ERLI

Płyny do płukania ust

(295 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Płyny do płukania ust dostępne są na różne przypadłości, dlatego każdy znajdzie produkt odpowiedni dla swoich potrzeb. więcej

Płyny do płukania ust

Płyny do płukania ust to inwestycja w zdrowe i ładne zęby. Stanowią niezbędny kosmetyk w łazience każdego, kto pragnie utrzymać swoje uzębienie w nienagannym stanie. Używanie dobrej szczoteczki do zębów, pasty, nici dentystycznej i płynu to klucz do zapewnienia zębom i dziąsłom zdrowia, a nam komfortu.

Dlaczego warto używać płynu do płukania ust?

Szczotkowanie zębów jest najstarszą metodą utrzymywania higieny jamy ustnej. Jednak samo mycie zębów nie jest w stanie usunąć wszystkich bakterii. Niszczy jedynie ich niewielką ilość. Nadmiar bakterii jest przyczyną stanów zapalnych dziąseł, próchnicy, czy nieświeżego oddechu. Płyny do płukania ust oraz szczotkowanie przestrzeni międzyzębowych pomaga kompleksowo zadbać o czystość jamy ustnej. Stosowanie specjalnych środków do płukania pozwala nie tylko usunąć nawet do 99 procent bakterii, ale również zmiękcza płytkę nazębną, wzmacnia szkliwo i odświeża oddech. Niektóre płyny łagodzą również stany zapalne dziąseł czy działają przeciwbólowo. Jeśli dobry stan Twoich zębów i właściwa higiena jamy ustnej nie są Ci obojętne, wypróbuj płyn do płukania ust z bogatej oferty sklepu.

Płyny do płukania ust – jaki rodzaj wybrać?

Wybór odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej nie jest oczywisty. Dostępne są preparaty dedykowane różnym problemom, dlatego ważne jest, aby prawidłowo określić swoje potrzeby. Przede wszystkim produkt powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych problemów oraz oczekiwań. Warto również zwrócić uwagę na przeciwwskazania stosowania środka. Niektóre płyny do płukania ust nie powinny być np. stosowane przez osoby z nadwrażliwością zębów, kobiety w ciąży czy dzieci. W zależności od efektów, jakich oczekujesz, dostępne są różne rodzaje płukanek do jamy ustnej.

  • Płyny do nadwrażliwych zębów zawierają jony potasu oraz inne składniki blokujące przesyłanie bodźców do zakończeń nerwowych i zamykające ujścia kanalików zębowych. Dodatkowo uzupełniają związki wapnia i fluoru w uzębieniu za sprawą obecności aminofluorku oraz fluorku potasu, działając remineralizująco na szkliwo. Nadwrażliwość zębów spowodowana może być nieodpowiednią dietą, wadą zgryzu, bruksizmem czy nieodpowiednim szczotkowaniem zębów.
  • Płyny do płukania ust zwalczają nieświeży oddech eliminując bakterie oraz składniki, które przyczyniają się do powstawania lotnych związków siarki. W preparatach na halitozę najczęściej wykorzystuje się olejki z szałwii i pietruszki, olejek eukaliptusowy, mentol i tymon, chlorheksydynę oraz chlorek cetylopirydyniowy.
  • Płukanki zapobiegające próchnicy bogate są w fluor, który wzmacnia szkliwo oraz chroni zęby przed szkodliwymi bakteriami i kwasami. Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są: dieta obfitująca w gazowane napoje i słodycze, dieta uboga w fluorek czy zachwiana flora bakteryjna jamy ustnej.
  • Płyny do płukania dla zębów z mikrouszkodzeniami szkliwa ze związkami wapnia skutecznie odbudowują szkliwo, regenerują mikroubytki erozyjne, mechaniczne i próchniczne.
  • Wybielające płyny do płukania ust usuwają plamy powierzchniowe oraz naloty, a także pomagają utrzymywać białe zęby.
  • Płukanki do jamy ustnej na problemy z dziąsłami dedykowane są osobom, które cierpią na zapalenia lub krwawienia dziąseł czy afty. W składzie zawierają składniki antybakteryjne, przeciwbólowe oraz regeneracyjne, takie jak chlorheksydyna.
  • Płyny zwalczające kserostomię zawierają enzymy, które nawilżają i pobudzają ślinianki do wytwarzania śliny. Na tkankach jamy ustnej tworzą ochronną warstwę, która chroni przed szkodliwym działaniem kwasów, bakterii oraz mikrouszkodzeniami. Dodatkowo substancje zawarte w płynie łagodzą pieczenie i ból oraz koją podrażnienia.
  • Płyny do płukania ust przeznaczone dla osób noszących aparat ortodontyczny pozwalają wyczyścić miejsca, do których nie dociera szczoteczka do zębów. Produkty takie podnoszą komfort noszenia aparatu ortodontycznego, chronią zęby przed próchnicą, leczą stany zapalne i łagodzą podrażnienia.

Płyny do płukania ust – sposoby płukania jamy ustnej

Stosując preparaty do płukania jamy ustnej warto korzystać z dozownika. Dzięki temu płyn zostanie użyty w odpowiedniej dawce. Przed zastosowaniem warto zapoznać się również z informacjami na opakowaniu lub dołączoną ulotką. Niektóre płyny mogą wymagać, np. rozcieńczenia wodą. Istotny jest nie tylko wybór odpowiedniego środka. Płyny do płukania ust wykazują różne działanie w zależności od sposobu ich użycia. Jamę ustną płukać można przed myciem zębów, co pomoże sprawniej i szybciej usunąć płytkę nazębną. Stosowanie produktu pomiędzy kolejnymi szczotkowaniami odświeża oddech oraz usuwa resztki pokarmu, natomiast płukanie ust bezpośrednio po umyciu zębów pomaga dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, wewnętrzną stronę policzków oraz język, a także zabezpiecza zęby przed niszczącym działaniem bakterii i kwasów.