicznego myślenia, podstaw programowania czy języków obcych.
  • Zabawki naukowe – zabawki z kategorii Nauka i zabawa to produkty rozwijające pasje dziecka oraz przeznaczone do nauki zachowań społecznych i zawodów. Do tej grupy zaliczamy m.in. zestawy doświadczalne, teleskopy i mikroskopy, które są doskonałą inwestycją w przyszłość dziecka i mogą wpływać na jego dorosłe wybory.

Jak wybierać zabawki edukacyjne dla dzieci?

Edukacyjne zabawki dla przedszkolaka to kreatywne produkty, które wymagają zaangażowania i poświęcenia czasu. Warto jednak zauważyć, że producenci dbają o to, by zabawki edukacyjne były intrygujące i atrakcyjne wizualnie. Jak wybrać odpowiedni produkt z tak ogromnej ilości zabawek? Przede wszystkim należy dostosować zabawkę do wieku i pasji dziecka. W tym celu możesz posłużyć się podpowiedziami producenta dotyczącymi wieku i płci lub samodzielnie zdecydować się na produkt, który najlepiej pasuje do zainteresowań i umiejętności dziecka. Zwróć również uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest zabawka dla przedszkolaka. Dla młodszych dzieci warto wybierać zabawki drewniane, które są naturalne i bardziej wytrzymałe.

Zadbaj o zróżnicowane bodźce

Zaletą zabawek edukacyjnych jest równoczesna stymulacja wielu zmysłów i praca nad koordynacją wzrokowo-ruchową. Dzieci nie lubią monotonnych zabaw i szybko się nudzą, dlatego edukacyjna zabawka powinna być wystarczająco skomplikowana, by skupić uwagę malucha. Warto również pamiętać o tym, by nie przeciążać dziecka, gdyż zabawka edukacyjna ma przede wszystkim bawić. Dobrym pomysłem jest więc stosowanie tego typu zabawek jako urozmaicenia innych zabaw. Zadbaj o dostarczanie dziecku zróżnicowanych bodźców, które nie tylko angażują myślenie, lecz również ćwiczą sprawność fizyczną czy wspierają rozwój umiejętności społecznych.