ERLI

Chlapacze samochodowe

(2 459 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Chlapacze samochodowe to przede wszystkim sposób na zwiększenie trwałości niektórych elementów samochodu, a także zmniejszenie zabrudzeń bocznych i tylnych karoserii. więcej

Chlapacze

W większości nowych aut chlapacze nie są montowane fabrycznie. Dążenie projektantów do perfekcji w designie samochodów sprawia, że nie są one elementem chętnie umieszczanym w nowych modelach. Tymczasem oprócz wyglądu warto zwrócić uwagę na użyteczność. Okazuje się, że chlapacze, choć może nie upiększają auta, są niezwykle praktyczne.

Po co są chlapacze w autach?

W nowoczesnych samochodach ze względów estetycznych chlapacze nie są montowane. Warto jednak uzupełnić te braki nawet kosztem ładnego wyglądu. Wszak gumowe dodatki do błotników ciężko uznać za piękne, nawet jeśli zostaną dopasowane do kolorystyki auta. Ich zalety funkcjonalne są jednak nieocenione. To przede wszystkim ochrona nadwozia, które w polskich warunkach klimatycznych jest narażone na spore uszkodzenia. Dzieje się tak zwłaszcza jesienią i zimą, gdy na drogach pojawiają się kałuże i błoto, a także śnieg, piasek i wyjątkowo szkodząca karoserii, sól drogowa. Taka śnieżna breja, zalegając na drodze, nie tylko oblepia okolice kół, ale także podczas jazdy przedostaje się wyżej – na boki karoserii. Kontakt z nią powoduje matowienie, uszkodzenie, a nawet rdzewienie. Fartuchy przedłużające błotniki – bo tym są chlapacze samochodowe – zmniejszają rozpryskiwanie się wody, czy błota na boki, zmniejszając w ten sposób zabrudzenia karoserii i ryzyko jej uszkodzenia. Co więcej, chlapacze samochodowe, zamontowane na tylnych błotnikach, zwiększają także komfort jazdy kierowców jadących z tyłu. Nie są one zachlapywane błotem, wydostającym się spod kół. To oczywiście zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Warto zatem rozważyć założenie chlapaczy, jeśli nie są one zamontowane fabrycznie.

Gdzie umieścić chlapacze?

Dla optymalnego sposobu działania chlapaczy trzeba je zamontować na błotnikach wszystkich kół, a więc dwa z przodu i dwa z tyłu. Ochroni to samochód nie tylko przed uszkodzeniem nadwozia, ale zmniejszy poziom zabrudzenia boków i tyłu samochodu. Założenie można zlecić w ASO lub w warsztacie samochodowym. Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej nie wykonywać takich przeróbek samodzielnie. Źle zamontowany chlapacz może przynieść więcej szkody niż pożytku, doprowadzając do uszkodzenia karoserii i warstwy jej zabezpieczającej. Warto zatem pozostawić ich montaż specjalistom.

Jakie chlapacze wybrać do swojego samochodu?

Na ERLI.pl znajdziesz zarówno chlapacze samochodowe uniwersalne, jak i dopasowane do marki i modelu auta. Zwykle dostępne są one w zestawach, umożliwiających montaż na wszystkich błotnikach. Chlapacze samochodowe uniwersalne mogą stwarzać trudności związane z prawidłowym montażem, dlatego korzystniej jest wybierać chlapacze do samochodu konkretnej marki, co zapewni optymalne dopasowanie i zwiększy łatwość montażu, zmniejszając jednocześnie ryzyko błędów przy nim popełnionych. Trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one zrobione. Chlapacze samochodowe gumowe i wykonane z tworzywa mogą być równie dobre, pod warunkiem, że materiał jest wysokiej jakości. Zaletą gumy jest jej elastyczność, ale dobrej jakości chlapacze wykonane z tworzywa, także charakteryzują się dużą giętkością. Warto wybierać chlapacze do samochodu, charakteryzujące się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Będą one narażone na działanie w bardzo trudnych warunkach i kontakt z piaskiem, żwirem, wodą, śniegiem czy solą. Muszą więc być bardzo solidne.

Konserwacja chlapaczy

Założenie chlapaczy do samochodu nie zwalnia z konieczności dbałości o ochronę tych miejsc w aucie. Warto raz na jakiś czas – przynajmniej po sezonie zimowym – sprawdzać stan chlapaczy. W miejscach ich zamontowania może zbierać się śnieżna breja, która w zimowe, mroźne dni zamarza, utrzymując się w okolicach chlapaczy. Trzeba to kontrolować i co jakiś czas oczyszczać je. Po sezonie warto zdemontować chlapacze i sprawdzić ich stan, usuwając wszystkie zabrudzenia, a w razie konieczności wymienić je na nowe. Ich koszt nie jest duży, a korzyści płynące z ich stosowania wielokrotnie go przewyższają.

Chlapacze samochodowe poprawiają bezpieczeństwo jazdy, dzięki zmniejszeniu ryzyka oślepienia błotem czy wodą pojazdów jadących z tyłu. Warto zatem montować chlapacze i cieszyć się bezpieczną jazdą oraz dobrym wyglądem i stanem własnego auta.