ERLI

Meble na korytarz

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Chociaż korytarz znajdziemy niemal w każdym domu czy mieszkaniu, rzadko kiedy zajmuje naszą uwagę podczas planowania aranżacji wnętrza, a wybranie mebli jest wbrew pozorom bardzo ważne.więcej

Meble na korytarz

Korytarz, nazywany także przedpokojem, jest miejscem, które powinno łączyć ze sobą kilka funkcji, dlatego meble do korytarza trzeba wybrać z rozmysłem, uprzednio planując ich przeznaczenie i miejsce, gdzie będą postawione. Większość korytarzy to niewielkie przestrzenie, dlatego ich dobre wyposażenie jest istotne, by przedpokój był funkcjonalny i estetyczny jednocześnie.

Jak wybrać meble na korytarz?

Korytarz jest miejscem reprezentacyjnym każdego domu czy mieszkania. Jest on jako pierwszy widziany przez gości po przestąpieniu progu domu. Powinien być więc jego wizytówką. Jednocześnie korytarz jest miejscem, które musi zapewnić właściwą funkcjonalność. To tu przechowywana jest odzież wierzchnia, obuwie, a czasem także sprzęt gospodarczy, jak odkurzacz, czy deska do prasowania. Jak zorganizować taką przestrzeń, przed którą stoi tak wiele wymagań? Co więcej, zwykle przedpokój jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Jak zatem pogodzić jego funkcjonalność i estetykę z powierzchnią, którą trzeba zaaranżować? Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć, jakie meble do korytarza wybrać, uwzględniając wszystkie te aspekty. Kluczowe jest dokładne wymierzenie korytarza oraz dobre przemyślenie, jakie funkcje musi on spełniać? Być może powinny znajdować się w nim szafy na ubrania wierzchnie, ale także osobna szafka na buty czy ławka, przeznaczona do wygodnego ich wkładania? Określiwszy swoje potrzeby związane z tą przestrzenią, można przejść do wyboru właściwych mebli, pamiętając, by dokładnie wymierzyć powierzchnię korytarza i zostawić w nim swobodną przestrzeń komunikacyjną.

Wygodne przechowywanie odzieży wierzchniej

Najpopularniejszym sposobem przechowywania kurtek czy płaszczy są obszerne szafy oraz garderoby – jeśli istnieje możliwość ich wygodnego zaaranżowania. Oba te rozwiązania umożliwiają organizację ich wnętrza, co pozwala dostosować je do własnych potrzeb. Większość szaf ma jednak gotowe półki, szuflady czy drążki, które są rozplanowane w komfortowy sposób. Dzięki takim różnorodnym rozwiązaniom można w nich przechowywać nie tylko obszerne płaszcze i kurtki, ale także drobną odzież wierzchnią, jak rękawiczki, szaliki, czapki czy chusty. Wybierając szafę, należy wziąć pod uwagę, oprócz organizacji jej wnętrza, także sposób otwierania jej drzwi. Szafy mogą mieć drzwi przesuwne lub montowane na zawiasach, otwierające się w klasyczny sposób. Wybór ich typu zależy od osobistych preferencji, ale warto wziąć pod uwagę także przestrzeń, jaka jest dostępna w korytarzu. Drzwi przesuwne nie wymagają dodatkowego miejsca podczas otwierania, w przeciwieństwie do klasycznych szaf. Do przechowywania kurtek i płaszczy przydają się także wieszaki, jednak trzeba pamiętać, że wprowadzają one charakterystyczny wystrój w korytarzu. Jeśli wiszące kurtki zaburzają nasze poczucie estetyki, nie oznacza to, że musimy rezygnować z wieszaków. To bardzo wygodny sposób na krótkie przechowywanie kurtek gości. Przy odrobinie samodyscypliny związanej z koniecznością chowania własnych okryć do szaf, wieszak w korytarzu może okazać się bardzo użytecznym sprzętem.

Miejsce na obuwie

Przestrzeń do przechowywania obuwia można zorganizować w szafie czy garderobie, jednak jeśli miejsce na to pozwala, warto kupić dodatkową szafkę na buty. Meble tego typu nie wymagają zwykle dużo przestrzeni. Są dość wąskie, a ich konstrukcja umożliwia przechowywanie na stosunkowo niewielkiej powierzchni, bardzo wielu par butów. Szafki na buty mają tę zaletę, że separują obuwie od odzieży, co jest korzystne ze względów higienicznych. To także dobry sposób na wprowadzenie ładu do korytarza. Łatwe umieszczenie obuwia w szafce niweluje zwyczaj zostawiania butów na wierzchu i nie wprowadza bałaganu. Jeśli jednak nie mamy miejsca na dodatkową szafkę na buty, warto wygospodarować specjalne miejsce na nie w dużej szafie, oddzielając je od odzieży. To również dobry sposób na przechowywanie obuwia, pod warunkiem, że szafa będzie właściwie urządzona.

W jaki sposób doświetlić przedpokój?

Rzadko zdarza się, by korytarz był miejscem dobrze doświetlonym, dzięki świetlikowi czy przeszkleniom w drzwiach frontowych. Takie rozwiązania są możliwe w domach. W mieszkaniach korytarze zwykle są dość ciemne. Doświetlić próbuje się je przeszkleniami w drzwiach wewnętrznych, co jest dobrym pomysłem. Dodatkowe światło zapewniają także lustra. Odbijają one wpadające promienie słoneczne i rozpraszają je, czyniąc przestrzeń korytarza jaśniejszą. Ich dodatkową zaletą jest optyczne powiększenie przestrzeni, co w niewielkich przedpokojach ma ogromne znaczenie. Bez względu na to, jaką ilością miejsca dysponujemy w korytarzu, warto zamontować w nim lustro, nawet jeśli będzie ono niewielkich rozmiarów. Pełni ono także funkcję praktyczną. Wybierając lustra na korytarz, warto mieć to na uwadze, by optymalnie dopasować ich wielkość i stylistykę do wnętrza.

Wygoda i estetyka w jednym

Korytarz jest miejscem, gdzie się przebieramy, dlatego, jeśli przestrzeń na to pozwala, warto wstawić ławkę, która ułatwia zmianę obuwia. Ławki do korytarza dostępne są w różnych stylach, co umożliwia ich dopasowanie do charakteru wnętrza. Różnorodność dostępnych mebli pozwala na kreowanie przestrzeni w taki sposób, aby była ona spójna z naszymi upodobaniami, zapewniając jednocześnie funkcjonalność. Istotne jest, aby meble do korytarza stanowiły spójną całość. Nie oznacza to, że trzeba wybierać meble z jednej serii, ale kierować się estetyką stylu, w jakim przedpokój został zaprojektowany. Co więcej, korytarz powinien być stylistyczną zapowiedzią reszty domu czy mieszkania i stanowić z nim konsekwentną całość.