Urządzenia wskazujące - Klawiatury

(3 110 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Czy wiesz, że klawiatura komputerowa QWERTY nie jest jedyną, jaką możesz znaleźć w sprzedaży i użytkowaniu? Różnice często wynikają ze stosowanej czcionki i specyfiki danego języka. Na klawiszach możesz znaleźć pismo hinduskie, koreańskie, japońskie, chińskie, aramejskie, cyrylicę, pismo arabskie, pismo Braille'a.więcej

Klawiatura jako narzędzie komunikacji z komputerem

Klawiatura jest modułem zewnętrznym urządzenia elektronicznego, stanowiącym uporządkowany zespół klawiszy literowych, numerycznych i ze znakami specjalnymi. Jest też podstawowym narzędziem komunikacji z komputerem, telefonem lub innym sprzętem, umożliwiając użytkownikowi wprowadzanie informacji i wydawanie poleceń. Klawiatura komputerowa jest znacznie rozszerzoną i bardziej nowoczesną technologicznie siostrą maszyny do pisania. Naciśnięcie klawisza nie tylko pozostawia znak na papierze (lub w elektronicznym dokumencie tekstowym). Pozwala też na prowadzenie „rozmowy”, dzięki której komputer lub laptop wyświetlają informację zwrotną, lub wykonują konkretne czynności.

Klawiatura komputera może przyjmować bardzo wiele form zależnie od tego, czy jest przeznaczona do wykonywania prostych prac biurowych, czy do bardziej zaawansowanych zadań. Poszczególne modele klawiatur różnią się:

  • wymiarami,
  • kształtem,
  • sposobem komunikacji z komputerem,
  • sposobem działania klawiszy,
  • kolorystyką i wzornictwem.

Do cech nietypowych można też zaliczyć podświetlenie klawiszy, które poprawia komfort pracy w zaciemnionym pomieszczeniu i jest designerskim gadżetem.

Klawiatury do komputera i sposób ich działania

Jeśli jesteś zdeklarowanym użytkownikiem laptopa, z pewnością wiesz, że klawiatura w tym urządzeniu jest zintegrowana. Z jednej strony stanowi to zaletę, gdyż zbierając urządzenie ze sobą w podróż, nie musisz dodatkowo zabierać wielu akcesoriów. Jednocześnie zarówno utrzymanie w czystości, jak i naprawa mogą być problemem. Zintegrowana klawiatura komputerowa nie oznacza, że nie możesz do laptopa podłączyć też klawiatury zewnętrznej. Z pewnością będzie ona nieco inaczej skonstruowana, a dzięki temu też wygodniejsza w użytkowaniu.

Jakie klawiatury oferują producenci? W użyciu spotkasz modele:

  • mechaniczne,
  • stykowe (membranowe, sprężynowe lub z gumą przewodzącą),
  • bezstykowe (pojemnościowe, kontaktronowe, optoelektroniczne),
  • ekranowe (dotykowe i klasyczne),
  • wirtualne – wyświetlane na gładkiej powierzchni np. blatu biurka.

Klawiatury komputerowe to najczęściej modele stykowe z gumą przewodzącą, membranowe oraz klawiatury mechaniczne. Natomiast w laptopach spotkasz również klawiatury nożycowe, charakteryzujące się niskim profilem klawiszy.

Klawiatura PC QWERTY – światowy klasyk w układzie klawiszy

Najważniejszą cechą każdej klawiatury do komputera jest układ klawiszy. Jest on ustandaryzowany, co ma na celu szybkie przystosowanie się do nowego akcesorium po jego wymianie. Ponadto możesz ją kupić w dowolnym sklepie na świecie i zawsze będziesz z niej korzystać na podobnym poziomie komfortu. Do klasycznych zalicza się tzw. klawiatura PCQWERTY, której nazwa pochodzi od kolejnych klawiszy umieszczonych w pierwszym rzędzie. Ponadto w standardowych klawiaturach znajdziesz również klawiaturę numeryczną oraz szereg klawiszy funkcyjnych.

Czy wiesz, że klawiatura komputerowa QWERTY nie jest jedyną, jaką możesz znaleźć w sprzedaży i użytkowaniu? Różnice często wynikają ze stosowanej czcionki i specyfiki danego języka. Na klawiszach możesz znaleźć pismo hinduskie, koreańskie, japońskie, chińskie, aramejskie, cyrylicę, pismo arabskie, pismo Braille'a. Ponadto czcionka łacińska jest umieszczana w innym układzie, na tzw. klawiaturze uproszczonej Dvoraka. Natomiast francuskojęzyczną alternatywą dla układu QWERTY jest klawiatura AZERTY.

Klawiatury przewodowe i bezprzewodowe

Jednym z typowych podziałów klawiatur jest ten oparty o kryterium sposobu komunikacji z komputerem. Pod tym względem wyróżnia się klawiatury przewodowe, które trzeba fizycznie podłączyć do urządzenia za pomocą kabla USB oraz klawiatury bezprzewodowe. Te drugie komunikują się za pośrednictwem technologii Bluetooth. Mają one wiele zalet, spośród których większość jest uwarunkowana brakiem problematycznego przewodu.

W typowych zestawach komputerowych z pewnością ich nie brakuje, zważywszy, że do peceta podłączasz też myszkę, drukarkę, skaner, monitor i często również modem lub router. W efekcie okablowanie tworzy spory bałagan i znacznie ogranicza funkcjonalność stanowiska pracy. Ponadto brak kabla przy klawiaturze pozwala Ci korzystać z niej w dużej odległości od urządzenia, np. siedząc na kanapie czy w fotelu.

Klawiatury do zadań specjalnych

Pomimo podobieństwa układu klawiszy klawiatura PC może też charakteryzować się rozwiązaniami, dzięki którym zyskuje dodatkowe funkcje. Do najprostszych zaliczają się klawiatury biurowe, przeznaczone właściwie głównie do pisania i formatowania dokumentów. Najczęściej mają one też małe wymiary i są pozbawione szerokich obramowań.

Znacznie bardziej rozbudowane są modele dla graczy. Na ERLI.pl znajdziesz takie klawiatury do komputera wyposażone w dodatkowe klawisze multimedialne, klawisze szybkiego reagowania, podświetlenie czy wyróżnienie niektórych układów klawiszy innym kolorem. Wśród modeli bezprzewodowych są też dostępne warianty do współpracy z systemem Smart Home, wyposażone w touchpad. Czym powinna wyróżniać się dobra klawiatura? Cena z pewnością jest jednym ze wskaźników, jednak warto też zdecydować się na znanego producenta oraz model najlepiej dopasowany do potrzeb.