ERLI

Aparaty natychmiastowe

(283 wyniki)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Aparaty natychmiastowe przywracają wspomnienia analogów.więcej

Aparaty natychmiastowe jako odkrywanie duszy fotografii na nowo

Aparaty natychmiastowe, często zwane polaroidami czy instaxami, są dzisiaj modnym atrybutem uwieczniania ważnych wydarzeń i wspomnień. Małe zdjęcia, prawie natychmiastowo pojawiające się po kliknięciu migawki, to także świetny pomysł na drobny upominek dla osób dla nas ważnych. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w taki sprzęt, albo jaki aparat natychmiastowy wybrać – odpowiadamy, że zdecydowanie warto, a firmy takie, jak Polaroid, Fujifilm i Kodak są najlepiej ocenianymi producentami „aparatów z drukarką”.

Najpopularniejsze aparaty natychmiastowe

Czasy świetności fotografii natychmiastowej przypadają na lata 70. i 80. XX wieku. Pierwsze aparaty natychmiastowe zostały stworzone w 1948 roku przez firmę Polaroid – stąd też ten rodzaj aparatów zaczęto nazywać polaroidami. Na początku Polaroid oferował wykonywanie zdjęć tylko w czarno-bieli. Po kilkunastu latach stało się możliwe uzyskanie zdjęć kolorowych. Popularność aparatów z drukarką spadła, kiedy na ogromną skalę rozpowszechniły się aparaty cyfrowe. Obecnie żyjemy w czasach mody na retro. Wracamy do aparatów analogicznych na nowo szukając duszy fotografii. Aparaty natychmiastowe wróciły na rynek w wielkim stylu. Tym razem to firma Fujifilm podbiła serca konsumentów swoimi aparatami natychmiastowymi o nazwie Instax. Tak oto do potocznego słownictwa i polaroida dołączył instax. Oczywiście Polaroid i Fujifilm nie są jedynymi producentami aparatów natychmiastowych. Na ERLI.pl znajdziesz aparaty z drukarką tylko najlepszych producentów w swoim gatunku: Polaroida, Fujifilm (Instax) i Kodaka.

Aparaty natychmiastowe jako powrót do magii fotografii

Aparaty natychmiastowe podbijają serca fotografów-amatorów i kompletnych żółtodziobów fotografii, dzięki swojej prostocie w obsłudze i niesamowitemu klimatowi zrobionych zdjęć. W dobie smartfonów i możliwości robienia praktycznie nieskończonej ilości zdjęć i powtórzeń, aparaty natychmiastowe przywracają wspomnienia analogów, a raz zrobione zdjęcie często pozostawiamy w pierwotnej formie. Dzięki instaxom i polaroidom rezygnujemy z powtórzeń, poprawiania miny, pozy, włosów i tych wszystkich elementów, które sprawiają, że smartfonem zamiast jednego zdjęcia robimy dziesiątki. Ten jeden klik, stający się ostatecznym, nadaje fotografii natychmiastowej dozę nieprzewidywalności, wyjątkowości i chwytania chwili w sposób dużo bardziej wyjątkowy. Małe wydrukowane zdjęcia są świetną pamiątką, którą można nosić przy sobie, powiesić na ścianie albo schować do specjalnego albumu. W odróżnieniu do zdjęć cyfrowych, nie utoną na dyskach twardych i chmurach sieciowych.

Producenci aparatów natychmiastowych dbają o to, aby doświadczenia związane z fotografią nie dotyczyły jedynie produktu końcowego, czyli wydrukowanego zdjęcia. Samo urządzenie zaprojektowane jest w stylistyce retro, albo niebanalnej i wyróżniającej się. Bryła wielu modeli aparatów od Polaroida jest wyjątkowa i kojarzy się już na pierwszy rzut oka z fotografią natychmiastową XX wieku. Natomiast Fujifilm nadał swojemu Instaxowi design „zabawki”. Wielość kolorów do wyboru, pastelowość, miękkość kształtów i różnorodność wzorzystych etui to znaki rozpoznawcze Instaxa. Oczywiście fani klasyki również znajdą coś dla siebie, np. model Instax Mini 40 czy Instax mini 90.

Fotografia natychmiastowa nie zastąpi aparatów cyfrowych ani tych wbudowanych w smartfony, mimo bardzo pozytywnych opinii o aparatach natychmiastowych. Dlaczego? Po pierwsze, wiele aparatów drukujących zdjęcia nie jest super zaawansowanych technologicznie, a więc zdjęcia nie wychodzą w bardzo wysokiej jakości. Po drugie, zabawa w fotografię natychmiastową to niemały wydatek. Samo zakupienie urządzenia to jedno, ale należy dokupić także wkłady do aparatu natychmiastowego, na których drukowane będą zdjęcia. Koszt jednej odbitki to zazwyczaj kilka złotych. Cena wkładów różni się nie tylko w zależności od producenta, ale też modelu aparatu. Niemniej jednak fotografia natychmiastowa jest warta tych wydatków, ponieważ uchwycenie wspomnień w tak magiczny sposób jest wartościowe samo w sobie.

Aparat natychmiastowy w pełni analogowy czy hybrydowy? Jaki wybrać?

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest wybór w pełni analogowego aparatu natychmiastowego. To pewnego rodzaju definicja tego typu urządzeń. Zdjęcie rejestrowane jest w sposób analogowy na samowywołującym się papierze, bez możliwości stworzenia kopii. Jedno kliknięcie migawki to jedna fotografia na jednym papierku – to wszystko.

Z duchem czasów, kiedy pojawiła się era cyfrowa, także aparaty natychmiastowe stały się częściowo cyfrowe. W tych urządzeniach zdjęcie rejestrowane jest przez sensor cyfrowy, a dopiero później drukowane na papierze. Przed wydrukiem można zapisać zdjęcie jako plik na karcie pamięci, a także je obejrzeć. Chociaż tak prezentują się główne cechy cyfrowych aparatów natychmiastowych, nie wszystkie modele posiadają obie funkcje. Czasami ekranu podglądu celowo nie ma, aby zachować ducha czystej fotografii natychmiastowej.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Aparaty natychmiastowe analogowe posiadają „to coś”, to, co czyni je tak wyjątkowymi. Natomiast aparaty hybrydowe, pozwalają zaoszczędzić na wkładach, dzięki możliwości podglądu zdjęcia. Hybrydy zazwyczaj oferują także trochę lepszą jakość obrazu i dają większą kontrolę nad parametrami zdjęcia.