ERLI

Firany

(2 981 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Już w czasach starożytnych w domach wykorzystywano firany oraz zasłony. Pełniły one jednak funkcję nie tyle ozdobną, ile ochronną - blokowały chłód przedostający się z zewnątrz do domu. Co ciekawe, do ich tworzenia wykorzystywano futra oraz skóry zwierzęce. Dopiero w XIII wieku, kiedy rozpoczęto produkcję szkła na większą skalę, zaczęły pojawiać się firany oraz zasłony ozdobne.więcej

Firany do każdego domu

Firany i zasłony stosowano już w starożytności, wykorzystując je w przejściach i drzwiach. Miały zapewniać odrobinę prywatności, a także zapobiegać przedostawaniu się chłodu do wnętrza. Co ważne, trudno tutaj mówić o funkcji estetycznej, gdyż najczęściej były to zasłony wykonywane z futer i skór. Stosowano je aż do XIII wieku, kiedy to rozpoczęto produkcję szkła, które wstawiano w otwory okienne. To właśnie wtedy, a na większą skalę w XIV wieku w domostwach zamożnych mieszkańców zaczęły pojawiać się firany, przypominające dzisiejsze.

Mimo że współcześnie rolety są częściej wybieranym rozwiązaniem, to wciąż nie brak zwolenników firan. Jest to niezastąpiony dodatek, który świetnie ociepla wnętrze, stanowi nie lada ozdobę, często wyjątkowo designerską, a co ważne może też skutecznie chronić przed promieniami słońca i upałami. Dzięki bogatej ofercie ERLI.pl znalezienie idealnej firany do salonu lub dowolnego innego pomieszczenia nie będzie stanowiło problemu.

Jak dobierać firany do wnętrz?

Podczas poszukiwania odpowiednich firan do domu należy zastanowić się, jaki efekt jest twoim celem. Jeżeli w lokalu nie brakuje światła, to na pewno możesz zamówić materiał o mniejszych oczkach, bogatszy we wzory, grubo tkany oraz cięższy. Jeśli jednak chcesz, aby do pomieszczenia wciąż wpadało dużo światła, to firana ażurowa okaże się niezastąpiona. Jaki zatem materiał wybrać? Współcześnie dużą popularnością cieszą się delikatne woale, poliester i bawełna z domieszką poliestru, a na popularności zyskuje len. Oczywiście nie można też zapomnieć o dobraniu odpowiedniego sposobu zawieszania do infrastruktury posiadanej w domu - w sprzedaży dostępne są szelki, metalowe koła lub taśmy.

Dodatek o wielu funkcjach

Warto mimo wszystko pamiętać też, że firana na oknie dodatkowo rozświetla pomieszczenia, a także optycznie je powiększa - szczególnie jeżeli jest w kolorze bieli. W końcu takie właściwości ma ten kolor, a to on jest najczęściej spotykany w przypadku firan do salonu, kuchni i każdego innego pomieszczenia. Co ważne, jeżeli firany mają jak najlepiej spełniać funkcję dekoracyjną, warto łączyć je z innymi dekoracjami okiennymi – np. z zasłonami. Dzięki takiemu zestawowi z łatwością w dzień wpuścisz odrobinę światła, a w nocy całkowicie przesłonisz się przed wścibskimi spojrzeniami i zagwarantujesz sobie 100-procentową prywatność.

Zakup firan do kuchni wymaga natomiast odszukania takich, które sprawdzą się w pomieszczeniu, gdzie gości wilgoć, para wodna, wysokie temperatury, ryzyko zabrudzenia i wiele więcej. Świetnie sprawdzają się te, tworzone z materiałów odpornych na kuchenne warunki i niechłonących zapachów. Marketplace ERLI.pl udostępnia zarówno firany gotowe, do kuchni, do salonu, firany na metry, jak i wiele innych. Stworzenie wyjątkowej kompozycji dekoracyjnej na oknie nie będzie stanowiło problemu! Pamiętaj jednak, by dobrać odpowiednie dodatki - sznurki, haczyki, karnisze i inne, pozwalające odpowiednio upinać zasłony oraz firany i tworzyć eleganckie kompozycje.