ERLI

Płyny do soczewek

(320 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Płyn do soczewek jest koniecznym wyposażeniem, jeśli chcemy zastąpić lub uzupełnić noszenie okularów szkłami kontaktowymi.więcej

Płyny do soczewek to niezbędnik każdej osoby noszącej szkła kontaktowe

Dbanie o soczewki kontaktowe jest znacznie ważniejsze niż ma to miejsce w przypadku okularów. Soczewki ściśle przylegają do naszych oczu, więc jeśli chcemy uniknąć infekcji i zakażeń oczu, powinniśmy zapoznać się z prawidłowym sposobem czyszczenia i przechowywania soczewek. Funkcje czyszczenia, dezynfekcji i nawilżania soczewek pełni specjalistyczny płyn do soczewek. Dowiedz się, jaki płyn do pielęgnacji soczewek wybrać i o czym pamiętać przy użytkowaniu szkieł kontaktowych.

Po co jest płyn do soczewek? Jak działa?

Płyn do soczewek jest koniecznym wyposażeniem, jeśli chcemy zastąpić lub uzupełnić noszenie okularów szkłami kontaktowymi. Bez niego soczewki wielokrotnego użytku nie będą nadawać się do noszenia. Wszystkie miesięczne i dwutygodniowe soczewki kontaktowe wymagają oczyszczania, dezynfekcji i przechowywania w pojemniku wypełnionym płynem. Płyn do soczewek odpowiada za oczyszczenie ich powierzchni z osadów białkowo-lipidowych, naturalnie występujących w naszych oczach. Jeśli nie oczyścimy soczewek z tych zanieczyszczeń, noszenie ich będzie niekomfortowe, a ostrość widzenia zmniejszona. Najlepsze płyny do pielęgnacji soczewek posiadają w swoim składzie także hialuronian sodu, który jest składnikiem nawilżającym. Dużo się mówi o suchości lub pieczeniu oczu jako skutkach ubocznych noszenia szkieł kontaktowych. Z tego względu dodatkowe składniki nawilżające mogą okazać się bardzo pomocne dla uzyskania komfortu.

Wielkość butelki z płynem do pielęgnacji soczewek

Zwykle firmy produkujące płyny do soczewek oferują je w postaci butelek różnego rozmiaru. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest duża butelka. Zazwyczaj im większa pojemność, tym niższa cena w przeliczeniu na 100 ml płynu. Mniejsze płyny będą świetnie się sprawdzać w podróży. Po pierwsze, wybierając mniejszą butelkę, mamy odrobinę lżejszy bagaż. Po drugie, jeśli podróżujemy samolotem, musimy dostosować się do ograniczeń pojemności płynów, które wieziemy. Niezależnie od tego, czy wybierzemy dużą butelkę czy małą, musimy pamiętać o tym, że płyny do soczewek zazwyczaj mają 90 dni przydatności do zużycia po pierwszym otwarciu butelki. Nie jest to obowiązująca norma, dlatego warto sprawdzić tę informację na opakowaniu swojego płynu.

Rodzaje płynów do soczewek

Obecnie płyny do pielęgnacji soczewek dzielimy na trzy rodzaje: płyny wielofunkcyjne, oksydacyjne oraz płyny do soczewek twardych. Dawniej używano płynów dwufazowych, z których jeden służył do czyszczenia soczewek, a drugi do ich przechowywania. Na szczęście dzisiaj jest to przeżytek i wystarczy posiadać jeden płyn pełniący obie funkcje.

Jeśli zastanawiasz się jaki płyn do soczewek wybrać, możesz postawić na firmy zajmujące topowe miejsca w rankingach płynów do soczewek. Należą do nich: Opti-Free od Alcon, ReNu od Bausch&Lomb czy Multi-Purpose Solution od Horien. To jedne z najlepszych płynów do soczewek.

Płyny wielofunkcyjne

Płyny do soczewek wielofunkcyjne są najpopularniejszym rodzajem płynów, bardzo prostym w użyciu. Po ściągnięciu soczewek z oczu skrapiamy je płynem, umieszczamy na dłoni i pocieramy soczewki z obu stron opuszkami palców, a następnie zanurzamy w pojemniku wypełnionym płynem wielofunkcyjnym. Skorzystaj z instrukcji do płynu, aby sprawdzić, jak długo dezynfekować soczewki lub jak często wymieniać płyn, w przypadku gdy nie nosisz soczewek codziennie.

