ERLI

Soczewki kontaktowe

(709 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Soczewki kontaktowe to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy latem – dzięki nim nie musisz kupować korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. więcej

Soczewki kontaktowe – prosty i komfortowy sposób korekcji wady wzroku

Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów, jeżeli uprawiamy sporty, mamy wymagający fizyczne zawód lub pracujemy w trudnym środowisku, albo po prostu chcemy zmienić wizerunek, denerwują nas parujące okulary zimą, albo brak komfortu noszenia okularów 3D w kinie. Soczewki kontaktowe to także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy latem – dzięki nim nie musimy kupować korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych. Nawet jeśli nie liczą się dla nas koszty, z pewnością wygodniej jest nosić soczewki, niż co chwilę zmieniać parę okularów na inną. Zalet płynących z noszenia soczewek kontaktowych jest bardzo dużo. Zapewne każda osoba nosząca okulary jest w stanie przytoczyć choćby jedną sytuację, kiedy standardowa korekcja wzroku staje się denerwująca.

Zalety soczewek kontaktowych

Korzyści, które otrzymujemy dzięki noszeniu soczewek kontaktowych zamiast okularów są bardzo liczne. Zalety soczewek kontaktowych to m.in.:

 • tak samo dobra ostrość widzenia, jak w przypadku okularów;
 • wyraźne widzenie na całym polu widzenia;
 • nie widzimy ramek okularów, które potrafią być irytujące, szczególnie na początku ich noszenia;
 • soczewki kontaktowe nie parują – cecha przydatna szczególnie zimą lub podczas gotowania;
 • możliwość noszenia zwyczajnych okularów przeciwsłonecznych i komfortowego noszenia okularów 3D;
 • soczewki kontaktowe podczas noszenia raczej się nie brudzą;
 • uprawianie sportów i wykonywanie niektórych zawodów jest znacznie ułatwione i bezpieczniejsze.

Wady soczewek kontaktowych

Niestety, jak każdy produkt, soczewki kontaktowe mają też swoje wady. Czy przebijają one zalety? Ogromne zainteresowanie soczewkami kontaktowymi pokazuje, że nie. Mimo wszystko, warto poznać słabe punkty soczewek:

 • soczewki kontaktowe wymagają regularnej wymiany. Najpopularniejszy jest wariant soczewek kontaktowych miesięcznych. W tym przypadku konieczna jest wymiana soczewek na nowe po miesiącu. Niezależnie od tego, czy nosiliśmy je 30 razy czy tylko 5. Ten aspekt wiąże się z koniecznością pamiętania o wymianie i regularnym wydatkiem finansowym;
 • w soczewkach kontaktowych nie można spać. Zazwyczaj, ponieważ pojawiają się na rynku modele całodobowe, które można nosić w dzień i w nocy bez konieczności ściągania. To wygodne rozwiązanie, kiedy np. jesteśmy w podróży lub na biwaku i mamy ograniczony dostęp do właściwej dezynfekcji soczewek, albo nasz zawód wymaga ostrego widzenia od razu po przebudzeniu, a na zakładanie soczewek nie ma czasu, np. zawód strażaka. Przed stosowaniem soczewek dobowych należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą, a potem odbywać regularne wizyty kontrolne, jeśli decydujemy się na takie soczewki w dłuższej perspektywie. Jednym z powikłań nieustannego noszenia soczewek kontaktowych jest ryzyko zapalenia rogówki;
 • w podróży czasami łatwiej jest funkcjonować w okularach, ponieważ warunki dezynfekcji soczewek kontaktowych mogą być utrudnione (albo choćby ich higienicznego ściągnięcia w celu wyrzucenia w przypadku soczewek kontaktowych jednodniowych), a drzemki w środkach transportu mogą skutkować dyskomfortem, niewyraźnym widzeniem („zamgleniem” soczewek), suchością oka, a nawet innymi dolegliwościami, np. zapaleniem rogówki;
 • standardowe soczewki kontaktowe nie powinny być zakładane na tyle godzin, ile zazwyczaj funkcjonujemy w ciągu dnia. Wieczorem warto zmienić soczewki na okulary.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Dzisiejsza technologia pozwala na korygowanie za pomocą soczewek kontaktowych niemal wszystkich wad wzroku. Soczewki sferyczne służą do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności. Toryczne soczewki umożliwiają korekcję niezborności rogówki, czyli astygmatyzmu. Soczewki progresywne, nazywane też soczewkami wieloogniskowymi, przeznaczone są dla osób z prezbiopią, powszechnie nazywaną starczowzrocznością. Takie soczewki kontaktowe zapewniają korekcję widzenia krótkowzrocznego i dalekowzrocznego jednocześnie.

Nawet jeżeli potrafimy rozpoznać swoją wadę wzroku lub w przeszłości dowiedzieliśmy się o niej od okulisty czy innego specjalisty, dobierając soczewki kontaktowe konieczna jest wizyta u optometrysty. Ma ona na celu m.in. określenie wady wzroku, dobranie mocy soczewek kontaktowych, przeprowadzenie wstępnej oceny ich dopasowania oraz zapoznanie z zasadami prawidłowego zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek. W momencie, w którym będziemy mieć to wszystko za sobą i wiemy, jakie soczewki powinniśmy nosić, możemy poszukać odpowiedniej dla siebie pary w sklepie internetowym ERLI.pl. Ta zasada dotyczy zarówno soczewek kontaktowych jednodniowych, jak i miesięcznych.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić na miękkie i twarde. Ponadto wyróżniamy soczewki sferyczne, progresywne (wieloogniskowe), toryczne oraz kolorowe soczewki kontaktowe.

Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki dobrze dopasowują się do oka i prawie wcale nie czuć ich obecności podczas noszenia. Proces adaptacji do oka jest krótszy niż w przypadku twardych soczewek kontaktowych. Natomiast ich średnica jest większa.

Twarde soczewki kontaktowe

Twarde soczewki kontaktowe są sztywniejsze w dotyku oraz mniejsze od miękkich soczewek. Proces adaptacji do oka przebiega wolniej. Mają jednak dużą zaletę – zapewniają bardzo dobre dotlenienie oka.

Soczewki kontaktowe sferyczne, progresywne i toryczne

Soczewki sferyczne mają na celu korekcję bliskowzroczności oraz dalekowzroczności. Soczewki kontaktowe progresywne (wieloogniskowe) zapewniają dobre widzenie na różne odległości. To dobre rozwiązanie dla osób dotkniętych prezbiopią (starczowzrocznością), przez którą nie widzimy dobrze ani z bliska, ani z dużej odległości. Soczewki toryczne przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem.

Większość soczewek kontaktowych dostępnych jest w wersji jednodniowej lub miesięcznej.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Kolorowe soczewki kontaktowe wykorzystywane są do zmiany wizerunku. Do wyboru są zarówno kolory jak najbardziej zbliżone do naturalnie występujących kolorów oczu, jak i modele nadające się do niecodziennych stylizacji, przebrań itd. Soczewki kontaktowe kolorowe mogą być np. czerwone, ale też zmieniające wizualnie kształt źrenicy – to soczewki np. typu kot. Kolorowe soczewki świetnie się sprawdzają w roli dopełnienia przebrania halloweenowego czy imprezowego. Strój zombie, wampira, diabła czy orka będzie jeszcze bardziej efektowny, kiedy założysz kolorowe soczewki.

Kolorowe soczewki kontaktowe prawie zawsze dostępne są jedynie w wariancie 0 dioptrii, czyli bez mocy korygującej wadę wzroku.