Lodówki turystyczne

(201 wyników)
Sortuj wg:  
najlepsze dopasowanie
Kategorie i filtry
Lodówki turystyczne przydają się nie tylko w dalszych podróżach, ale także podczas pikników, czy imprez w plenerze, gdzie nie ma dostępu do zwykłych lodówek. więcej

Lodówki turystyczne

Lodówki turystyczne umożliwiają bezpieczne przechowywanie żywności, nawet podczas upałów, przedłużając ich trwałość. To również dobry sposób na przewożenie latem napojów, które przyjemnie się pije, gdy są schłodzone. Jak jednak wybrać lodówkę turystyczną odpowiednią do własnych potrzeb i na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Rodzaje lodówek turystycznych

Szukając lodówek elektrycznych, można trafić na kilka ich podstawowych modeli. Są to urządzenia najbardziej popularne, które zachowują temperaturę żywności. Niektóre z nich nie tylko ją utrzymują, ale także obniżają lub podnoszą – w razie potrzeby. Wśród jakich lodówek można wybierać?

Lodówka pasywna

Urządzenia tego typu są wykonane z materiałów o wysokim stopniu izolacji termicznej. Ich powłoka to zwykle mocne tworzywo. Pomiędzy jego ściankami znajduje się izolator. Są one chłodzone specjalnymi wkładami. Napełnione są wodą, a następnie zamrażane, by w razie potrzeby umieścić je w lodówce turystycznej. To zmniejsza temperaturę w jej wnętrzu i jest jej podstawowym chłodziwem. Wraz z termoizolacją lodówki tego typu stanowią dobrą ochronę termiczną dla żywności czy leków, które powinny być przewożone w niskich temperaturach. Zaletą lodówek pasywnych jest ich mobilność. Nie wymagają one żadnego dodatkowego źródła zasilania. W zależności od temperatury na zewnątrz mogą utrzymać chłód od kilku do kilkunastu godzin. Są doskonałe w podróży czy na pikniku, a także w czasie wyjścia na plażę do przechowywania w chłodzie napojów.

Lodówka elektryczna

Podłącza się ją do gniazdka sieciowego lub samochodowego – w zależności od możliwości. Jej wydajność jest określana przez producenta i zależy od konkretnego modelu. Średnio może obniżyć temperaturę w swoim wnętrzu o około 20°C poniżej temperatury otoczenia. Lodówki turystyczne tego typu często mają również dodatkową funkcję podgrzewania, co umożliwia przewożenie ciepłych posiłków w chłodne dni. Są również wyposażone w systemy cyrkulacyjne, pozwalające na optymalną wymianę powietrza w ich wnętrzach. Lodówki te mogą być używane jako urządzenia pasywne, po odłączeniu od zasilania. Dzięki swojej budowie i termoochronie, jaką zapewniają ścianki, utrzymują obniżoną temperaturę w swoim wnętrzu przez jakiś czas.

Lodówka kompresorowa

To bardzo wydajne urządzenie, umożliwiające szybkie chłodzenie żywności i utrzymanie temperatury, bez względu na otoczenie. Są to lodówki zasilane prądem sieciowym lub z gniazdka samochodowego. Ich funkcjonowanie oparte jest na czynniku chłodniczym, który jest niezbędny do jej prawidłowego działania.

Torby termiczne

To najprostsze rozwiązanie do przechowywania żywności w niskich temperaturach. W tym przypadku działanie opiera się wyłącznie na właściwościach izolujących materiał, z jakiego wykonana jest taka torba. Zwykle jest to polietylen i aluminium połączone z zewnętrzną warstwą poliestrową. Torby termiczne mają krótkotrwałe działanie. Nie schładzają w żaden sposób swojego wnętrza, jedynie utrzymują – w ograniczonym stopniu – temperaturę żywności, która została do nich włożona. Wykorzystywane są głównie do przenoszenia produktów spożywczych ze sklepu do domu, ze względu na swoje krótkotrwałe działanie.

Jaką lodówkę kupić?

Wybierając lodówkę turystyczną, należy przede wszystkim określić swoje oczekiwania, a więc zastanowić się, w jaki sposób ma być ona użytkowana. Jeśli ma być to krótkotrwałe utrzymanie temperatury napojów oraz żywności w czasie pikniku, na plaży czy w niezbyt długiej podróży, lodówki pasywne są wystarczającym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że do ich użytkowania konieczne są wkłady. Bez nich będą działały podobnie jak torby termiczne. Jeśli lodówki turystyczne chcemy wykorzystywać często i oczekujemy, że będą wydajne, na przykład w czasie długiej podróży, warto wybrać urządzenia elektryczne lub kompresorowe. Te ostatnie są najbardziej wydajne. Sprawdzają się na kampingach, czy w pracy kierowców ciężarówek.

Lodówki turystyczne mają różne pojemności. Warto zwrócić uwagę na ten parametr. Pojemność urządzeń tego typu kształtuje się w granicach kilku do nawet kilkudziesięciu litrów. Istotna jest także wielkość samej lodówki, co warto wziąć pod uwagę, planując zakup. Wnętrze urządzeń tego typu może mieć przegródki, co ułatwia organizację przechowywania, zwłaszcza w większych modelach. Wszystkie te cechy są warte uwagi, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu.

Ceny lodówek przenośnych

Koszty zakupu przenośnych chłodziarek są bardzo zróżnicowane i zależne przede wszystkim od rodzaju lodówki. Najtańsze są torby termiczne. Można je kupić już za kilkanaście złotych. Nieco droższe są lodówki pasywne, które kosztują około kilkudziesięciu złotych. Wybierając je, warto zwrócić uwagę, czy są wyposażone we wkłady. Jeśli nie, trzeba je zakupić. Nie są one drogie, kosztują kilka złotych. Ceny lodówek elektrycznych kształtują się na poziomie kilkuset złotych, w zależności od modelu, marki i wielkości urządzenia. Najdroższe są lodówki turystyczne najbardziej wydajne, a więc kompresorowe. Ich cena zaczyna się od około tysiąca, do nawet trzech tysięcy złotych.

Każda z lodówek turystycznych spełnia swoje funkcje, choć w różnym zakresie, dlatego określenie własnych potrzeb w stosunku do tych urządzeń jest kluczowe, by wybrać model, który spełni stawiane przed nim oczekiwania.