ERLI

Rowery i akcesoria do rowerów

(2 629 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Najczęściej spotykane są rowery górskie, rowery miejskie, rowery przełajowe i rowery trekkingowe. Oczywiście należy także wziąć pod uwagę podział na rowery damskie, męskie oraz dziecięce. więcej

Rowery i akcesoria – rowery

Każdy, kto zaczyna swoją rowerową przygodę, zastanawia się, w jaki sposób ma dobrać odpowiedni model roweru do swojej aktywności. Na rynku istnieje kilka podstawowych grup, a każda z nich nadaje się do użytkowania na innych drogach czy w innej częstotliwości.

Rowery górskie

Ten typ rowerów jest wciąż kupowany najczęściej. Jeszcze do niedawna uważany był za pojazd uniwersalny, nadający się na każdą rowerową trasę. Jednak dziś już wiemy, że rowery górskie nie nadają się na każdy typ drogi. Wspaniale radzą sobie np. na terenach piaskowych i szutrowych, natomiast na prostej drodze już nie będą tak efektywne, jak np. rowery trekkingowe. Ich opony i ramy są szerokie i wyposażone w amortyzator. Ich budowa świadczy o tym, jak i sama nazwa, że są to modele rowerów idealnie nadające się do jazdy po nierównych terenach.

Rowery miejskie

Kiedy słyszymy hasło “rower miejski”, najczęściej przychodzi nam na myśl rower w typie holenderskim, który jest darzony sympatią przez kobiecą część społeczeństwa. Charakteryzują go koła posiadające około 26 cali szerokości, szeroka kierownica, duże i wygodne siodełko. Lampki tych rowerów najczęściej są zasilanie dynamem, koła posiadają błotniki, a z tyłu znajduje się bagażnik. Rowery te często można zobaczyć w pastelowych kolorach, z dużym koszykiem na zakupy z przodu. Jeśli jakaś kobieta mieszkająca w mieście myśli o rowerze, to z pewnością właśnie o tym modelu.

Rowery trekkingowe

Ten typ rowerów często nazywany jest również turystycznym. Są wybierane przez rowerzystów, którzy chcą mieć egzemplarz uniwersalny, radzący sobie na prostej, utwardzonej drodze, ale również szutrowej czy kamienistej. Jeśli planujesz długie trasy rowerowe, trekking będzie wówczas najlepszym z możliwych wyborów. Koła tego roweru są dość duże, ponieważ posiadają około 28 cali średnicy, natomiast opony są wąskie.

Rowery przełajowe

Modele przełajowe kojarzą się zazwyczaj z jednym – wyścigami. Jeśli chcesz pokonać bardzo szybko krótką trasę, wybierz właśnie ten model roweru. Jego zadaniem jest rozprawianie się z wszelkimi drogowymi trudnościami, ma radzić sobie z dużą prędkością, oczywiście powinien być również zwrotny. Na wyciągnięcie takiego roweru z garażu zawsze jest dobra pogoda. Więc niezależnie czy chcesz jeździć latem, czy może jednak zimą, rower przełajowy będzie się wówczas sprawdzał. Modele te przeznaczone są raczej dla osób, które traktują aktywność rowerową poważniej niż np. użytkownicy rekreacyjni. Przełaje poprawiają technikę jazdy na rowerze i upłynniają jazdę. Warto kupić taki rower, jeśli chcemy aktywnie trenować kolarstwo.

Rowery damskie i rowery męskie

Kiedyś rozdzielano modele rowerów damskich od męskich. Dla Pań przeznaczone były tzw. damki, a dla Panów np. rowery górskie. Wchodząc do sklepu, widać było rowery z prawie poziomą rurą i takie z mocno opadającą. Wówczas wszystko stawało się jasne. Dziś raczej nikt, kto chce aktywnie wykorzystywać rower, już nie trzyma się kurczowo typowym podziałom i stara się dobierać odpowiedni model roweru ze względu na swoją aktywność. Jednak nie da się ukryć, że ze względu na zróżnicowaną budowę anatomiczną kobiet i mężczyzn, pewne różnice w budowie roweru i tak będą zauważalne. Chodzi m.in. o:

  • ramę – tak jak już wcześniej zostało wspomniane, poszczególne ramy w rowerach są przystosowane dla kobiet i mężczyzn. Ramy w rowerach męskich są ułożone w sposób równoległy do ziemi, natomiast w modelach damskich, rura może być mocno lub trochę obniżona w stronę siodła. Skąd takie różnice? Wynika to stąd, że kobiety przeważnie mają dłuższe nogi od mężczyzn i krótszy korpus;
  • siodełko – niektórzy producenci tych elementów starają się, aby kształt siodełek był możliwie jak najbardziej w typie unisex. Jednak kiedy przed nami długa wycieczka rowerowa, takie rozwiązanie nie będzie zbyt dobre, ponieważ po kilku godzinach jazdy o komforcie będzie można zapomnieć. Dla kobiet najlepsze są szersze i krótsze siodełka, dobrze dopasowujące się do kształtu miednicy;
  • kierownica – na jej szerokość ma wpływ rozstaw ramion, które analogicznie u mężczyzn są szersze niż u kobiet. Tak więc kierownica roweru będzie również szersza w rowerach męskich.

Jeśli jesteś na etapie wybierania roweru, warto sprawdzić wymienione powyżej elementy, ponieważ dzięki odpowiedniemu doborowi roweru, komfort jazdy się zwiększy.

Rowery dziecięce

Chcesz kupić rower dla swojej pociechy, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Pierwsze, o czym należy pomyśleć, to wzrost, długość nóg i rąk, ale także należy wziąć pod uwagę możliwości dziecka. Rozmiary kół w rowerach dziecięcych zaczynają się od 12 do 24 cali. Kiedy kupujemy rower 3 lub 4-latkowi, koła 12-calowe będą najlepsze. Koła 20-calowe odpowiadają dzieciom w wieku szkolnym. Natomiast koła 24-calowe są już raczej przeznaczone dla młodzieży.

Jak widać, istnieje wiele wskazówek, dzięki którym każdy z nas jest w stanie dobrać odpowiedni model roweru dla siebie, jak i dla swojej pociechy. Im częściej chcemy jeździć, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na wygodę i komfort podczas jazdy, który powinien zapewnić nam nasz rower. Na rynku znajdziesz o wiele więcej modeli rowerów, takich jak np. rower elektryczny, będący coraz bardziej doceniany przez rowerzystów czy model BMX, który jest przeznaczony do uprawiania jazdy wyczynowej.