ERLI

Książki naukowe i popularnonaukowe

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Książki popularnonaukowe – wiarygodne źródło wiedzy

Żyjemy w świecie, w którym coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszu. Włączając internet, wchodzimy do świata wykreowanego w taki sposób, by odpowiadał naszym przekonaniom, a na każdym kroku musimy walczyć z fake newsami. W takim środowisku trudno o myślenie krytyczne, które niekoniecznie jest wygodne, lecz znacząco wpływa na nasz rozwój. W myśleniu krytycznym pomocne są książki naukowe, uznawane za bardziej wiarygodne źródło wiedzy niż internet. Na ERLI.pl znajdziesz najlepsze książki popularnonaukowe, które pogłębiają wiedzę o świecie, odsyłają czytelnika do innych źródeł i zachęcają do kwestionowania własnych założeń.

Jak myśleć krytycznie?

Nie możemy wierzyć we wszystko, co słyszymy i czytamy. Taka postawa sprawia bowiem, że stajemy się łatwym celem manipulatorów. Szczególnie we współczesnym świecie, kiedy mamy praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, ważna jest umiejętność myślenia krytycznego. Książki popularnonaukowe pomagają uniknąć schematów myślowych i wykształcać umiejętność krytycznego myślenia, które nie jest cechą wrodzoną. Sięgając po książkę naukową, poszerzamy własny światopogląd, zadajemy pytania, szukamy argumentów, kwestionujemy znane prawdy i pielęgnujemy w sobie ciekawość świata. Książka popularnonaukowa to równocześnie rozrywka i trening mózgu, a wiedza zdobyta poza wirtualnym światem może być przydatna podczas wielu codziennych sytuacji.

Książka popularnonaukowa czy powieść?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy rodzaj literatury oddziałuje bowiem na naszą wyobraźnię, poszerza horyzonty i pozwala na chwilę zapomnieć o codziennym stresie. Warto jednak choć raz na jakiś czas sięgnąć po dobrą książkę naukową, która będzie odskocznią od czytanych namiętnie powieści i wprowadzi do naszego życia nową wartość. Książki naukowe pozwalają spojrzeć na rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy, a przy okazji zgłębiać pasje i porównywać wiedzę zaczerpniętą z różnych źródeł. Podczas gdy czytanie powieści rozwija naszą emocjonalność, lektura książek popularnonaukowych wpływa na racjonalność myślenia. Warto więc zadbać o idealny balans i regularnie sięgać po zróżnicowane publikacje.

Jakie książki popularnonaukowe czytać?

Wybór wartościowej książki naukowej wcale nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli oferta jest tak rozbudowana jak na ERLI.pl! W pierwszej kolejności warto kierować się własnymi zainteresowaniami. Twoją pasją jest zdrowie? Sprawdź kategorię Medycyna, nauki medyczne, w której umieściliśmy ciekawe propozycje lektur autorstwa lekarzy i cenionych specjalistów. A może pasjonujesz się biznesem lub prowadzisz własną działalność gospodarczą? Zgłębiaj swoją wiedzę, sięgając po publikacje z działu Biznes, ekonomia, finanse. Na ERLI.pl znajdziesz również publikacje psychologiczne, techniczne i filozoficzne, a także pozycje dla miłośników literaturoznawstwa i innych dziedzin. Wybierając książkę naukową, można kierować się opiniami znajomych i internautów, a także słuchać opinii autorytetów będących specjalistami w danej dziedzinie. Najbardziej wartościowe lektury popularnonaukowe to te pisane przez naukowców i badaczy. W dzisiejszym świecie wiara w naukę wydaje się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, dlatego nic tak nie rozwija myślenia krytycznego jak dobra książka popularnonaukowa.