ERLI

Fotografia

(8 820 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Historia fotografii sięga czasów starożytnych – to wtedy Arystoteles zaobserwował obrazy odbijające się na ziemi. Niektórzy uznają to za pierwsze rozważania na temat camera obscura. Oczywiście pierwsze trwałe zdjęcie powstała dopiero w 1826 lub 1827. Co ważne, od tego czasu fotografia ewoluowała, a dziś fotografowie często potrzebują ogromnej ilości akcesoriów.więcej

Fotografia – pasja, która wymaga odpowiedniego sprzętu

W dzisiejszych czasach upowszechniło się wykonywanie zdjęć telefonem komórkowym. Obiektywy w tych niepozornych urządzeniach są tak dobrej jakości, że w codziennych sytuacjach skutecznie zastępują aparaty cyfrowe. Są jednak obszary, w których smartfon nie jest w stanie zastąpić dobrych akcesoriów fotograficznych. Mowa oczywiście o fotografii profesjonalnej – wykonywanej czy to z pasji, czy w ramach prowadzenia biznesu. W takim wypadku aparat cyfrowy, statyw i inne przyrządy są niezbędne.

Dobra fotografia niezwykle rzadko bywa przypadkowa. Wykonanie zdjęcia poprzedza szereg czynności - kadrowanie, dostrajanie głębi ostrości, ISO i wiele innych elementów. Oczywiście, można zrobić ładne zdjęcie w trybie automatycznym – jednak to właśnie dostrajanie wydobywa detale i czyni zdjęcie jedynym w swoim rodzaju. Na ostateczny kształt zdjęcia wpływa też dobór miejsca i obiektu – może to być plener lub wnętrza. Jeśli sesja odbywa się w studiu, potrzebny jest odpowiedni sprzęt oświetleniowy, tła i inne przydatne akcesoria fotograficzne.

Akcesoria fotograficzne dla profesjonalistów i amatorów

W jakie przyrządy powinien wyposażyć się fotograf profesjonalista lub amator pasjonat? Oczywiście przede wszystkim w dobry aparat, którego optyka ma odpowiednie parametry. Stosowanie analogowych sprzętów wciąż jest w modzie, choć coraz więcej fotografów traktuje je jako komplementarne narzędzie pracy. Trudno wyobrazić sobie pracę zawodowca bez odpowiedniego wyposażenia. Zazwyczaj ma on przy sobie również statyw, kartę pamięci i zasilacz, nie wspominając o bardziej zaawansowanych urządzeniach, które umożliwiają mu stabilne kręcenie z ręki i w ruchu.

Kompletowanie akcesoriów fotograficznych do wyposażenia studia

Kompletowanie wyposażenia studia powinno opierać się w głównej mierze na doborze sprzętów elektronicznych i przyrządów umożliwiających poprawne wykonywanie zdjęć, takich jak statywy czy specjalnie przeznaczone do profesjonalnego użytku lampy. Umożliwiają one stworzenie pożądanego efektu poprzez oświetlenie wybranych punktów pomieszczenia i fotografowanego obiektu. Równie ważne są ekrany, umożliwiające stworzenie neutralnego tła. Wielu fotografów w swoich studiach dysponuje tzw. green screenami, z których wykorzystaniem łatwo można dokonać obróbki CGI.

Urządzanie studia fotograficznego

Po skompletowaniu akcesoriów fotograficznych do wyposażenia studia przychodzi czas na dopieszczanie wnętrza. Jeśli specjalizujesz się w określonym typie fotografii, warto zadbać o to, by studio wyróżniało się wyjątkowym wystrojem, które będzie przyciągać klientów. Jeśli robisz sesje o różnym charakterze, z wieloma typami obiektów, warto z kolei postawić na neutralną aranżację, którą łatwo można dostosować do potrzeb sesji.

Przydatne wyposażenie studia fotograficznego to bez wątpienia podest czy krzesło, które umożliwiają wykonanie zdjęć grupowych czy też optyczne zredukowanie różnic we wzroście modeli. Fotograf powinien również zadbać o odpowiednie światło w swoim studiu. Niezbędny jest zakup lamp studyjnych i parasolek, jednak to nie wszystko. Należy zadbać o to, aby sesji zdjęciowej nie utrudniało światło docierające z zewnątrz. Szczelne rolety na oknach lub wybór na studio pomieszczenia bez okien to rozwiązania, które rozwiązują wspomniany problem.

Karty pamięci dla wygody i bezpieczeństwa

Czym jeszcze powinien dysponować fotograf, który chce być przygotowany na każdą ewentualność? Warto, by miał zapas pojemnych kart pamięci. Gdy fotografia przeradza się w biznes, zestaw zdjęć z sesji staje się towarem – a jego utrata poprzez awarię laptopa czy dysku może oznaczać konsekwencje finansowe. Karta pamięci, na którą zrzucimy wykonane prace, bezpiecznie przechowa fotografie czy też ich duplikaty. Karty przeznaczone do aparatów cyfrowych różnią się zasadniczo od modeli używanych w smartfonie. Zazwyczaj są większe i pojemniejsze. Aby móc je obsługiwać, należy również wyposażyć się w czytnik. Poza tym karty służą nie tylko przechowywaniu zdjęć. Wielu klientów życzy sobie, aby właśnie w ten sposób przekazać im wykonane fotografie.

Zazwyczaj aparaty cyfrowe ładuje się podobnie jak telefony komórkowe. Profesjonalny fotograf zwykle ma przy sobie kilka akumulatorów do aparatu. Jednak amatorzy nie zawsze mają wystarczające możliwości finansowe, aby sobie na to pozwolić.Zatem wielu z nich, zwłaszcza podczas sesji plenerowych spędzanych na zewnątrz, zabiera ze sobą powerbanki. Umożliwiają one zasilanie aparatów bez konieczności podłączenia do gniazdka. W powerbanku można przechowywać naprawdę dużą ilość energii, wystarczającą nawet na dwa ładowania. Dla fotografa to istotne zabezpieczenie, zapewniające większy komfort pracy. W przypadku doboru przenośnej ładowarki doaparatu warto zwrócić uwagę na pojemność i napięcie urządzenia.

Dobre akcesoria fotograficzne to połowa sukcesu! Druga – talent i pracowitość oraz przywiązanie do detali. Brak odpowiedniego wyposażenia może przeszkadzać w dążeniu do perfekcji. Jeśli fotografia jest Twoją pasją lub profesją, warto zainwestować w dobre sprzęty, które pomogą Ci w najpiękniejszy z możliwych sposobów uwieczniać momenty i jednym zdjęciem wyrażać więcej niż tysiąc słów.