ERLI

Maseczki jednorazowe

(573 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Maseczki chirurgiczne do zastosowań służbowych i prywatnych

Wynalazcą pierwszej maseczki chirurgicznej był polski chirurg, Jan Mikulicz-Radecki. Tzw. maska Mikulicza została wprowadzona do użytku pod koniec XIX wieku i była wykonana z bawełny. Obecnie lekarze stosują kilkuwarstwowe maski chirurgiczne wykonane z włókniny polipropylenowej, które chronią przed zakażeniami i są wygodne w użytkowaniu. Za sprawą pandemii koronawirusa maseczki medyczne stały się powszechne nie tylko w szpitalach, ale i na ulicach, zyskując status obowiązkowego elementu ochrony osobistej. W związku z rosnącym zainteresowaniem maseczkami na ERLI.pl zgromadziliśmy szeroki wybór masek do zastosowań służbowych i prywatnych.

Rodzaje maseczek medycznych

Wyróżniamy 2 rodzaje masek lekarskich:

  • Maseczka chirurgiczna – składa się najczęściej z trzech warstw włókniny i może być wyposażona w gumki lub troki. W związku z tym, że maska jest odporna na przesiąkanie, skraplające się powietrze gromadzi się pod jej powierzchnią. Mokrą maskę należy wymienić na nową. Wybierając maseczkę chirurgiczną, zwróć uwagę na certyfikat medyczny i współczynnik BFE, który określa stopień filtracji maseczki. Maski chirurgiczne dzielimy na 4 typy: Typ I, Typ IR, Typ II i Typ IIR.
  • Półmaska – półmaski FFP1, FFP2 i FFP3 filtrują płynne pyły i cząstki stałe, które zagrażają zdrowiu i życiu personelu medycznego. Półmaski FFP1 zatrzymują ok. 80% cząstek mniejszych niż 2 mikrometry, półmaski FFP2 ok. 94% cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra, natomiast półmaski FFP3 do 99,95% cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra. Półmaskę można stosować również na zewnątrz, szczególnie podczas epizodów smogowych oraz zagrożenia epidemicznego.

Maska bawełniana a certyfikowana maseczka chirurgiczna

Dużą popularnością cieszą się materiałowe maseczki wielokrotnego użytku. Należy jednak mieć świadomość, że bawełniana maska nie ma zdolności filtrujących ani certyfikatów medycznych. Jeśli szukasz bezpiecznych masek do użytku osobistego, wybieraj takie maski higieniczne, jakie noszą lekarze. Certyfikowane maski lekarskie spełniają wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wyrobów medycznych.

Jak prawidłowo nosić maseczki medyczne?

Aby skutecznie chronić siebie i innych przed zakażeniami, należy umiejętnie nakładać i zdejmować maseczki lekarskie. Oto podstawowe zasady wydane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO):

  1. Przed nałożeniem maski umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je za pomocą płynu na bazie alkoholu.
  2. Zakryj usta i nos maską, upewniając się, że maseczka chirurgiczna dobrze przylega do twarzy.
  3. Nie dotykaj maski podczas użytkowania – jeśli do tego dojdzie, umyj lub zdezynfekuj ręce.
  4. Jeśli maska stanie się wilgotna, wymień ją na nową.
  5. Nigdy nie używaj ponownie maseczek jednorazowego użytku.
  6. Maskę zdejmuj, chwytając za uszy – nie dotykaj przodu maski!
  7. Wyrzuć maseczkę do zamykanego pojemnika (nigdy do toalety!) i umyj lub zdezynfekuj ręce.

Nieprawidłowo noszona lub niedopasowana maska może nie chronić przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Należy więc pamiętać o tym, by zawsze zasłaniać nos i usta oraz zadbać o dopasowanie maski. W ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale także innych.