Płyny oksydacyjne

Płyny oksydacyjne nie posiadają konserwantów. Z tego powodu chętnie są wybierane przez alergików. Nie są zbyt popularne, chociaż dzięki dużej skuteczności czyszczenia soczewek, wybierane są wśród konsumentów coraz częściej. Działanie i używanie oksydacyjnego płynu do pielęgnacji soczewek jest bardziej złożone niż w przypadku płynu wielofunkcyjnego. W procesie czyszczenia i dezynfekcji używany jest nadtlenek wodoru, który do prawidłowego i bezpiecznego działania musi zostać poddany procesowi neutralizacji. Ten proces musi trwać co najmniej 6 godzin i odbywa się w pojemniku z dyskiem katalizatora. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności ręcznego czyszczenia soczewek przed włożeniem ich do pojemnika. Od razu po zdjęciu ich z oczu, wsadzamy je do pojemnika (koszyczka) wypełnionego płynem. Płyn oksydacyjny nie może być stosowany bezpośrednio na oczy, ani na soczewki. Oznacza to, że nie możemy przepłukać soczewek płynem oksydacyjnym i włożyć ich do oczu. Brak 6-godzinnej neutralizacji może poparzyć nasze oczy.

Płyny do soczewek twardych

Soczewki twarde nie są obecnie tak popularne jak miękkie soczewki kontaktowe. Jednak jeśli mamy do czynienia z takimi szkłami kontaktowymi, koniecznie trzeba czyścić je i przechowywać w płynie do soczewek twardych lub płynie wielofunkcyjnym, który obejmuje także soczewki twarde. Soczewki twarde są wykonane z innego tworzywa, a więc wymagają specjalnego środka pielęgnującego.

Jak dbać o swoje oczy i soczewki kontaktowe?

Przestrzegając kilku zasad, utrzymasz swoje soczewki w czystości i nie zaszkodzisz swoim oczom. Pamiętaj, że nieprawidłowe dbanie o soczewki kontaktowe może powodować dyskomfort przy noszeniu, zaczerwienienie oczu, uczucie suchości, ale też poważne infekcje i zakażenia. Systematycznie wymieniaj soczewki kontaktowe na nowe. Jeśli posiadasz soczewki jednodniowe – zdejmij je na koniec dnia i wyrzuć. Jeśli dwutygodniowe lub miesięczne – prawidłowo je czyść i przechowuj, a po upływie 14 dniu lub 30 dni wymień je na nową parę.

Przed wyjmowaniem soczewek z oczu i przed wyciąganiem ich z pojemnika, dokładnie umyj ręce i wysusz je (najlepiej ręcznikiem bezpyłowym lub ręcznikiem papierowym). Sprawdzaj datę ważności płynów do pielęgnacji soczewek. Zapoznaj się z długością ważności po pierwszym otwarciu butelki. Nie używaj płynu po upłynięciu daty ważności.

Soczewkę z prawego oka trzymaj w prawej komorze pojemnika. Analogiczne zrób z lewą soczewką. To ważne, aby nie przenosić ewentualnych infekcji i zakażeń.

Do przechowywania soczewek kontaktowych służy płyn do soczewek. I żadna inna ciecz. Użycie soli fizjologicznej nie wyczyści soczewek z zanieczyszczeń. Nie można też płukać ani przetrzymywać soczewek w wodzie, a nawet myć pojemnika na soczewki wodą. Znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia mają osiąść na soczewkach i spowodować zakażenie oczu. Nigdy nie pożyczaj soczewek. Nawet jeśli są to kolorowe soczewki z 0 dioptrii, nie rób tego. Za każdym razem, jak wyciągasz soczewki z pojemnika, umyj go płynem do soczewek i pozostaw do wyschnięcia. Każde włożenie soczewek do pojemnika powinno być ze świeżą dawką płynu do soczewek.

Nie mieszaj ze sobą dwóch różnych płynów do soczewek. Prawdopodobnie mają one inny skład, a zmieszanie ich ze sobą może nieść za sobą niekorzystne konsekwencje.

Po skończonym opakowaniu płynu do soczewek wymień także pojemnik. Załączony jest on zawsze w opakowaniu z nowym płynem.