ERLI

Klucze

(5 087 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Istnieje wiele rodzajów kluczy, które są przystosowane do śrub, śrubek, wkrętów, przewodów elektrycznych, końcówek oraz do wielu innych elementów. więcej

Zestawy kluczy i ich najważniejsze cechy

Narzędzia ręczne są akcesoriami charakteryzującymi się wieloma ważnymi cechami oraz zastosowaniami. Są one wykorzystywane w motoryzacji, mechanice oraz w różnych procesach i pracach montażowych, naprawczych czy też produkcyjnych. Wybór odpowiedniego zestawu kluczy dopasowanego do konkretnych prac i zastosowań jest więc bardzo ważne.

Dlaczego warto sięgać po porządne zestawy kluczy?

Na polskim i międzynarodowym rynku dostępne są różnego rodzaju klucze pojedyncze czy też szersze zestawy kluczy przeznaczonych do różnych, konkretnych zastosowań. Od solidności, jakości i prawidłowego doboru kluczy zależy skuteczność, wygoda i jakość wykonywanych prac, niezależnie od branży. To właśnie dlatego bardzo ważną kwestią jest kupowanie zestawów, które obejmują porządne klucze spełniające nawet bardzo rygorystyczne wymagania jakościowe użytkowników.

Rodzaje kluczy i ich zastosowania

Zarówno użytkownicy indywidualni, jak i profesjonalne warsztaty i firmy działające w różnych branżach, mają dostęp do wielu typów kluczy. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze rodzaje oraz ich cechy i zastosowania:

  • Klucze nasadkowe – są to akcesoria, które powinny się znajdować w praktycznie każdym prywatnym czy też specjalistycznym warsztacie samochodowym, mechanicznym, zakładzie przemysłowym oraz w firmie wykonującej różne prace instalacyjne i montażowe. Kluczy tego rodzaju używa się do wykonywania różnych podstawowych, prostych czynności. Oprócz standardowych produktów metalowych, w grupie kluczy nasadowych można znaleźć akcesoria wykonane z wanadu, chromu, molibdenu oraz nasadki udarowe.
  • Klucze imbusowe – są to narzędzia ręczne cieszące się sporą popularnością. Charakteryzują się one małym rozmiarem i wszechstronnym zastosowaniem. Nic więc dziwnego, że są one używane przez miłośników majsterkowania oraz są stosowane w warsztatach samochodowych. Klucze tego rodzaju posiadają końcówki sześciokątne oraz Torx. Bardzo często umożliwiają one przykręcanie i odkręcanie śrub w rowerach oraz różnych maszynach przeznaczonych do obróbki.
  • Klucze nastawne – elementy tego rodzaju są wykorzystywane w czasie prac instalacyjnych i montażowych w różnych profesjonalnych oraz amatorskich warsztatach czy też garażach. Bardzo często stosuje się takie narzędzia w pracach mechanicznych i hydraulicznych. Narzędzia te są bardzo wygodne, ponieważ umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc i umożliwiają komfortowe oraz precyzyjne wykonywanie pracy.
  • Klucze płaskie – są jednymi z najbardziej znanych użytkownikom kluczy. Zwykle są to produkty dwustronne, dzięki którym użytkownik ma pod ręką aż dwa rozmiary przystosowane do odkręcania i dokręcania śrub sześciokątnych. Nic więc dziwnego, że są wykorzystywane w wielu amatorskich i profesjonalnych warsztatach, a także firmach, w których kładzie się nacisk na dużą dokładność, komfort oraz wysoką jakość pracy. Jeśli ktoś poszukuje kluczy z możliwością podbijania, to najlepszym wyborem są akcesoria płaskie jednostronne.
  • Klucze oczkowe – są to akcesoria zakończone z obu stron oczkami umożliwiającymi odkręcanie i przykręcanie różnych śrub, nakrętek itp. Bardzo dużą popularnością cieszą się jednak klucze płasko-oczkowe. Z jednej strony są zakończone jak klucz płaski, natomiast z drugiej strony jak klucz oczkowy. Oczka są elementami, które umożliwiają dokładniejsze złapanie śruby ze wszystkich stron, a to przekłada się na skuteczniejszą pracę i chroni nakrętkę przed zniszczeniem.
  • Klucze do rur – te specjalistyczne akcesoria są wykorzystywane głównie w branży hydraulicznej. Posiadają one szczęki o regulowanym rozstawie, więc można je dopasować do różnych rodzajów i rozmiarów rur. Produkty takie charakteryzują się bardzo solidną konstrukcją, a ich hartowane szczęki są przystosowane do dokręcania i odkręcania z dużym momentem. Dodatkową cechą takich kluczy jest wewnętrzna strona szczęk, która jest rowkowana. Dzięki niej możliwe jest zapewnienie pewnego i mocnego chwytu rur o okrągłym profilu.

Czym się kierować przy wyborze kluczy?

Oczywiście podstawową sprawą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest rodzaj kluczy i ich dopasowanie do konkretnych zastosowań. Wspomniane wyżej typy narzędzi posiadają jednak wiele innych cech, które również trzeba uwzględniać przy wyborze produktów dopasowanych do własnych potrzeb i wymagań. Właściwości te prezentują się następująco:

  • Trwałość – najlepsze klucze są wykonane z trwałych materiałów, które są dodatkowo chromowane, cynkowane oraz w inny sposób wzmacniane i zabezpieczane przed uszkodzeniami mechanicznymi, korozją i pozostałymi negatywnymi czynnikami.
  • Odpowiedni rozmiar – klucze są dostępne w wielu rozmiarach dopasowanych do większych śrub, nakrętek czy też rur. Przed wyborem klucza lub zestawu, warto upewnić się, że rozmiary będą pasować do komponentów, nad którymi planujemy pracować.
  • Dostępność zestawu – czasami potrzeba więcej niż jednego klucza danego typu. Warto więc sprawdzać, czy dane akcesoria są dostępne w zestawach o różnych rozmiarach, z dodatkowymi nakładkami, itp.

Jak widać wybieranie kluczy do stosowania w firmach produkcyjnych, naprawczych oraz do wielu innych zastosowań, wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na wiele rodzajów narzędzi i na ich najważniejsze cechy. W Erli.pl znajdziesz wiele rodzajów takich produktów, które możesz wygodnie przeglądać oraz zamawiać za pośrednictwem Internetu, bez konieczności wychodzenia do sklepów stacjonarnych.