Pergole i trejaże

(429 wyników)
Kategorie i filtry
Pergole stosowane są w ogrodach już od czasów średniowiecza. Oczywiście wygląd konstrukcji uzależniony był od panującej aktualnie mody - raz były to lekkie, delikatne formy, a innym razem masywne o murowanych kolumnach. Dziś pergole stawiane są nawet w przydomowych ogródkach, gdzie pełnią funkcje zacieniającą, podpory dla roślin, a także ozdobną.więcej
Z ratami

stać Cię na więcej

Aktywuj nawet 10 rat 0%

PayU ilustracja

Pergole i trejaże - zielona architektura ogrodowa

Wiele osób szuka rozwiązań, które pozwolą odpowiednio wyeksponować wszelkie rośliny pnące zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Właśnie w takim celu stworzono pergole ogrodowe oraz wszelkie trejaże. Są to powstające z przeróżnych materiałów konstrukcje, najczęściej drewniane, które tworzone są tak, aby ułatwiały wspinanie się wszelkich roślin pnących. Jedno jest pewne - oba elementy architektury ogrodowej stworzą za domem klimat, którego pozazdrości wielu, a ponadto umożliwi uporządkowanie wszelkiej roślinności!

Pergola czy trejaż - jaka jest różnica?

Są to elementy architektury, które pełnią tę samą funkcję - stanowią stelaż dla roślin pnących. Jaka jest więc różnica między nimi? Trejaż ogrodowy to prosta konstrukcja, która jest najczęściej nieskomplikowaną ścianką z kratką - można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Pergolami natomiast nazywa się te konstrukcje, które są bardziej skomplikowane, zbudowane z kilku elementów i ścianek. To już elementy budowlane, które mogą stanowić odrębną całość lub element dostawiany do domu. Co ważne, w wielu przypadkach stosowana jest pergola drewniana, którą właściciele ogrodów aranżują na przestrzeń użytkową. Można zmienić ją w urokliwą altanę, gdzie spędzanie czasu okaże się trudną do opisania przyjemnością.

Którą konstrukcję wybrać?

W sprzedaży dominują pergole i trejaże drewniane, a zaraz za nimi są wszelkie konstrukcje metalowe. Te pierwsze cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na wysoką wartość estetyczną drewna, a także nieskomplikowany montaż. Ogród z drewnianą pergolą wygląda naturalnie, a oplatające się wokół niej rośliny, dodają całości uroku i romantycznego charakteru, tworząc przestrzeń utrzymaną w stylu angielskim. Warto jednak pamiętać, że pergola wpasuje się w niemalże każdą przestrzeń. Nie można jednak zapomnieć o konieczności impregnowania takich konstrukcji! Warto zapoznać się z informacjami na ten temat jeszcze przed zakupem, bo wiele oferowanych pergoli jest impregnowana ciśnieniowo, co znacznie zwiększa trwałość drewna. Konstrukcje nieimpregnowane przeznaczone są dla osób, które posiadają niewielką wiedzę na temat majsterkowania.

Pergole metalowe oraz trejaże z tego samego materiału znacznie częściej przybierają przeróżne, bardziej wyszukane kształty. Najczęściej są to ozdobne altany, łuki, furtki, a nawet zaawansowane konstrukcje z ławką. Wszelkie metale można łatwo formować, dzięki czemu możliwe jest tworzenie oryginalnych, bardzo ozdobnych form, które trudno byłoby stworzyć z drewna. Eleganckie i precyzyjne wzornictwo doskonale sprawdzi się w wielu ogrodach. Nie można jednak zapomnieć, że trejaże metalowe powinny być odpowiednio zabezpieczone przed korozją!

Oczywiście w sprzedaży dostępne są również trejaże ogrodowe i pergole z tworzywa sztucznego. Nie cieszą się jednak tak dużą popularnością jak wcześniej wspomniane. Na platformie ERLI.pl dostępne są zarówno pergole ogrodowe, jak i trejaże z niemalże wszystkich materiałów, dzięki czemu bez problemu dobierzesz takie, które będą doskonale komponowały się z wystrojem twojego ogrodu.