ERLI

Odzież, Buty, Dodatki

(ponad 10 000 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry

Odzież, jakiej nie może zabraknąć w żadnej szafie

Odzież, bielizna, obuwie – to przedmioty, które w cywilizowanym świecie niezbędne są każdemu człowiekowi. Tę podstawową potrzebę każdy z nas zaspokaja na swój sposób – garderobę dobieramy w zależności od płci, wieku, szerokości geograficznej, pory roku, wykonywanych na co dzień zajęć, a przede wszystkim upodobań. Nie ma rodzaju ubrań, które powinni mieć absolutnie wszyscy. Można jednak pokusić się o wskazanie paru uniwersalnych zasad kompletowania odzieży oraz kilku przydatnych wszystkim strojów. Nawet najlepiej zorganizowanym osobom zdarza się stanąć przed swoją (pełną!) szafą i stwierdzić, że nie mają się w co ubrać. Jak tego uniknąć?

Podstawowy błąd przy kompletowaniu odzieży

Dla niektórych osób dobór odzieży i dodatków jest bardzo istotną kwestią – ze względu na zawód, który wiąże się z koniecznością posiadania nienagannego wizerunku (np. w przypadku biznesmenów, aktorów) albo po prostu w związku z wyjątkowo wysokim poczuciem estetyki i potrzebą otaczania się pięknymi przedmiotami. Większość z nas jednak kompletuje garderobę dość przypadkowo – pod wpływem chwilowego kaprysu czy nagłej potrzeby. W konsekwencji w niejednej szafie brakuje:

  • dostatecznej liczby rzeczy z określonego asortymentu (tak, aby zawsze mieć dany rodzaj odzieży na zmianę, gdy jedna jest brudna lub nagle się zniszczy),
  • garderoby dobrze dopasowanej (wygodnego obuwia na rower czy damskiej bielizny w aktualnym rozmiarze),
  • odzieży odpowiedniej na szczególne okazje,
  • ubrań, w których czujemy się naprawdę komfortowo.

Jak skutecznie zrobić porządek w garderobie?

Szafa nie musi pękać w szwach. Przeciwnie – im mniej (oczywiście do pewnej granicy) rzeczy się w niej znajduje, tym łatwiej dokonywać codziennych stylizacji. Ważne jednak, by wszystkie elementy garderoby były użyteczne. Dlatego co najmniej raz na sezon powinniśmy dokonać starannego przeglądu odzieży, butów, bielizny, skarpet, a nawet takich dodatków, jak torebki czy krawaty. Wszystkich rzeczy, które są za małe, zniszczone albo po prostu już dawno znudziły się lub wyszły z mody, najlepiej po prostu się pozbyć.

Większości możemy dać drugie życie – podarować bliskiej osobie, wystawić na aukcję w internecie, przerobić na kostium dla dziecka na szkolny bal przebierańców albo przekazać organizacji charytatywnej. Z pewnością jednak nie warto trzymać w szafie rzeczy, których nie założyło się od roku i nic nie wskazuje na to, że mogą się jeszcze przydać. Lepiej na ich miejsce zakupić dobrej jakości odzież, która na pewno posłuży nam w nadchodzącym sezonie.

Elegancka odzież na szczególne okazje

Garderobę kompletujemy zwykle w zależności od charakteru pracy. Inna odzież męska wypełni szafę handlowca w dużej korporacji, a inna – zawodowego kierowcy. W przypadku kobiet nad wygodą czy savoir-vivre często górę biorą indywidualne upodobania. Niemniej większość urzędniczek decyduje się na garsonki, a pielęgniarek – na niekrępujące ruchów stroje, na tyle przewiewne, by nosić je pod fartuchem. W życiu zawodowym każdego z nas zdarzają się jednak sytuacje niecodzienne – obiad z ważnym klientem czy rocznicowa gala. W takich chwilach chcemy stworzyć dobre pierwsze wrażenie lub po prostu poczuć się odświętnie.

W szafie każdego mężczyzny powinien znaleźć się przynajmniej jeden garnitur i pasujące do niego obuwie. Choć trudno wyobrazić sobie kolekcję kobiecej odzieży bez choćby jednej wieczorowej sukienki, panie, które takiej nie mają, powinny natychmiast to nadrobić, dobierając do kreacji szpilki czy baleriny. Więcej niż pewne, że elegancka odzież przyda się każdemu także w innych sytuacjach. Strój na ślub czy wesele szykujemy odpowiednio wcześnie, jednak zawsze może nas zaskoczyć ważne wyjście, do którego trzeba przygotować się w godzinę. W dzisiejszych czasach wypada już pojawiać się w codziennych strojach na imieninach lub w restauracji, ale w operze – już niekoniecznie.

Praktyczne stroje na wakacje

Pogoda w Polsce jest dość kapryśna. Niezależnie od pory roku zawsze przydaje nam się płaszcz czy bluza. Paradoksalnie brak takiej garderoby jest najczęstszym błędem w ciepłych miesiącach. Każdy ma odzież zimową – puchową kurtkę, ocieplane buty za kostkę i niezbędną galanterię – czapkę, szalik czy rękawiczki. Braki w okryciach wierzchnich dostrzegamy zwykle podczas urlopu w kraju – kiedy chcemy jak najwięcej czasu spędzić na świeżym powietrzu, a pogoda zupełnie temu nie sprzyja. Zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, idealnym rozwiązaniem jest lekka kurtka z membraną, która nie zajmuje dużo miejsca w bagażu podręcznym, a skutecznie chroni przed wiatrem i deszczem. Warto wybrać model z polarową podpinką, która może posłużyć za samodzielne okrycie w chłodne wieczory.

Błędem jest spakowanie na wakacje wyłącznie letnich strojów. Nawet w lipcu w Polsce rzadko zdarzają się naprawdę ciepłe wieczory, a i w dzień pogoda potrafi zaskoczyć. Dlatego – oprócz pary jeansów - warto mieć przy sobie miękkie, dresowe spodnie, nawet jeśli nie będzie innej okazji, by założyć je w ciągu roku (choć zwykle okazują się niezwykle wygodną odzieżą do noszenia po domu). Sportowe obuwie ma zwykle każdy entuzjasta joggingu czy nordic walkingu, ale często brakuje takiego osobom, które w ciągu roku wolny czas wolą spędzać przed telewizorem. Warto więc pamiętać, że dopełnieniem wakacyjnej garderoby muszą być wygodne buty, w których będziemy mogli chodzić choćby cały dzień.

Sprawdź ofertę dostępną na ERLI.pl i skompletuj garderobę na każdą okazję!