ERLI

Rowery i pojazdy

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Czy wiesz, że historia rowerów rozpoczęła się w 1817 roku, a nazwa pierwszego jednośladu brzmiała – „rower do biegania”? Konstrukcja ta nie była wyposażona w pedały, a rowerzysta musiał napędzać maszynę siłą własnych nóg. Początki kolarstwa nawiązują jednak do cieszących się współcześnie ogromną popularnością dziecięcych rowerków biegowych. więcej

Jak wybrać rowerek dla dziecka?

„Jazdy na rowerze się nie zapomina” - w tym powiedzeniu kryje się sporo prawdy, ponieważ nawet jeśli uczyliśmy się jazdy na rowerze we wczesnym dzieciństwie, po dłuższej przerwie bardzo szybko przypominamy sobie stare nawyki. Już nawet 2-latki mogą jeździć na rowerkach, a poruszanie się swoim własnym środkiem transportu to dla nich duża frajda. Pojazdy dla dzieci dopasowane są do ich wzrostu oraz możliwości: mniejsze rowerki czterokołowe i rowerki biegowe to propozycja dla młodszych, a dwukołowe wersje dla starszych dzieci. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rowerki biegowe: propozycja dla najmłodszych

Pierwsze rowerki dla maluchów to przede wszystkim rowerki biegowe. Świetnie sprawdzą się podczas spacerów, gdy maluch chce przemieszczać się samodzielnie w pobliżu dorosłych. Takie pojazdy dla dzieci nie są typowymi rowerami, ponieważ nie posiadają pedałów: dziecko, siedząc na siodełku, może odpychać się stopami od podłoża. Może także samodzielnie kierować, dlatego taki rowerek dla malucha to wielka frajda. Biegowe rowery dla małych dzieci to także świetny wstęp do nauki jazdy na prawdziwym rowerze oraz ćwiczenie koordynacji. Jeśli chcesz, by Twoja pociecha aktywnie spędzała czas na świeżym powietrzu, wybierz rowerek biegowy dopasowany do jego wzrostu. Rowery biegowe dostępne są w wielu wariantach – możesz wybrać model drewniany lub wykonany z lekkiego i wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dostępne są także modele z ramą stalową lub wykonaną z lekkich metali.

Rower czterokołowy dla dzieci: stabilny i wygodny

Rowery czterokołowe dla dzieci są okazją do spróbowania swoich sił w „dorosłej” jeździe na rowerze. W tym modelu pojawiają się już pedały, więc dziecko ćwiczy utrzymanie równowagi oraz jednoczesne pedałowanie i kierowanie rowerkiem. Rower czterokołowy dla dzieci jest stabilniejszy od rowerka trójkołowego, dlatego zalecany jest dla młodszych dzieci. Jest szerszy i nieco masywniejszy, jednak jazda na nim nadal jest dla dziecka ogromną frajdą. Nieco problematyczna może być dla dziecka jazda pod górkę czy przemierzanie piaszczystej drogi – warto na początek wybierać proste i wygodne trasy.

A może wolicie rowerek trójkołowy? Nowoczesne trójkołowe rowerki dla dzieci nie są już zwykłymi rowerkami z doczepionymi małymi kółkami. Obecnie trójkołowy rowerek dla dziecka to rowerek wielofunkcyjny. Posiada specjalnie zaprojektowany daszek chroniący przed silnym słońcem lub deszczem. Dodatkowy uchwyt do sterowania zapewnia rodzicom kontrolę, dzięki czemu jest to rowerek dla dzieci w młodszym wieku. Rączka, kierownica czy popychacz przekształcają rowerek w pojazd do wygodnych spacerów. Tradycyjne trójkołowe małe rowerki dla dzieci nie mogą być zbyt duże i ciężkie. Zwróć na to uwagę, ponieważ dziecko może wypracować sobie wówczas nieprawidłową pozycję. Wiele rowerków posiada regulację wysokości siodełka oraz kierownicy, dzięki czemu bez problemu dopasujesz sprzęt do wzrostu dziecka.

Propozycja dla starszych

Twoja pociecha całkiem dobrze radzi sobie na rowerku biegowym i jeździ coraz szybciej? A może trójkołowy lub czterokołowy pojazd to dla niej zdecydowanie za mało? Jeśli rowerki dla małych dzieci nie są już wystarczające, pora pomyśleć nad kupnem dwukołowego modelu. Nie da się określić jednego uniwersalnego momentu, w którym należy odzwyczajać maluszka od „biegówki” czy trójkołowca. Każde dziecko jest inne, dlatego widełki czasowe to 4-6 lat. Przede wszystkim obserwuj, jak dziecko radzi sobie na swoim dotychczasowym rowerze. Czy czerpie przyjemność z jazdy? Udaje mu się zachować równowagę i pewnie kieruje swoim małym pojazdem? Nowy rower to duże wyzwanie, dlatego dziecko powinno być przygotowane na to, że nauka wcale nie musi przebiegać bezboleśnie.

Kupując pierwszy „dorosły” rower, zwróć uwagę na jego parametry. Specjaliści zalecają, by rower dwukołowy dla dziecka posiadał koła o średnicy 16''. Jeśli Twoja pociecha nadal świetnie bawi się na swoim rowerku czterokołowym lub biegowym, nie zmuszaj jej do porzucenia ulubionego pojazdu. Wraz z upływem czasu wyrośnie z niego, a jazda przestanie być już tak przyjemna. Wówczas możecie wypróbować rower z dodatkowymi bocznymi kółkami lub zacząć naukę jazdy na rowerze dwukołowym. Pomimo starań dziecko nie może opanować jazdy na rowerze dwukołowym? Starym, sprawdzonym patentem jest zamocowanie solidnego uchwytu do tylnej części roweru. Dzięki temu rodzic podtrzymuje dziecko na rowerze i pomaga mu w zachowaniu równowagi. Pociecha nie ogląda się za siebie, więc gdy już złapie równowagę możesz pomagać jej coraz rzadziej. Nie zniechęcajcie się, jeśli jazda na rowerze początkowo nie będzie szła zbyt dobrze. W końcu każdy z nas kiedyś zaczynał, dlatego warto ćwiczyć nowe umiejętności we własnym tempie.

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Choć polskie przepisy rowerowe nie wymagają jazdy na rowerze w kasku, to jednak bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jeździ z Tobą w foteliku, czy też uczy się jazdy na swoim pierwszym rowerze, dobierz dla niego lekki kask rowerowy. Zwróć uwagę nie tylko na rozmiar, ale również certyfikaty: kaski rowerowe powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa ustalane w Unii Europejskiej, dlatego wybierz kask, który posiada wewnątrz oznaczenia CE.