ERLI

Dywany i dywaniki

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Pierwsze dywany powstawały w Azji Środkowej, gdzie koczownicze plemiona wykorzystywały je, by zagwarantować sobie ochronę przed zimnem. Miało to miejsce około 1000 lat temu. Warto wiedzieć jednak, że w 1947 roku odnaleziono pochodzący z 400 roku p.n.e. dywan stworzony w Persji lub Armenii. Na ten moment jest to najstarszy dywan na świecie.więcej

Stylowe dywany do każdego domu

Historia sztuki tworzenia dywanów sięga tysiąc lat wstecz. To właśnie wtedy na terenach Azji Środkowej rozpoczęto ich wytwarzanie. Koczownicze plemiona poszukiwały ochrony przed zimnem i zaczęły układać na ziemi pierwsze dywany, które gwarantowały przyjemne ciepło. Oczywiście powstawały one jeszcze wcześniej - w 1947 roku odnaleziono bowiem stworzony najprawdopodobniej w Persji lub Armenii w roku 400 p.n.e. Dzięki temu, że był ona zamrożony w bryle lodu, zachował się w doskonałym stanie. Dziś można podziwiać go w muzeum w Sankt Petersburgu. Jest on doskonałym przykładem na to, że dywany zdobiły domostwa zamożnych już w starożytności.

Od dziesięcioleci dywany stanowią w wielu polskich domach podstawowy element dekoracyjny. Co ważne, wiele z nich odznacza się również niemałą funkcjonalnością. W końcu wycieraczka położona w przedpokoju ma zbierać piasek wnoszony do domu, chodniczek w łazience powinien gromadzić wodę spływającą z ciał, a dywaniki w paski mają zmieniać optyczne postrzeganie wnętrza. Mało tego, jeżeli w pomieszczeniu unosi się echo, to właśnie dywan pomoże się go pozbyć – stanowi on doskonałe wygłuszenie!

Dywan na miarę twoich potrzeb

Pragnąc kupić jeden z nowoczesnych dywanów, należy najpierw zastanowić się, jaką ma one pełnić funkcję. Pomoże on wygłuszyć pomieszczenie, eliminując również echo, zadba o odpowiednią temperaturę we wnętrzu, gdyż stanowi świetną izolację, a także sprawdzi się przy wydzielaniu stref w mieszkaniu. Niezależnie od potrzeb, powinieneś sprawdzić naszą ofertę na ERLI.pl. Jako marketplace udostępniamy szeroką ofertę, dzięki czemu każdy odszuka coś, co trafi w oczekiwania.

Długie czy krótkie włosie?

W sprzedaży dostępne są przeróżne dywany, które w dużej mierze różnią się długością włosia. Nie warto ignorować tej kwestii, wybierając produkt do swojego domu. W dywanach gładkich runo ma maksymalnie 2,5 centymetra, co stanowi niewielką część dywanów z długim włosiem - w ich przypadku runo sięga nawet 10 centymetrów. Takie dodatki są bardzo miękkie i wprowadzają do wnętrza odrobinę elegancji. Oczywiście, jeżeli w Twoim domu mieszka gromadka dzieci oraz kot lub pies, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się te z jak najkrótszym włosiem. Sprzątanie będzie dużo łatwiejsze!

Nie można zapomnieć o materiałach, z jakich produkowane są dywany - dzieli się je na te naturalne i syntetyczne. Do pierwszych zaliczyć można bawełnę, wełnę oraz jedwab - warto jednak pamiętać, że poza jedwabiem, nie są to rozwiązania dobre dla alergików. Niestety jest to rozwiązania drogie i wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Na szczęście z ratunkiem przychodzą rozwiązania syntetyczne takie jak sztuczna wiskoza.

Funkcjonalność również jest ważna

Jeżeli dywan ma spełniać funkcję wygłuszającą lub izolującą, to na pewno doskonale sprawdzą się te z długim włosiem, miękkie i gęste. Są one również przyjemne dla stóp, dzięki czemu można zrezygnować z noszenia kapci. Jeśli jednak chcesz oddzielić od siebie strefy, to nie musisz przejmować się rodzajem dywanu, długością włosia i materiałem, z jakiego powstał. Warto jednak pamiętać o funkcjonalności. Wprowadzając do kuchni dywan długowłosy, utrudnisz sobie sprzątanie. W końcu trudno będzie wydostać stamtąd okruszki i inne resztki jedzenia! Nie można zapomnieć też o bezpieczeństwie swoich dzieci – jeżeli w domu wszędzie są śliskie podłogi, to warto, chociaż w pokoju dziecka umieścić kolorowy dywanik, który pozwoli poczuć się maluchowi bezpiecznie w swojej prywatnej przestrzeni lub podkreśli nastrój w pokoju młodzieżowym.

Design przede wszystkim

Oczywiście wiele osób kupując dywan do domu, nie zastanawia się, czy będzie on pełnił jakąkolwiek funkcję. Chodzi przede wszystkim o design. W końcu już dawno do lamusa odeszły pamiętane przez każdego chodniki goszczące w wielu domach w okresie przemian ustrojowych – podkreślały urok niezniszczalnych meblościanek w niemalże każdym mieszkaniu. Co ciekawe, perskie oraz tureckie dywany, choć tym razem już oryginalne, wracają do łask. Wiele osób marzy o posiadaniu w domu takiego dodatku. Może więc warto odwiedzić babcię i zapytać się, co zrobiła ze starym dywanem? A dobierając odpowiednie dekoracje i ozdoby zadbać, aby finalny efekt zapierał dech.

Nie można nie wspomnieć też o geometrycznych wzorach, które współcześnie dominują niemalże wszędzie, zyskując na coraz większej popularności. Nie mogło zabraknąć ich również na podłogach. Każde nowoczesne, retro lub skandynawskie wnętrze zyska na designie, jeżeli zagości w nim dywan w zygzaki, trójkąty albo inne geometryczne kształty. Jeżeli natomiast w twoim domu dominują rośliny, zieleń i natura, to niezastąpionym tłem dla takiego wnętrza będą dywany nowoczesne opatrzone florystycznymi motywami. Wiemy, co jest modne, jeżeli chodzi o design, dlatego na ERLI.pl nie brakuje przeróżnych dywanów, które sprawdzą się w niemalże każdej przestrzeni. Nie zabrakło nawet takich, które można umieścić w ogrodzie - jutowych, syntetycznych i wielu innych, którym niestraszne są opady deszczu!