ERLI

Bieganie

(6 087 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Bieganie sport, który stał się narodowym hobby Polaków

Raz, dwa, raz, dwa - bieganie wydaje się dość monotonnym sportem. Ci, którzy odważyli się dołączyć do swoich biegających znajomych, szybko jednak zmieniają zdanie. Nie jest to zaskakujące - ta monotonia, kontrola oddechu i skupienie na prawidłowym ustawieniu stóp doskonale "wietrzą głowę" i uwalniają od napięcia.

Nic dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba zawodów biegowych - bieganie stało się modne. Sport ten nie wymaga specjalistycznego sprzętu, warto jednak swoją torbę sportową uzupełnić o akcesoria, ułatwiające trening.

Gotowy...? Sprawdź swoje biegowe podstawy!

Czego potrzebuje początkujący biegacz? Wygodnego stroju i butów - to one będą kluczem do zakochania się w tej dziedzinie sportu. Obuwie powinno być wygodne i stabilne - dobre wiązanie ograniczy ryzyko urazów kostki. Podeszwy warto dobrać pod nawierzchnię, na której planujemy biegać. Podeszwa buta sportowego przeznaczonego na asfalt znacznie różni się od tej przeznaczonej do biegania po lesie.

Odzież biegacza jest raczej obcisła, a przy tym nie krępuje ruchów. Dobrym rozwiązaniem jest wybór szybkoschnących, oddychających materiałów, dzięki którym ciepło ciała jest oddawane na zewnątrz. Niektórzy biegacze do podstawowego wyposażenia zaliczają również słuchawki - godzinny trening biegowy to w końcu doskonały czas na słuchanie audiobooków i podcastów!

O czym marzy biegacz?

Na tym jednak nie kończy się lista akcesoriów przydatnych dla biegaczy. W dalszej kolejności miłośnicy biegania decydują się na zakup opaski na rękę lub saszetki, która zmieści telefon i klucze. Największym powodzeniem cieszą się modele, elastyczne, które będą ściśle przylegać do ciała. Wielu stawia też na nerki, które pomieszczą większą ilość rzeczy, w tym także bidony z wodą. Podczas biegu niezbędne może okazać się również etui na telefon.Bidon lub bukłak z napojem to "must-have" dłuższych treningów. Bidony dla biegaczy mają zazwyczaj wygodny uchwyt, dzięki któremu nie wysuwają się z rąk w trakcie ruchu. Niektóre modele wyposażone są również w taśmę, którą można wsunąć na nadgarstek. Co pić w trakcie biegu? Na pierwszym miejscu jest oczywiście woda. Na drugim - odżywki i suplementy dla biegaczy, dzięki którym zawodnik może uzupełnić niezbędne dla organizmu mikroelementy.

O zmroku i o świcie

Godzina treningu to sprawa indywidualna. Niektórzy biegacze preferują pobudkę o świcie i trucht wśród porannej rosy. Poranny bieg doskonale pobudza do działania, a ruch wyzwala w ciele endorfiny ułatwiające radzenie sobie z codziennymi zadaniami z uśmiechem. Grupa tych, którzy biegiem kończą dzień, jest równie liczna. Bieganie w godzinach popołudniowych pozwala na uspokojenie myśli i ułatwia zasypianie.

Niezależnie od pory biegu warto mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. W zimowych miesiącach, w godzinach porannych i wieczornych jest ciemno, co powoduje konieczność uzupełnienia ubioru biegacza o akcesoria odblaskowe. Dzięki nim inni uczestnicy ruchu w porę będą mogli dostrzec trenującego i wyminąć go w bezpieczny sposób.