ERLI

Podnośniki i wciągarki

(196 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Wciągarki i podnośniki zmniejszają wysiłek pracowników oraz przyspieszają pracę. więcej

Podnośniki i wciągarki

Łatwe unoszenie ciężkich przedmiotów usprawnia pracę w wielu branżach, zwłaszcza na budowach, gdzie takie działania są codziennością. Jakie podnośniki i wciągarki są dostępne?

Gdzie wykorzystuje się wciągarki?

Wciągarka to sprzęt, używany wszędzie tam, gdzie, jest konieczność podnoszenia i przenoszenia dużych ciężarów. Są więc to place budowy, warsztaty czy hale magazynowe, a także przemysł, na przykład stoczniowy. Ich zastosowanie ułatwia pracę i ją przyspiesza. To niezbędny sprzęt, który zwiększa także bezpieczeństwo przy przenoszeniu ciężkich elementów, zmniejszając ryzyko wypadków, w porównaniu do konieczności używania siły ludzkich mięśni. Wciągarki umożliwiają przenoszenie zróżnicowanych ciężarów. Niektóre z nich są w stanie unieść nawet około 10 ton. Są też urządzenia o mniejszym udźwigu. W kontekście wciągarek warto wspomnieć także o wyciągarkach, które są stosowane zwłaszcza w branżach związanych z motoryzacją, ale stanowią również wyposażenie straży pożarnej. Służą do wyciągania samochodów z rowów, zakopanych w błocie, czy uszkodzonych po wypadkach drogowych. Sprawdzają się świetnie w offroadzie. Warto mieć je w samochodzie, by w razie potrzeby móc z nich skorzystać.

Rodzaje wciągarek

Urządzenia te dzieli się na wciągarki linowe oraz łańcuchowe. Oba rodzaje znajdują zastosowanie na budowach i nie tylko. Wciągarki linowe wykorzystuje się do wznoszenia budynków. Ich udźwig może wynosić do kilku ton. Ich zaletą jest możliwość wciągania elementów na stosunkowo dużą wysokość. Wciągarki linowe umożliwiają długi wyciąg, do nawet 40 m. Inaczej jest w przypadku wciągarek łańcuchowych. Mogą one wznosić ciężary znacznie większe niż ich linowe odpowiedniki – do nawet 10 ton, jednak ich ograniczenie stanowi możliwość przenoszenia elementów na odległość nie większą niż 3 m. Co więcej, w przypadku wciągarek łańcuchowych o udźwigu powyżej 1 tony, konieczna jest rejestracja urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Wciągarki elektryczne czy ręczne?

Oczywiście zastosowanie rozwiązań uniezależniających urządzenie od konieczności używania siły fizycznej, jest zawsze korzystne i wpływa na wydajność pracy, dlatego wciągarki elektryczne są jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych urządzeń. Umożliwiają podnoszenie większych ciężarów oraz płynną pracę przez długi czas, co jest niemożliwe w przypadku wciągarek ręcznych. Te są stosowane do podnoszenia mniejszych ciężarów. Mogą być wykorzystywane także do wyciągania łodzi z wody czy quadów z błota. Tego typu wciągarki wyposażone są najczęściej w korbę. Inny model wciągarek manualnych umożliwia unoszenie ciężaru, poprzez ciągnięcie łańcucha, wprawiającego w ruch koło zębate.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wciągarkę?

Szukając odpowiednich wciągarek, trzeba przede wszystkim określić ich przeznaczenie. Jeśli mają one służyć do unoszenia niezbyt dużych ciężarów, warto wybierać wciągarki ręczne, linowe. Do większych ciężarów wybierz wciągarkę elektryczną linową lub łańcuchową. Zawsze zwracaj uwagę na udźwig wciągarki oraz jej wysokość podnoszenia, by mieć pewność, że spełni ona oczekiwania. Tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia urządzenia do prądu, konieczne jest zastosowanie wciągarki ręcznej. Wbrew pozorom, dzięki swojej konstrukcji, umożliwia ona spory udźwig, który jest często wystarczający.

Do czego służą i gdzie wykorzystuje się podnośniki?

Do podnoszenia materiałów stalowych i żelaznych można używać podnośników magnetycznych. Ich działanie opiera się na właściwościach magnesów umieszczonych w chwytakach. Urządzenie to nie potrzebuje więc dodatkowego zasilania. Umożliwia przenoszenie różnorodnych blach. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w przemyśle stoczniowym, samochodowym czy maszynowym, stanowiąc ułatwienie w organizacji produkcji czy montażu. Wybierając podnośniki magnetyczne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na maksymalną przyczepność. To parametr umożliwiający określenie, jak ciężki ładunek może być przenoszony z pomocą podnośnika. Niektóre urządzenia mogą przenosić nawet kilka ton materiału jednocześnie. Niewątpliwą zaletą takich urządzeń jest ich mobilność. Można ich używać niemal wszędzie, ze względu na niezależność od jakichkolwiek źródeł zasilania.

Wciągarki są bez wątpienia urządzeniami usprawniającymi pracę w wielu branżach. Ich możliwości udźwigu są zróżnicowane, dlatego szukając wciągarki, zwróć uwagę na jej parametry. Na ERLI.pl znajdziesz je w opisie każdego produktu, co z pewnością ułatwi poszukiwania i zakup odpowiedniego sprzętu.